Money Tree Project [MTP] to seria, w której będę opisywać proces budowania zarabiającego bloga. Dlaczego pisać bloga w 2022 roku a nie tworzyć na Youtube albo Instagram? Od 2009 roku zajmuje się optymalizacją stron w wyszukiwarkach. SEO to kanał, który znam najlepiej i w którym lubię działać. W nim miałem też najwięcej sukcesów i zarobków. Stwierdziłem również, że poprawię swój copywriting.

Copywriting to moim zdaniem skill #1 w marketingu. Przydaje się wszędzie – w pisaniu pod SEO, pisaniu ofert, e-mailingów, reklam. Pomyślałem, że pisząc bloga nauczę się lepiej formułować swoje myśli, a także poprawię umiejętności związane z perswazją i sprzedażą w sieci.

Pisanie bloga nie wyklucza wykorzystania innych kanałów w przyszłości. W szczególności interesujący wydaje się Youtube. Na ten moment jednak chce się skupić na jednym kanale i zmaksymalizować jego potencjał.

W tym momencie główną platformą marketingową będzie blog który będzie łączyć pomocnicze kanały marketingowe (E-mail, Facebook, Instagram). Zajawki treści publikowanych na blogu będą pojawiać się na moich kanałach społecznościowych i newsletterze:

O co chodzi z Money Tree?

Inspiracja do nazwy projektu pochodzi z kawałka Kendricka Lamara – Money Trees.

Money trees is the perfect place for shade and that’s just how I feel

Każdy projekt w sieci traktuje jak drzewko pieniędzy. Każde drzewko należy zasadzić, nawozić i czekać aż urośnie, a następnie pielęgnować żeby było duże i dorodne. Proces trwa długo, ale gdy drzewko urośnie to możemy schować się w cieniu jego zielonych liści.

To analogia, którą wykorzystuję w budowaniu projektów internetowych. Zbudowanie zarabiającego bloga to dłuższy proces, w którym musimy być cierpliwi.

Tworzymy ciągle, małymi krokami aż do osiągnięcia masy krytycznej. To poziom, na którym mamy taką ilość ruchu i konwersji, która generuje nam stały, miesięczny dochód. Tak samo jak drzewko musimy jednak ciągle rozwijać nasz blog, aby ciągle dla nas pracował i zarabiał.

Jak zamierzam zarabiać na blogu?

Moją ukochanym modelem biznesowym jest marketing afiliacyjny. Dzięki afiliacji zarobiłem swoje pierwsze pieniądze w sieci. To dało mi sporo luzu i wolności w życiu.

Na swojej drodze miałem jednak wiele różnych przygód i perturbacji (m.in bany moich stron w Google, bany w sieciach reklamowych, wstrzymanie najlepiej zarabiających ofert, zmiany algorytmów Google itp). Teraz jednak znowu wracam do afiliacji. Jest to niezwykle elastyczny model, w którym:

  • a) nie trzeba mieć własnego produktu
  • b) trzeba być dobrym marketerem, który nagania ruch i konwersje
  • c) reszta cię nie obchodzi i to jest piękne

Oprócz afiliacji chcę sporadycznie przyjmować klientów na usługi SEO takie jak: konsultacje SEO, audyty SEO oraz kampanie SEO. Na ten moment oferuję 3 usługi, ale w najbliższym czasie zamierzam skonsolidować te usługi i zaoferować consulting SEO w jednym pakiecie.

W tym momencie moje główne źródła zarobków to:

  • klienci na SEO i Google Ads
  • kontrakty na outsourcing SEO i Google Ads dla agencji marketingowych
  • kontrakt na kampanię Off-page SEO dla wydawcy stron afiliacyjnych w branży kasyn online

W tym momencie mam zabookowane 80% czasu. Być może będę w stanie przyjąć 1-2 klientów miesięcznie na usługi. Natomiast to nie jest priorytet.

Głównym celem bloga jest jednak zmaksymalizowanie zarobków z programów partnerskich (częściowo pasywny dochód) oraz powolne zmniejszanie ilości sprzedawanego czasu na usługi SEO.

Być może w przyszłości pojawią się inne rodzaje monetyzacji bloga takie jak współpraca sponsorowana lub własne info-produkty czy kursy. Pierwszym krokiem jest jednak rozkręcenie afiliacji.

Rozwój treści na blogu

Skoro jest blog to musi być i content. Na ten moment wyodrębniłem 5 głównych kategorii, które chce rozwijać na blogu:

  1. Recenzje oprogramowania (rankingi i opinie o narzędziach marketingowych i biznesowych)
  2. Blogowanie & WordPress (poradniki o tym jak blogować, jak pracować na WordPress, szablony i pluginy WordPress)
  3. Zarabianie przez internet (metody i strategie zarabiania w sieci)
  4. Programy partnerskie (opinie o sieciach partnerskich, strategie marketingu affiliacyjnego)
  5. SEO (głównie ujęcie SEO w afiliacji, moje osobiste przemyślenia i strategie, nie chcę tutaj konkurować bezpośrednio z agencjami SEO, bo klient SEO to nie jest w 100% mój target)

Oprócz tych kategorii chcę kontynuować serię Money Tree Project, która będzie podsumowywać bieżące działania oraz efekty wprowadzanych zmian.

Na 2022 zaplanowałem 100 artykułów. Mam już wybraną główną frazę kluczową (parent topic) dla każdego artykułu. Teraz jestem w trakcie rejestracji w programach partnerskich dla wszystkich wybranych narzędzi i programów. Następnie dla każdego artykułu przygotuję wytyczne pod SEO.

Pozostaje napisanie treści, ich publikacja, optymalizacja pod konwersje i dodanie linków partnerskich.

Trochę roboty jest.

Optymalizacja On-Page i konwersji na blogu

Chcę, aby poszczególne Landing Page z afiliacjami (rankingi, recenzje) posiadały dopieszczone On-Page SEO oraz mocne nastawienie na konwersje. Pozyskanie ruchu na niektórych frazach może być kosztowne i czasochłonne. Warto zatem zadbać o jak najlepszą konwersję. Tutaj istotne będą następujące elementy:

  • copywriting, zachęcający do skorzystania z produktu
  • case studies użycia danego produktu w praktyce
  • CTA graficzne i tekstowe prowadzące do recenzowanych narzędzi
  • rankingi i tabele z porównaniem poszczególnych narzędzi
  • szczegółowe funkcjonalności, pakiety cenowe

Przykładem takich recenzji z niektórymi z tych elementów jest recenzja Surfer SEO oraz recenzja Semrush.

Na pewno nadal jest sporo w nich do poprawy, ale generują one już ruch i konwersje pomimo tego, że blog nie jest jeszcze nawet dobrze podlinkowany.

Zaczęły pojawiać się też pojawiać pierwsze fragmenty z odpowiedzią na łatwe frazy co mnie bardzo cieszy.

Fragment z odpowiedzią dla frazy "SurferSEO Opinie"

 

Fragment z odpowiedzią dla frazy "Semrush Opinie"

Kwestie techniczne i kreator bloga

Strona powstała na WordPress Avada, a konkretnie Avada Consultant. Początkowo moją główną ideą było robienie bloga wyłącznie pod sprzedaż konsultacji SEO.

Plany się jednak zmieniły a szablon został. Wiem, że kreatory stron internetowych nie są idealnym rozwiązaniem pod SEO, ale zależy mi na elastyczności i możliwości szybkiego wprowadzania poprawek samemu.

W tym momencie Core Web Vitals przedstawia się następująco:

Core Web Vitals

Jest sporo do poprawy, w szczególności z Page Speed na mobile.

Pozostałe kwestie to:

  • Dodanie konwersji Google Ads i Facebook – na przyszłość, do kampanii remarketingowych
  • Dodanie polityki prywatności, informacji o cookies
  • Rozbudowanie strony o mnie
  • Aktualizacja strony głównej i zmiana na głównego headline na związany z afiliacją
  • Stworzenie brandingu, odświeżenie logo, stworzenie szablonów do postów i covery na social media
  • Zmiana Hubspot na Mailerlite. Aktualnie leady z Hubspot są przesyłane do Mailerlite, ale synchronizacja kontaktów nie działa zawsze idealnie. Prawdopodobnie zostawię tylko Mailerlite. System CRM nie jest konieczny w projekcie tego typu.

Pozyskiwanie linków do bloga

Skoro jest SEO to muszą być i linki. Szczerze, nie zamierzam tutaj uruchamiać super agresywnej i skomplikowanej kampanii na pozyskiwanie linków. Przede wszystkim będę skupiać się na pozycjonowaniu long-tail oraz optymalizacji treści.

Linki jednak muszą być żeby maszyna ruszyła.

Mój pomysł jest następujący:

  • 1-2 silne linki site-wide z mocnej domeny, aby otrzymać szybki boost i zwiększyć autorytet domeny (myślałem o linku z sidebar https://www.forum.optymalizacja.com/, pewnie to kwestia dogadania deala)
  • 1-2 linki miesięcznie z artykułów sponsorowanych lub linków w istniejących artykułach (link insertions); mam już pewne wytypowane portale, które rankują na „moje” frazy kluczowe
  • linki z kluczowych profili social media, aby zabezpieczyć „brand”
  • być może jakieś fora, komentarze na blogach – tutaj trzeba uważać, kluczowe jest quality control

Pozostałe kanały marketingowe [E-mail, Social, PPC]

Oprócz SEO istotnym kanałem będzie dla mnie własna baza e-mail marketingowa. Chcę jak najszybciej dojść do 1000 subskrybcji w liście mailingowej.

Pozostaje do dopracowania prosty lead magnet do zbierania e-maili oraz dopracowanie zapisów na newsletter na poszczególnych miejscach na stronie (pod wpisem blogowym, osobna podstrona z zapisem, strona główna) oraz przygotowanie maila powitalnego po zapisie.

Zapis na newsletter zamierzam wspierać kampaniami PPC w Google Ads (Display i Discovery). Wykorzystam do tego segmenty niestandardowe (Custom Audiences).

W segmentach niestandardowych znajdą się osoby, które szukały fraz powiązanych z głównymi kategoriami bloga (narzędzia marketingowe, blogowanie, zarabianie przez internet, programy partnerskie, SEO).

Każdy post będę wspierać aktualizacją na fanpage, we własnej grupie FB oraz stories instagram / FB. Poszukam również istniejących społeczności, blogów lub for, na których będzie możliwa promocja lub generowanie ruchu (w zależności od regulaminu).

Podsumowanie

Pracy jest mnóstwo, czasu jest niestety dość mało. Na rozwój bloga będę przede wszystkim poświęcać wieczory oraz weekendy. Jestem ciekawy jaki efekty uda się wygenerować po roku pracy. Nie chce się szczególnie napalać i szczerze mówiąc nie mam bardzo wysokich oczekiwań. Wole się pozytywnie zaskoczyć niż zawieść.

Wiem, że jeśli będę wystarczająco skupiony i będę zwracać uwagę na detale, to można osiągnąć niezły efekt w ciągu jednego roku.

Nie mam konkretnych celów zarobkowych – uważam, że generują one sporą presję i nic poza tym. Mam natomiast cele w postaci określonej liczby godzin na poświęconej na blog (ok 20h w tygodniu) oraz ilość artykułów do publikacji (100 w tym roku). Jeśli uda się realizować te cele to będzie świetnie.

Jeśli chcesz śledzić jak mi idzie, dołącz do moich kanałów:

Masz jakieś pytania, uwagi, opinie?

Zostaw komentarz!

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.

2 komentarze

  1. Joga 16 stycznia 2022 at 22:22 - Reply

    Czy prowadzi Pan konsultacje online?