Jeśli tworzysz teksty na stronę firmową, blog lub portal internetowy zwróć uwagę na ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Nawet jeśli Twoja treść jest merytoryczna, ciekawa i angażująca może być tak, że nie trafi ona na najwyższe pozycje w wyszukiwarce ze względu na słabą optymalizację.

Na czym polega optymalizacja treści pod kątem SEO?

Optymalizacja treści pod kątem SEO to działania, które sprawiają, że Twoja treść będzie wyświetlać się na wyższych pozycjach w wyszukiwarce. Kluczowe w optymalizacji treści SEO jest dostarczenie jak najlepszej odpowiedzi na zadane w wyszukiwarce zapytanie. Dodatkowo należy przeprowadzić i uwzględnić analizę słów kluczowych oraz ich intencji.

Aby optymalizować treść pod SEO wyczerpuj wybrane przez Ciebie zagadnienie oraz szczegółowe wątki. Buduj przemyślane teksty, które mają logiczną strukturę i odpowiadają na wiele pytań w obrębie jednego, głównego tematu.

W Google.com indeksowane są już tzw. Passages czyli części strony internetowej, które wyświetlają odpowiedzi na zapytania bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Warto zadbać, aby nasza treść była przygotowana na wprowadzenie tych aktualizacji w polskiej wersji językowej wyszukiwarki.

Optymalizacja treści - Google Passages

Optymalizacja treści – Google Passages

W tym poradniku pokażę Ci w jaki sposób optymalizować treści pod SEO, aby osiągnąć jak najwięcej ruchu organicznego z wyszukiwarki.

Optymalizacja SEO a wybór tematu

Wybierz temat, który będzie interesujący z perspektywy Twojego klienta. Zastanów się w jaki sposób Twoi klienci mogą szukać Twoich produktów i usług. Pomyśl jakie problemy rozwiązują Twoje produkty, zastanów się jakie są korzyści wynikające z ich używania.

Przykład:

Załóżmy, że sprzedajesz krzesła biurowe z podparciem lędźwiowym. Jaki problem rozwiązuje ten produkt? Krzesła tego typu będą pomagać osobom, które odczuwają ból pleców w trakcie pracy. Tematem może być zatem „Ból pleców od siedzenia przy komputerze – jak go uniknąć?”.

Kolejnym krokiem jest zrozumienie intencji użytkownika za hasłem przewodnim naszej treści.

Intencja użytkownika

Intencja użytkownika określa jaki jest cel zapytania, które wpisuje użytkownik w wyszukiwarkę. Jeśli zrozumiesz jaka jest intencja danej frazy kluczowej łatwiej dopasujesz do niej swoją treść i stronę.

Wyróżniamy 4 rodzaje search intent:

Intencja informacyjna

To najpopularniejsza intencja w wyszukiwarce. Często zaczyna się od pytań „co”, „jak”, „gdzie” lub sformułowań „przykłady”, „poradnik”. Użytkownik wyraża chęć uzyskania informacji lub uzupełnienia wiedzy na dane zagadnienie. Z perspektywy lejka marketingowego będzie to etap świadomości lub zainteresowania.

Przykłady:

  • „Ból pleców od siedzenia przy komputerze”.
  • „Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika?”
  • „Odpowiednie krzesło do stanowiska produkcyjnego”

Stwórz poradnik o ergonomii pracy przy komputerze oraz o doborze odpowiedniego typu krzesła.

Intencja nawigacyjna

Użytkownik wpisuje hasło, które ma go zaprowadzić do konkretnej strony. Często zdarza się, że Internauta nie jest pewien dokładnego adresu URL lub z przyzwyczajenia wpisuje nazwę stron internetowych / marki w wyszukiwarce.

Przykłady:

  • „Centrumkrzeseł.pl”
  • „Fotele ergonomiczne centrumkrzesel.pl”
  • „centrum krzeseł promocje”

W tym przypadku kieruj do konkretnej strony w serwisie.

Intencja komercyjna / handlowa

Użytkownik zastanawia się nad zakupem, porównuje opcje, oferty, sprawdza ceny. Zapytania tego typu pojawiają się po intencji informacyjnej, a przed intencją transakcyjną. Intencja komercyjna to etap rozważania w lejku marketingowym.

Przykłady:

  • „Najlepsze fotele ergonomiczne 2021”
  • „ranking krzeseł ergonomicznych do 2000zł”
  • „fotel biurowy ergofix opinie”

Dla fraz kluczowych z tą intencją stwórz ranking lub porównanie produktów.

Intencja transakcyjna

Użytkownik wybrał konkretny produkt lub usługę i jest gotowy dokonać zakupu. Hasła tego typu przekładają się na wysoką konwersję. Zwykle są to najbadziej konkurencyjne frazy w Google.

Przykłady:

  • „fotel biurowy ergofix sklep”
  • „fotelbiurowy Plus r”
  • „krzesło team kup”

Stwórz treść sprzedażową z opisem produktu i podsumowaniem korzyści. Dodaj informację jak kupić dany produkt.

Analiza słów kluczowych

Odkryj frazy wybierane przez Twoich klientów. Użyj narzędzi takich jak:

Wpisz główną frazę w wyszukiwarce i sprawdź „podobne wyszukiwania”. Często znajdziesz hasła, które nie występują w narzędziach seo.

podobne wyszukiwania google

Sprawdź również podpowiedzi Google. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę słowo kluczowe, a otrzymasz listę podobnych fraz.

podpowiedzi google

Im więcej danych zgromadzisz tym lepszy plan treści będziesz w stanie stworzyć. Zrób eksport danych, usuń duplikaty i posortuj słowa kluczowe według ilości wyszukiwań w skali miesiąca. W ten sposób otrzymasz frazy, które są najpopularniejsze i które warto wykorzystać w treści.

Potrzebujesz wsparcia w analizie słów kluczowych?

 

Styl i język korzyści

Zadbaj o kwestie językowe. Tekst pod SEO to nie tylko słowa i frazy, ale również zaangażowanie użytkownika i jego zachowanie na stronie internetowej. Lepiej napisany tekst to również większa sprzedaż.

Popraw styl:

  • bądź zwięzły – pisz krótkie zdania i akapity, nie lej wody;
  • unikaj strony biernej – przykładowo „wysłanie danych kontaktowych do naszej firmy umożliwi nam wysłanie oferty” zamień na „zostaw kontakt, wyślemy ofertę”;
  • pisz prostym językiem – jeśli znajdziesz prostszy odpowiednik słowa, wykorzystaj go. „ewaluację” zamień na „ocenę”, a „komponent” na „część”;
  • operuj konkretem –  dla przykładu „nasza firma specjalizuje się w kompleksowych usługach marketingowych” – to nic nie mówi. Konkret to „prowadzimy kampanie google ads dla małych i średnich firm b2b”;
  • przedstaw kontekst – „w 2020 roku wygenerowaliśmy dla naszych klientów 10 milionów sprzedaży” – to dużo czy mało? Dodaj, „to tyle co 10 lamborghini”, aby pokazać kontekst.

Wykorzystaj język korzyści:

  • używaj języka Twojej grupy docelowej – sprawdź jak komunikuje się Twoja grupa docelowa na forach, grupach i mediach społecznościowych. Pisz do nich w ten sam sposób;
  • uważaj na klątwę wiedzy – unikaj terminologii fachowej, może być niezrozumiała dla Twoich klientów;
  • pokaż cechy i korzyści jakie ma Twój produkt – co klient będzie mieć z tego, że skorzysta z Twojego produktu?

Wytyczne SEO dla Copywriterów

Wytyczne dla copywriterów stworzysz najszybciej w Content Plannerze SurferSEO. Pełną recenzję tego narzędzia znajdziesz tutaj. Aktualnie to jedno z najlepszych narzędzi do optymalizacji treści na strony.

Jeśli chcesz stworzyć wytyczne treści SEO od podstaw, przygotuj następujące elementy:

Słowa kluczowe

Prawdopodobnie najważniejszy element wytycznych SEO dla copywriterów. Przygotuj listę fraz i słów kluczowych, które posiadają największą liczbę wyszukiwań. Określ częstotliwość występowania poszczególnych słów i fraz w treści oraz w nagłówkach.

Tytuł strony – meta title

Optymalizacja tytułów to jedno z ważniejszych zadań w planowaniu treści. Stwórz SEO tytuł i wykorzystaj w nim najważniejsze słowo kluczowe i cechy produktu. Na końcu dodaj nazwę marki lub CTA (Call to Action). Pamiętaj o limicie ~60 znaków.

Opis strony – meta description

Zadbaj o dodatkowe frazy, przedstaw użytkownikowi co znajduje się na stronie. Pokaż cechy i korzyści. Zachęć go do odwiedzenia strony. Ogranicz się do 160 znaków.

Adres URL

Adresy URL pozwalają na wykorzystanie w nich słów kluczowych. W adresie URL danej podstrony zawrzyj najważniejsze słowo kluczowe, na które chcesz poprawić pozycje.

Spis treści, struktura i nagłówki Hx

Stwórz logiczną strukturę treści. Omów dany temat od ogółu do szczegółu. W nagłówkach wykorzystaj słowa kluczowe. Poprawi to ranking treści. Pamiętaj o używaniu wyłącznie jednego nagłówka H1 oraz o odpowiedniej strukturze nagłówków H1>H2>H3.

Możesz stworzyć również spis treści, który ułatwi nawigację i poprawi funkcjonalność strony.

Długość treści

Sprawdź treść stron www konkurencji. Skup się na 3 pierwszych stronach i zobacz jakiej długości jest ich treść. Opracuj artykuł, który w lepszy sposób odpowie na dane słowo kluczowe. Często wiąże się to z dłuższą, bardziej rozbudowaną treścią. Nie zawsze jest to jednak warunek konieczny, ale jak to w SEO bywa – to zależy.

Liczba akapitów

Sprawdź średnią liczbę akapitów w tekstach konkurencji. Ponownie pomoże w tym SurferSEO. Pamiętaj, aby tworzyć krótkie i zwięzłe akapity. Dzięki temu treść jest łatwiejsza w odbiorze.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Twórz linki wewnętrzne do innych treści w obrębie Twojej strony. Wykorzystuj do linkowania słowa kluczowe, na które chcesz pozycjonować inne artykuły. W niektórych przypadkach warto również linkować do stron zewnętrznych (np. jeśli chcesz wskazać na źródło).

Pliki graficzne i media

Dodaj do treści filmy i grafiki związane z Twoim tematem. Zadbaj o to, aby grafiki posiadały zoptymalizowane tytuły, znaczniki „alt” oraz etykiety.

Call to action

W treści wplataj elementy, które będą generować mikrokonwersje (np. zapis do newslettera) oraz konwersje (np. zakup produktu). Dostosuj CTA do treści i etapu użytkownika w lejku marketingowym.

Optymalizacja dla Direct Answer (DA)

Direct Answer to snippet w wynikach wyszukiwania, który podaje bezpośrednią odpowiedź na zadane pytanie. Kluczem do optymalizacji pod DA jest zatem przedstawienie zwięzłej, słownikowej definicji danego zagadnienia. Przydatne jest również zawarcie pytania (wyszukiwanej frazy) w tytule, nagłówku, adresie URL i znaczniku alt.

Warto również w treści wykorzystać tabele i listy, ponieważ są one często pobierane do Direct Answer.  W przypadku treści tekstowej odpowiedź na pytanie powinna nastąpić w pierwszym akapicie po nagłówku, który zawiera dane pytanie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

FAQ czyli frequently asked questions to rich snippet, który wyświetla odpowiedni na najczęściej zadawane pytania bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Sprawdź jakie pytania najczęściej zadają Twoi klienci lub przeprowadź analizę słów kluczowych. Na tej podstawie przygotuj pytania i odpowiedzi.

FAQ sprawdza się świetnie na stronach ofertowych oraz na tekstach poradnikowych. Dobrze skonturowana sekcja FAQ potrafi pokonać obiekcje klienta przed zakupem. Dodatkowo snippet FAQ zwiększa CTR naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Komentarze

Umożliwiaj komentowanie artykułów. Zyskasz dodatkową treść generowaną przez użytkowników. Odpowiadaj na każdy komentarz i rozwijaj dyskusje.

Komentarze użytkowników często przedstawiają inną perspektywę i opinię na dane zagadnienie. To przydatne dla innych osób, które czytają Twoją treść. Treść z rozbudowaną dyskusją w komentarzach ma większe szanse na wyższą pozycję.

Potrzebujesz wsparcia w planowaniu treści na stronę?

 

Dodatkowa optymalizacja treści po jej indeksacji

Po publikacji i indeksacji treści w Google Search Console zaczną pojawiać się nowe frazy kluczowe, na które wyświetla się Twój artykuł. Często będą to frazy kluczowe, które nie pojawiają się w narzędziach do analizy słów kluczowych. Warto zatem wykorzystać te hasła do dodatkowej optymalizacji treści. Oprócz tego warto przeprowadzić dodatkowy audyt treści w SurferSEO oraz sprawdzić słowa kluczowe konkurencji Ahrefs.

Optymalizacja treści pod SEO w SurferSEO

Optymalizacja treści pod SEO w Surfer SEO

W wielu przypadkach ponowna analiza, optymalizacja strony i zagęszczenie fraz pozwoli na dodatkową poprawę wyświetleń i kliknięć.

Dlaczego warto optymalizować treść pod wyszukiwarki?

Jeśli chcesz zmaksymalizować liczbę pozyskiwanych klientów z wyszukiwarki Google zawsze wykonaj optymalizację SEO dla treści. Główne zalety SEO dla treści to:

  • zwiększenie ilości kliknięć i wyświetleń – treść będzie się wyświetlać na większą liczbę haseł przez co trafi do szerszego grona odbiorców;
  • przemyślana struktura treści – jeśli wykonasz analizę słów i zaplanujesz treść Twoje artykuły będą posiadać logiczną i spójną strukturę nie tylko dla robotów wyszukiwarki, ale również dla użytkowników;
  • zwiększenie CTR w wynikach wyszukiwania – wdrożenie FAQ oraz DA sprawi, że więcej osób wejdzie na Twoją stronę bezpośrednio z wyszukiwarki;
  • zwiększysz rozpoznawalność swojej marki – dobrze pozycjonowana, ekspercka treść zwiększy autorytet Twojej marki;
  • większe szanse sprzedażowe – poprawnie zaprojektowany tekst pod SEO pomoże w procesie lead generation czyli w pozyskiwaniu nowych klientów.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zbudować ruch organiczny z wyszukiwarki zrób to w sposób przemyślany. Zastanów się jakiego rodzaju treści będą użyteczne dla Twoich klientów. Dostosuj treści do intencji fraz kluczowych i etapów w lejku marketingowym. Przeprowadź analizę fraz kluczowych. Przygotuj wytyczne dla copywriterów. Stwórz treść i zaprojektuj elementy Call to Action. Po publikacji i indeksacji treści przeprowadź dodatkową optymalizację treści, aby osiągnąć maksimum ruchu z wyszukiwarki.

Przedstawione czynności SEO sprawią, że treść będzie Ci służyć na długie lata (tzw. evergreen content). Z czasem treść będzie się coraz lepiej pozycjonować. Warto na początku zainwestować, aby czerpać profity z dobrego contentu przez długi czas.

Potrzebujesz wsparcia w optymalizacji treści?

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.