2. Livestorm

79miesięcznie
  • Do 500 kontaktów miesięcznie
  • Do 4 godzin na sesję webinaru
  • Do 500 uczestników live
  • Nielimitowana liczba osób w zespole

1. GetResponse

$40miesięcznie
  • Magazyn nagrań (do 3 godzin przestrzeni)
  • Lejek webinarowy
  • Do 100 uczestników live
  • Do 3 prezenterów w zespole

3. Easywebinar

$99miesięcznie
  • Nielimitowane automatyczne webinary
  • Kurs edukacyjny Webinar Foundations
  • Do 100 uczestników live
  • Narzędzie do Facebook i YouTube Live

Ostatnie lata sprawiły, że konferencje online stały się naturalnym elementem codziennej rzeczywistości. Programy do webinarów stały się ważnym kryterium, od którego zależy skuteczność wydarzenia online. Zobacz, które platformy do webinarów są warte uwagi.

Co to jest webinar?

Skoro czytasz ten artykuł, pewnie wiesz dobrze, czym jest webinar. Niemniej czuję się w obowiązku przedstawienia zwięzłej definicji tego pojęcia. Najłatwiej rzecz ujmując — webinar to rodzaj seminarium online. Łatwo się domyślić, że wyraz ten powstał z połączenia słów web i seminarium.

Ranking 12 programów do webinarów na 2024

Platforma do webinarów to ważny czynnik decydujący o sukcesie wydarzeń online. Warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na jej wybór. Błędy tutaj popełnione zemszczą się w najgorszym z możliwych momentów — w trakcie wideokonferencji. Sprawdź poniższą listę — zamieściłem na niej godne polecenia narzędzia do webinarów.

Poniżej znajdziesz skrócony ranking najlepszych programów do webinarów:

  1. GetResponse: Platforma do webinarów z funkcjami marketingowymi, brak bezpłatnego okresu próbnego. Cena: od 49 zł/miesiąc.
  2. Livestorm: Intuicyjny program do webinarów z bezpłatnym okresem próbnym. Cena: od 99€/miesiąc.
  3. Easywebinar: Platforma webinarowa z możliwością udostępniania ekranu dla 2000 użytkowników. Cena: od $78/miesiąc.
  4. Demio: Narzędzie do webinarów z 14-dniowym okresem próbnym, wykorzystywane przez znane marki. Cena: od $34/miesiąc.
  5. ClickMeeting: Platforma do organizacji webinarów z 30-dniowym darmowym okresem próbnym. Cena: od $25/miesiąc.
  6. Webinarjam: Aplikacja do webinarów z automatycznym nagrywaniem, limit czasu do 4 godzin. Cena: od $499/rok.
  7. Webinarninja: Narzędzie do webinarów z systemem mailingowym, 30-dniowym okresem próbnym. Cena: od $49/miesiąc.
  8. Bigmarker: Program do webinarów dla dużych firm, z możliwością spotkań dla 50 000 uczestników. Cena: od $79/miesiąc.
  9. Adobe Connect: Rozwiązanie do personalizacji webinarów, dzielenia na mniejsze grupy. Cena: od $50/miesiąc.
  10. Google Chat: Prosta aplikacja do webinarów z Google, bez specjalistycznych funkcji. Darmowa.
  11. Zoom: Popularna aplikacja do webinarów z opcjami marketingowymi. Cena: od $14.99/miesiąc.
  12. Skype Business: Rozwiązanie do wideokonferencji, mniej odpowiednie do webinarów marketingowych. Wliczone w pakiet Microsoft 365.

Starałem się umieścić w poniższym zestawieniu systemy, które spełniają kilka kryteriów.

  • Elastyczne pakiety cenowe;
  • Możliwość integracji z narzędziami do marketingu internetowego;
  • Możliwości analityczne;
  • Rejestracja uczestników;
  • Możliwość robienia notatek przez uczestników spotkań online;
  • Dzielenie ekranu;

Na podstawie tych kryteriów ustaliłem szczegółowy ranking najlepszych programów do webinarów:

1. GetResponse

platforma do webinarów getresponse

Prowadzenie webinaru z GetResponse to dobry wybór. Funkcje programu umożliwiają udostępnianie ekranu, przesyłanie dokumentów, nieograniczony czas nagrywania. Niestety w GetResponse nie jest dostępny bezpłatny okres próbny.

Muszę wspomnieć, że narzędzie to pozwala na integrację dodatkowych funkcji marketingowych — w końcu firma jest dobrze znana w branży oprogramowania do marketingu.

2. Livestorm

program do webinarów livestorm

Platforma do webinarów Livestorm jest postrzegana jako jedno z najlepszych narzędzi do organizowania wydarzeń online. Serwis pozwala tworzyć własne strony lądowania do zapisu na wydarzenie, a sam interfejs oprogramowania jest niezwykle przejrzysty. Dzięki temu podczas webinaru nie będą się pojawiać pytania ze strony mniej technicznych uczestników wydarzeń online. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Lifestorm jest nieograniczona liczba pokoi do założenia.

Livestorm dostarcza wysoki poziom obsługi klienta — tutaj pracownicy pochylają się nad problemami użytkowników, nie jak to często bywa, chatboty. Ten program do webinarów ma bezpłatny okres próbny — tutaj jednak możliwości są ograniczone.

3. Easywebinar

platforma webinarowa easywebinar

Easywebinar to kolejne warte uwagi narzędzie do organizowania transmisji online. W trakcie webinaru można udostępniać ekran w najdroższym pakiecie aż 2000 użytkowników. Co więcej, przy wykorzystaniu integracji z Youtube, limit użytkowników jest nieograniczony.

4. Demio

nagrywanie webinarów demio

Z tego systemu korzystają takie marki jak ActiveCampaign czy Hewlett Packard — to już wystarczająca rekomendacja, która powinna skłonić Cię do wypróbowania tej aplikacji. Wiele osób podkreśla, że spośród narzędzi do webinarów Demio daje najwięcej za przyzwoitą cenę.

W Demio — w przeciwieństwie do innych systemów — okres próbny jest nieco krótszy. Wynosi on zaledwie 14 dni. Niemniej to wystarczy, aby zorganizować kampanię promocyjną i webinar dla zebranych użytkowników.

5. Clickmeeting

organizacja webinarów clickmeeting

Narzędzie do świetnie sprawdzi się, jeśli chcesz przeprowadzić prezentacje produktów, organizować kursy, czy też organizować płatne webinary. System ma niemal nieograniczone funkcje w kontekście organizacji webinarów. ClickMeeting nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania.

Chcąc przetestować ClickMeeting, nie trzeba podawać karty kredytowej — termin ważności bezpłatnego planu wynosi 30 dni. To w zupełności wystarcza, aby przekonać się o wszystkich korzyściach systemu.

6. Webinarjam

aplikacja do webinarów webinarjam

Aplikacja oferuje automatyczne nagrywanie webinaru. Jej główną zaletą jest jest kompleksowość — nie ma potrzeby pobierania dodatkowego oprogramowania, aby zorganizować w pełni funkcjonalny webinar. Użytkownicy mogą dołączać do wydarzeń na urządzeniach mobilnych — dostępna jest aplikacja Webinarjam na Andoirda i iOS.

Minusem oprogramowania jest stosunkowo krótki czas trwania spotkań — wynosi on 4 godziny w najwyższym wariancie cenowym. Konkurencyjne produkty mają w tym zakresie więcej do zaoferowania.

7. Webinarninja

narzędzie do webinarów webinarninja

Webinarninja to kolejne samodzielne oprogramowanie do organizowania webinarów. Do zalet oprogramowania należą:

  • własny system mailingowy: system pozwala wysyłać automatyczne przypomnienia, czy maile typu follow-up;
  • kreator stron lądowania (sprawdza się świetnie jako edytor do tworzenia landing page, które mogą stanowić zaproszenie uczestników do udziału w konferencji).
  • Bezpłatny okres próbny: każdy użytkownik może przez 30 dni bez zobowiązań testować system.

8. Bigmarker

program do nagrywania webinaru bigmarker

Kolejna propozycja, z której korzystają największe firmy świata. Wystarczy wspomnieć Samsung, Dell, CNBC. Ta popularność nie bierze się znikąd — Bigmaker pozwala:

  • Ustawiać automatycznie uruchamianie webinary w określonych godzinach;
  • Prowadzić spotkania dla 50 000 użytkowników.

W trakcie webinaru można zwiększać zaangażowanie uczestników przez udostępnianie ankiet i generowanie certyfikatów uczestnictwa w webinarze. Oprogramowanie można zintegrować z Facebookiem i Youtube.

9. Adobe Connect

program do spotkań online adobe connect

Firma Adobe słynie z dobrej jakości — również system do prowadzenia webinaru nie odbiega jakością od pozostałych rozwiązań producenta. Pozwala on świetnie budować markę poprzez personalizację pokojów webinarowych i stosowanie edytowalnych layoutów.

Ciekawą funkcjonalnością Adobe Connect jest możliwość dzielenia uczestników webinarów na mniejsze grupy. Pod względem ilości funkcji narzędzie to bije chyba każde alternatywne rozwiązanie.

10. Google Chat

program do spotkań w firmie google chat

Oprogramowanie do organizowania konferencji internetowych od Google nie jest raczej najlepszym rozwiązaniem — biorąc pod uwagę, że wyżej wymienione alternatywy stanowią kompletną ofertę dla osób, które chcą organizować webinary. Sporym plusem webinarów na infrastrukturze Google jest możliwość prezentowania filmów w jakości hd.

Google Chat będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby, która chce wypróbować webinar jako format do komunikacji — zarówno biznesowej, jak i administracyjnej wewnątrz firmy. Przy korzystaniu z tego systemu potrzebne jest konto Google.

11. Zoom

konferencja online zoom

Aplikacja Zoom stała się niezwykle popularna w 2020 roku — przy okazji obostrzeń związanych z lockdownem na całym świecie. Nie każdy wie, że twórcy oprogramowania oferują również wariant umożliwiający prowadzenie webinarów.

Oprogramowanie dostarcza kilku marketingowych funkcjonalności — np. można dodawać wezwania do działania, które pojawiają się w trakcie konferencji. System można zintegrować z narzędziami do automatyzacji marketingu. W najabrdziej rozbudowanym wariancie aplikacji w webinarach może brać udział do 500 uczestników. Korzystając z Zoom, można ustawić niestandardowy adres URL dla strony z zaproszeniem na webinar.

12. Skype Business

program do wideokonferencji skype business

Ostatnia z listy propozycja nie jest idealnym rozwiązaniem do organizowania webinarów. Sprawdzi się dobrze w przypadku wykorzystywania webinarów do komunikacji wewnątrz firmy. Dobrym wyjściem jest organizacja konferencji online, jeśli firma korzysta z pakietu Miscrosoft 365. W końcu Skype business jest jego częścią — wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić próbny webinar.

Sporym minusem tego rozwiązania w przypadku organizacji webinarów jest brak funkcjonalności typowo marketingowych. Jeśli więc zależy Ci na pozyskiwaniu klientów lub leadów, sugeruję Ci sięgnąć po inne rozwiązanie.

Platforma do webinarów: TOP3 narzędzi

2. Livestorm

79miesięcznie
  • Do 500 kontaktów miesięcznie
  • Do 4 godzin na sesję webinaru
  • Do 500 uczestników live
  • Nielimitowana liczba osób w zespole

1. GetResponse

$40miesięcznie
  • Magazyn nagrań (do 3 godzin przestrzeni)
  • Lejek webinarowy
  • Do 100 uczestników live
  • Do 3 prezenterów w zespole

3. Easywebinar

$99miesięcznie
  • Nielimitowane automatyczne webinary
  • Kurs edukacyjny Webinar Foundations
  • Do 100 uczestników live
  • Narzędzie do Facebook i YouTube Live

Korzyści prowadzenia webinarów

Prowadzenie webinaru pozwala realizować wiele celów biznesowych firm. Z jednej strony świetnie sprawdza się jako narzędzie komunikacji wewnętrznej, z drugiej zaś jest świetnym narzędziem marketingowym i sprzedażowym.

Sporym plusem sięgania po webinary jest coraz większa świadomość ich istnienia wśród wielu grup docelowych. Poniżej podzielę się z Tobą wskazówkami, dzięki którym lepiej poznasz możliwości i szanse dla biznesu wynikające z organizowania wirtualnych seminariów.

Sprzedaż produktów i usług

Wiele osób postrzega webinar jako finalny etap lejka sprzedażowego. Popularną sekwencją kroków jest oferowanie użytkownikom bezpłatnych materiałów do pobrania — często dystrybuowanych za pośrednictwem reklamy online, następnie komunikowanie się z użytkownikami przy użyciu e-mail marketingu i zakończenie kampanii podczas webinaru. Tego typu wideokonferencja ma przedstawienie w jak najlepszym świetle promowanego produktu.

Takie zastosowanie webinarów pozwala pozyskać klientów zarówno w sektorze B2B, jak i B2C. Oczywiście warunkiem efektywności jest odpowiednie targetowanie użytkowników zapraszanych na webinar.

Budowa zasięgów i bazy odbiorców

Prowadzenie webinarów sprawia, że wielu użytkowników — nazwijmy to — przez przypadek dowiaduje się o istnieniu danego produktu lub usługi. Często uczestnicy udostępniają w mediach społecznościowych informacje o wydarzeniach, w których uczestniczą. To sprawia, że webinar trafia do większej grupy uzytkowników, z których część może nie być zainteresowana jego tematyka, ale na pewno w tej grupie znajdą się osoby zaciekawione poruszanymi zagadnieniami.

Dodatkowo, użytkownicy po zapisie na webinar pozostawiają swój adres email w bazie mailingowej firmy, dlatego można w przyszłości ten zasób wykorzystać w celach sprzedażowych. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnicy webinaru są zainteresowani jego treścią.

Zwiększanie zaufania i rozpoznawalności

Przeprowadzanie webinarów stwarza interakcji z użytkownikami w czasie rzeczywistym. To z kolei może pomóc zwiększyć zaufanie do firmy. W końcu osoby, które pojawią się na takiej wideokonferencji z pewnością będą zadawać pytania — jeśli uznają, że jesteś w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby, wtedy będą widzieć w Tobie godną zaufania markę.

Oprócz tego, umiejętne wykorzystywanie elementów identyfikacji wizualnej firmy przekłada się na wzrost rozpoznawalności marki wśród uczestników webinaru. Dodatkowe funkcje większości systemów umożliwiają personalizację wyglądu wirtualnego pokoju — dobrym pomysłem może być umieszczenie logo firmy w widocznym dla uczestników miejscu. Warto też zadbać o kolorystykę elementów graficznych, która będzie zgodna z barwami marki.

Budowa wizerunku eksperta

Webinar stwarza świetną przestrzeń do pokazania swoich kompetencji. W końcu organizowanie wirtualnych konferencji stanowi ważny element strategii content marketingowej firm. Użytkownicy doceniają przekazywaną im wiedzę, co z kolei przekłada się na eksperckie postrzeganie osoby przeprowadzającej internetowe seminarium.

W trakcie spotkania z użytkownikami można podzielić się swoimi indywidualnymi spostrzeżeniami na dane zagadnienie. Jeśli będą one miały wartość dla uczestników, wtedy zmieni się ich sposób postrzegania osoby prowadzącej webinar.

Generowanie leadów

Wiele osób z branży marketingu uważa, że webinary są najlepszym sposobem na generowanie leadów. Jak już wyżej wspomniałem, osoby korzystające z bezpłatnych szkoleń online, zostawiają swoje adresy email w bazie firmy. Stanowi to świetny punkt wyjścia do przeprowadzania kampanii email marketingowych.

Przy budowaniu bazy mailingowej w oparciu o webinary, musisz pamiętać o prawidłowej segmentacji użytkowników. Może się okazać, że treści sprzedażowe, które będziesz wysyłać do swoich leadów, będą zupełnie niedopasowane do ich oczekiwań. Tak więc segmentacja bazy jest kluczem do sukcesu.

Jak prowadzić webinar?

Podstawową sprawą jest jasne opracowanie tematyki i planu całego wydarzenia. W końcu webinar musi mieć jakiś cel — nie chodzi w nim przecież o charytatywne dzielenie się wiedzą z użytkownikami. Poniżej podsuwam kilka wskazówek, które sprawią, że Twój webinar będzie dobrze odbierany przez uczestników, jak również przyniesie korzyści Twojej firmie.

Poznaj dobrze grupę docelową

Działania marketingowe muszą mieć określonego odbiorcę. Niemożliwością jest skuteczne komunikowanie się z dowolną grupą użytkowników internetu. Osoby, które przybędą na Twoje wirtualne spotkanie, muszą mieć pewną wspólną cechę. Może to być problem, z którym się borykają lub potrzeba, którą Twój produkt lub usługa są w stanie zaspokoić.

Przed rozpoczęciem webinaru musisz ustalić, kto jest idealnym uczestnikiem wydarzenia. Dobrym wyjściem będzie stworzenie persony marketingowej — sylwetki Twojego idealnego wyobrażonego klienta.

Przygotowując personę na pewno dowiesz się, co stanowi problem dla Twoich klientów. Ustalenie tych problemów będzie świetną podstawą do przygotowywania scenariusza webinaru. Im lepiej poznasz bolączki klientów, tym lepiej opracujesz plan wirtualnego spotkania, bo przecież będą na nim poruszane zagadnienia, które nie dają spokoju uczestnikom.

Zbuduj wartość dla odbiorców

Wartością samą w sobie będzie wskazywanie rozwiązań problemów użytkowników. Pamiętaj jednak, że musi być ścisły związek między rozwiązaniem problemu a Twoimi usługami lub produktami. Docelowo zależy Ci na tym, aby uczestnicy webinaru zechceli stać się klientami i dokonali zakupu Twojego produktu lub usługi.

Pokaż case studies

Ludzie nie biorą na słowo wszystkiego, co słyszą — zwłaszcza jeśli postrzegają Cię jako świeżo poznanego handlowca. Idealnie, jeśli w trakcie spotkań online pokażesz jakieś historie sukcesu. W końcu stanowić one będą społeczny dowód słuszności — jak wiadomo, jako ludzie jesteśmy najbardziej skłonni dokonywać wyborów, których dokonują inni. W szczególności, jeśli widizmy, że te wybory są korzystne.

Właśnie dlatego ważne jest przygotowanie przekonującego case study — takiego, które uzmysłowi użytkownikom, że oni też są w stanie osiągnąć podobny sukces. Możesz się zdecydować na pokazywanie filmów z bohaterami case study w roli głównej. Taka forma będzie w pełni przekonująca dla osób uczestniczących w webinarze.

W tym miejscu pewnie już widzisz, jak ważną rolę odgrywają programy do webinarów — nie każdy pozwoli Ci na udostępnianie ekranu z case study w jakości hd. A na tym przecież najbardziej Ci powinno zależeć.

Bądź zwięzły

Pamiętaj, że poziom koncentracji dzisiejszego internauty szybko spada. Oznacza to tyle, że nie możesz pozwolić sobie na rozwlekłe opowieści. Przebieg webinaru musi być dynamiczny — musisz zadbać o zwięzłe formułowanie myśli. W dodatku muszą one być czytelne i łatwe w konsumpcji dla uczestników spotkania.

Zadbaj o narrację i humor

Ludzki umysł lubi opowieść jako format przekazywania treści. Planując scenariusz webinaru, postaraj się, aby pojawiły się w nim opowieści — z jednej strony interesujące, z drugiej stawiające produkt lub usługę w dobrym świetle. Takim, które pozwoli klientom dostrzec receptę na swoje niedogodności.

Dodatkowo, webinar to odpowiedni moment, aby wpleść pewne wątki humorystyczne. Oczywiście Twoja narracja nie może przypominać kabaretowego poczucia humoru, jednak nie powinna być przesadnie sztywna. We wszystkim należy znaleźć umiar. Przed seminarium możesz zapytać znajomych, co sądzą o Twoim przygotowaniu do webinaru.

Przygotuj promocję

Nawet najlepsza platforma do webinarów okaże się niewiele warta, jeśli użytkownicy nie przyjdą na spotkanie. Ważne, aby o promocji webinaru pomyśleć odpowiednio wcześnie. W tym miejscu mogę podsunąć Ci kilka sprawdzonych sposobów na przyciągnięcie potencjalnych klientów na spotkanie.

  • Płatne formy reklamy: sięganie po reklamy, z których użytkownicy trafiają na stronę lądowania z zapisem na webinar jest świetnym posunięciem. Warto zaproponować im również jakiś wartościowy materiał do pobrania, a następnie przypominać im o webinarze w mailach promocyjnych.
  • Promocja na grupach tematycznych w mediach społecznościowych: warto udostępnić url webinaru w miejscach, gdzie są osoby zainteresowane jego tematyką. Takim miejscem z pewnością będą grupy na Facebooku. Na pewno ktoś przyjdzie na spotkanie, jeśli uzna, że tematyka go interesuje.
  • Promocja zaprzyjaźnionych influencerów: jeśli znasz jakąś popularną osobę z Twojej branży, możesz ją poprosić, aby wspomniała swoim fanom o organizowanym przez Ciebie webinarze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy do webinarów?

Zanim zabierzesz się za organizację webinaru, musisz szczegółowo przeanalizować ofertę poszczególnych platform. Poniżej podsuwam istotne kryteria, które należy wziąć pod uwagę.

Cena

Cena może i nie jest głównym kryterium wyboru platformy webinarowej, ale nie ma sensu przepłacać. Sprawdź więc, które rozwiązanie oferuje najlepszy zakres funkcjonalności w najniższej cenie. Poszukaj w sieci opinii użytkowników.

Okres próbny

Okres próbny to możliwość robienia różnego rodzaju testów. Już nawet 14-dniowy trial wystarczy, aby poznać dość dokładnie funkcjonalności platformy. Wybieraj te rozwiązania, które możesz wypróbować przed zakupem.

Scenariusze webinarowe

Scenariusz webinarowy — określany jako webinar cycle — to forma lejka marketingowego. Pierwszym jego krokiem jest nagrywanie webinaru, który następnie w różny sposób jest udostępniany użytkownikom.

Branding i promocja

Najlepsza platforma do webinarów powinna wspierać budowanie marki. Ważne, aby dało się personalizować wygląd pokojów webinarowych, umieszczając elementy identyfikujące Twoją firmę — mowa oczywiście o logo, ustawieniach kolorystyki i wszelkich graficznych elementach.

Zarządzanie uczestnikami i dostępem

Programy do webinarów różnią się pod względem liczby uczestników, którzy mogą brać udział w danym wydarzeniu online. Warto więc dobrać oprogramowanie odpowiadające naszym potrzebom.

Jeśli się okaże, że ciężko jest oszacować dokładną liczbę osób, które będą brały udział w wydarzeniu, warto rozważyć opcję, w której jest nieograniczona liczba uczestników. Unikniemy wtedy sytuacji, w których osoby zainteresowane nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniu.

Koniecznie trzeba pamiętać, aby programy do webinarów umożliwiały współdzielenie ekranu.

Integracje z zewnętrznymi narzędziami

Gdy będziesz zadawać sobie pytanie, jaka platforma do webinarów, pamiętaj, aby miała ona możliwość integracji z zewnętrznymi narzędziami. Rzadko się zdarza, aby program do konferencji online miał sam w sobie wszystkie niezbędne funkcje do zdobywania klientów.

Ważne, aby programy do konferencji online umożliwiały następujące integracje:

Pamiętaj jeszcze, wybierając programy do webinarów, aby nie trzeba było pobierać dodatkowego oprogramowania. Platforma do webinarów — poza wymienionymi wyżej integracjami — powinna umożliwiać Ci zorganizowanie profesjonalnego wydarzenia online.

Bezpieczeństwo i polityka prywatności

Musisz rozważyć kwestie dotyczące bezpieczeństwa danych. Wymogi związane z przetwarzaniem danych użytkowników stały się bardzo rygorystyczne po 2018 roku — wtedy to zostało wprowadzone Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Właścicielom firm, którzy nie postępują zgodnie z jego postanowieniami, grożą surowe kary. Wszystkie zasady wynikające z RODO dotyczą także platform do webinarów. Jeżeli firma dostarczająca Ci oprogramowanie, nie dba wystarczająco o dane użytkowników, pod żadnym pozorem nie należy korzystać z jej usług.

Rodzaje platform do webinarów

Już wyżej wspominałem, że istnieją różne typy platform do webinarów — jedne lepiej sprawdzają się w przypadku realizacji celów marketingowych, inne znajdują zastosowanie w komunikacji wspierającej zarządzanie i administrację w firmie.

Platformy do wideokonferencji firmowych

Programy do konferencji online dla firm mają nieco ograniczony zakres funkcjonalności. W ich przypadku nie chodzi o generowanie leadów, a jedynie o wygodne i efektywne przedstawianie danych na potrzeby komunikacji firmy. W takich sytuacjach powinny Ci wystarczyć darmowe programy do webinarów. Możesz sięgnąć po któryś z poniższych:

  • LiveStorm (wersja darmowa do 30 uczestników webinaru)
  • Zoom (nawet wersja bezpłatna wystarczy jako platforma do wewnętrznych webinarów)
  • Skype For Business (idealne rozwiązanie, jeśli firma korzysta z Microsoft 365)

Pamiętaj, że możesz zawsz wypróbować (w ramach okresu trial) inne programy do nagrywania webinarów.

Platformy na spotkania biznesowe

W celach biznesowych podstawowe funkcje programu do webinaru mogą okazać się niewystarczające. Warto więc tutaj rozejrzeć się za oprogramowaniem, które oferuje więcej możliwości niż prosty program do wideokonferencji online. Może Ci się przydać funkcja robienia płatnych webinarów, automatyczna transkrypcja webinaru lub możliwość stworzenia marketingowego lejka sprzedażowego. Dobrym wyborem będą systemy takie jak:

Pamiętaj, aby przy wyborze systemu do spotkań biznesowych cena nie odgrywała głównej roli. Program do robienia live musi oferować wysoką jakość.

Platformy na szkolenia

Tutaj odpowiednim wyborem mogą być programy do live na Youtube. Często szkolenia online przeprowadza się bezpłatnie na Youtube i na Facebooku. Należy więc rozejrzeć się za aplikacją, która będzie miała możliwość integracji z tymi serwisami społecznościowymi.

Ważna tutaj jest również możliwość nagrywania szkoleń online. Dzięki temu później można je zamieszczać na dowolnych platformach i udostępniać dowolnie wybranym grupom użytkowników.

W przypadku platformy do wideokonferencji z przeznaczeniem edukacyjnym, ważna jest możliwość przesyłania plików — w końcu uczestnikom często zależy na pomocach naukowych w formie do przerobienia poza szkoleniem.

Programy do webinarów a livestream

Programy do webinarów z reguły nie są wystarczającym narzędziem, które pozwala na przeprowadzenie profesjonalnej transmisji livestream. Podstawowe funkcje oczywiście pozwolą zorganizować tego typu wydarzenie, ale lepiej sprawdzają się w przypadku samego webinaru.

Programy do webinarów a wideokonferencje

Programy do webinarów sprawdzają się świetnie w przypadku każdego rodzaju spotkań online. Każda transmisja, którą możemy określić mianem webinaru, jest swego rodzaju wideokonferencją — dzielenie ekranu odbywa się tu w dokładnie taki sam sposób.

Najczęściej zadawane pytania o programy do webinarów

Jak zrobić płatny webinar?

Programy do konferencji online umożliwiają integrację z systemami płatności (bramkami płatności). Dzięki temu masz możliwość tworzenia płatnych webinarów. Takie podejście to możliwość zwiększenia przychodów firmy.

Jak nagrać webinar?

Praktycznie każda platforma pozwala na nagrywanie webinaru. Wystarczy znaleźć przycisk, który to umożliwia i jednym kliknięciem można zarejestrować przebieg całego wydarzenia.

Jak zrobić webinar na Facebooku?

Masz 2 opcje do wyboru: Webinar na FB możesz zrobić bezpośrednio na tym portalu albo możesz skorzystać z narzędzi do spotkań online i zdecydować się na udostępnianie ekranu na Facebooku.

Jak promować webinar?

Najskuteczniejszym sposobem promocji spotkań online jest sięgnięcie po płatną reklamę. Najlepiej użytkownikom zaproponować bezpłatny bonus za udział w wydarzeniu. Warto chwilę przed startem webinaru wysłać zautomatyzowane przypomnienia do osób, który zadeklarowały chęć uczestnictwa.

Jak zrobić transmisję na żywo?

Wystarczy sięgnąć po programy do robienia live — następnie stworzyć wydarzenie, poinformować o nim grupę odbiorców i udostępnić transmisję online na którymś z popularnych serwisów społecznościowych. Dziś dzięki nowoczesnym systemom możesz zrobić to nawet na urządzeniach mobilnych.

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.