2. Firmao

  • Najlepszy dla małych i średnich firm
  • 14 dniowy bezpłatny okres
  • Integracje: e-commerce, systemy księgowe
  • Funkcjonalności: zarządzanie magazynem, produkcją, zamówieniami

1. Comarch ERP

  • Najlepszy dla logistyki i handlu, e-commerce
  • Bezpłatna wersja demo
  • Integracje: API, urządzenia biurowe, MS Outlook
  • Funkcjonalności: księgowość, sprzedaż i zarządzanie produkcją, magazynem

3. Enova

  • Najlepszy dla usług, e-commerce, księgowości
  • Wersja testowa 14 dni
  • Integracje: platformy e-commerce, Outlook
  • Funkcjonalności: zarządzanie finansami, kadrami, projektami

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning), umożliwiają efektywne gospodarowanie zasobami i optymalizację procesów firmowych. Systemy ERP zapewniają kompleksowe wsparcie, od zarządzania finansami po logistykę i produkcję.

W tym artykule przedstawiamy ranking najlepszych systemów ERP, które mogą przynieść korzyści Twojej branży i firmie. Omówimy kluczowe cechy i funkcje systemów ERP, które są istotne przy ich wyborze.

Najlepsze systemy ERP:

  1. Comarch ERP – Idealny dla firm z branży logistyki, handlu, dystrybucji i e-commerce. Oferuje bezpłatną wersję demo oraz bogaty zestaw integracji, w tym API, platformy e-commerce i MS Outlook. Funkcje obejmują między innymi księgowość, zarządzanie magazynem i produkcją, a także analizy biznesowe.
  2. Firmao – Doskonale sprawdzi się w małych i średnich przedsiębiorstwach, szczególnie tych z dynamicznie rozwijającym się sektorem magazynowym i produkcyjnym. Oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny i integracje z platformami e-commerce takimi jak Magento, PrestaShop i WooCommerce. Funkcjonalności systemu to zarządzanie magazynami, produkcją, a także automatyzacja procesów.
  3. Enova – Skierowany do firm z sektorów usług, e-commerce i księgowości. Dostępny jest 14-dniowy okres testowy podstawowych modułów. System integruje się z różnymi platformami e-commerce i oferuje rozwiązania takie jak CRM, zarządzanie projektami i finansami, a także DMS (zarządzanie dokumentami).

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej innym systemom ERP, ich zaletom, wadom oraz unikalnym cechom, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję o wyborze odpowiedniego oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.

Systemy ERP – Ranking 13 Systemów ERP na 2024

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które możesz dostosować do potrzeb swojej firmy. Zastanawiasz się, jaki system ERP wybrać?

Poniżej znajdziesz skrócony ranking systemów ERP:

System ERP Najlepszy dla Okres próbny Integracje Funkcjonalności
Comarch logistyka, handel, dystrybucja, e-commerce bezpłatna wersja demo API, e-commerce, urządzenia biurowe, platformy kurierskie, MS Outlook
księgowość, sprzedaż, zarządzanie produkcją, magazynem, analizy, kadry i płace, obieg dokumentów
Firmao małe i średnie przedsiębiorstwa 14-dniowy bezpłatny okres e-commerce (Magento, PrestaShop, WooCommerce), systemy księgowe
zarządzanie magazynami, produkcją, zamówieniami, finansami, automatyzacja procesów
Enova usługi, e-commerce, księgowość 14 dni (podstawowe moduły) Magento, PrestaShop, WooCommerce, Shoper, Outlook
zarządzanie finansami, kadrami, projektami, sprzedażą, CRM, DMS, produkcja
Proalpha przemysł, produkcja, obróbka metali brak
ERP, analityka, planowanie korporacyjne, zarządzanie zaopatrzeniem, produkcją, jakością, czasem pracy
Humansoft metalowa, elektryczna, budowlana, maszynowa brak API, EDI, BaseLinker, Kurierzy
produkcja, handel, logistyka, WMS, finanse, księgowość, kadry i płace
Wapro e-commerce, biura rachunkowe 30 dni – wersja demonstracyjna e-commerce, marketplace, Baselinker, kurierzy, systemy płatności
magazyn, finanse, księgowość, fakturowanie, kadry i płace, analizy, RODO
Sente Teneum X handel, dystrybucja, produkcja brak usługi Microsoft, Google, systemy płatności, platformy kurierskie, e-commerce
handel, e-commerce, finanse, WMS, CRM, produkcja, workflow, analizy
Unit4Teta dystrybucja, edukacja, usługi brak Teta API
finansowe planowanie, logistyka, produkcja, zarządzanie zasobami ludzkimi, talentami
Streamsoft produkcja, e-commerce, retail brak sklepy internetowe, marketplace, kurierzy, płatności, MES, CAD, CAM
produkcja, handel, logistyka, CRM, finanse, kadry, DMS, Business Intelligence
Symfonia księgowość, e-commerce, produkcja brak sklepy internetowe, API
finanse, księgowość, wsparcie sprzedaży, zarządzanie magazynem, kadry, płace, produkcja
SAP nowoczesne technologie, logistyka, produkcja 14-dniowa wersja próbna księgowe, Microsoft Teams, SAP Ariba, Fieldglass
finanse, sprzedaż, zaopatrzenie, produkcja, zarządzanie projektami, zasobami ludzkimi
Microsoft Dynamics 365 produkcja, usługi finansowe, służba zdrowia darmowe wersje próbne MS Office, PowerBI, SharePoint, Yammer
sprzedaż, obsługa klienta, finanse, operacje, łańcuch dostaw
Oracle bankowość, telekomunikacja, edukacja brak API, wbudowane adaptery
finanse, projekty, zaopatrzenie, ryzyko, SCM, produkcja, zarządzanie zasobami ludzkimi

Poniżej znajdziesz rozszerzony ranking systemów ERP:

1. Comarch

comarch erp

System ERP Comarch to kompleksowe oprogramowanie wspierające zarządzanie procesami i zasobami w firmach. Oferuje dedykowane moduły do kluczowych obszarów biznesowych, takich jak sprzedaż, finanse, produkcja, magazyn, płace, kadry i wiele innych.

System jest dostępny w 4 wariantach, dlatego sprawdzi się zarówno w mikrofirmach, jak i dużych przedsiębiorstwach.

Zalety Comarch ERP to m.in. integracja z systemami księgowymi, narzędzia do analizy biznesowej, czy system WMS. W wielu obszarach użytkownika wspiera sztuczna inteligencja.

  • Najlepszy system dla branży: logistyka, handel i dystrybucja, e-commerce, produkcja
  • Obsługiwane branże: logistyka, handel i dystrybucja, e-commerce, produkcja, usługi, serwis, branża odzieżowa, spożywcza, budowlana, biura rachunkowe.
  • Okres próbny: bezpłatna wersja demo Comarch ERP Optima.
  • Integracje: API, platforma e-commerce wszystko.pl, urządzenia biurowe i magazynowe, platformy kurierskie, MS Outlook, Krajowy System e-Faktur.
  • Funkcjonalności: księgowość, sprzedaż, zarządzanie produkcją, zarządzanie magazynem, analizy i raporty, kadry i płace, system obiegu dokumentów.
  • Aplikacja mobilna: dostępny pakiet aplikacji mobilnych.
  • Raportowanie i analityka: hurtownia danych, raporty biznesowe, analityka wykorzystująca technologię uczenia maszynowego, monitorowanie planów i budżetów.
  • Bezpieczeństwo: wiele rozproszonych serwerów, regularne audyty oprogramowania, moduł RODO dla zabezpieczenia danych osobowych, anonimizacja danych.
  • Automatyzacje: generowanie dokumentów, automatyzacja powtarzalnych czynności, tworzenie własnych procesów, automatyzacja wykorzystująca dane Business Intelligence.
  • Zalety: mocno rozwinięte moduły i funkcje, możliwości automatyzacji pracy, dostępne aplikacje mobilne.
  • Wady: długie wdrożenie, dostosowanie systemu wymaga pracy programistów.
  • Podsumowanie: Comarch ERP to mocny gracz na Polskim rynku. Oferuje korzystne pakiety dla różnej wielkości firm. Dzięki temu daje spore możliwości w zarządzaniu, monitorowaniu i planowaniu działań biznesowych.

2. Firmao

firmao system erp

Firmao stanowi przodujący polski system magazynowy w chmurze, zaprojektowany z myślą o optymalizacji zarządzania magazynem, produkcją i logistyką. Jego niewielkie koszty, prostota w obsłudze i łatwość wdrożenia sprawiają, że jest on doskonałym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Firmao gwarantuje pełną kontrolę nad procesami magazynowymi oraz produkcją, oferując jednocześnie możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb firmy.

  • Najlepszy system dla branży: Małe i średnie przedsiębiorstwa, szczególnie te z dynamicznie rozwijającym się sektorem magazynowym i produkcyjnym.
  • Obsługiwane branże: Produkcja, logistyka i dystrybucja, handel detaliczny i hurtowy, e-commerce.
  • Okres próbny: 14-dniowy bezpłatny okres próbny, umożliwiający przetestowanie pełnej funkcjonalności systemu.
  • Integracje: Platformy e-commerce takie jak Magento, PrestaShop, WooCommerce, systemy księgowe i finansowe, narzędzia do zarządzania projektami i zadaniami, rozwiązania do komunikacji i obsługi klienta.
  • Funkcjonalności: Zarządzanie magazynami i zleceniami produkcji, obsługa zamówień i dostaw, zarządzanie fakturami i finansami, baza receptur i półproduktów, aplikacja magazynowa, automatyzacja procesów i workflow.
  • Obsługa klienta: Wsparcie techniczne dostępne przez telefon i e-mail w godzinach pracy od poniedziałku do piątku.
  • Aplikacja mobilna: Dostępne aplikacje dla systemów Android i iOS, umożliwiające zarządzanie systemem z dowolnego miejsca.
  • Raportowanie i analityka: Rozbudowane możliwości raportowania i analizy danych, pomagające w podejmowaniu decyzji biznesowych.
  • Bezpieczeństwo: Wysoki poziom bezpieczeństwa danych, w tym szyfrowanie i kopie zapasowe, gwarantujące ochronę informacji firmowych.
  • Automatyzacje: Rozbudowane narzędzia do automatyzacji procesów magazynowych i produkcyjnych, znacznie poprawiające efektywność pracy.
  • Zalety: Niskie koszty i łatwość wdrożenia, intuicyjny interfejs użytkownika, szeroka funkcjonalność i możliwość dostosowania do potrzeb firmy, wysokie oceny wsparcia technicznego.
  • Wady: Może wymagać szkolenia dla użytkowników niezaznajomionych z systemami magazynowymi.
  • Podsumowanie: Firmao jest wyjątkowym rozwiązaniem dla firm poszukujących efektywnego systemu do zarządzania magazynem i produkcją, oferującym elastyczność, bogatą funkcjonalność i wsparcie w dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa.

3. Enova

enova program erp

Enova to elastyczny system ERP, który dopasowuje się do potrzeb różnej wielkości firm i ułatwia skalowalność. Obejmuje on kluczowe obszary działalności przedsiębiorstwa, umożliwiając zarządzanie m.in. finansami, kadrami, projektami i sprzedażą.

Dzięki śledzeniu zmian w przepisach, system pozwala być na bieżąco z prawem. Dostępne są 2 modele wdrożenia – na własnych serwerach lub w chmurze.

Aby poznać wycenę, należy wypełnić kwestionariusz.

  • Najlepszy system dla branży: usługi, e-commerce, księgowość, nieruchomości.
  • Obsługiwane branże: usługi i B2B, outsourcing pracowników, e-commerce, księgowość, organizacje użytku publicznego, kultura i rozrywka, logistyka i spedycja, edukacja i szkolenia, budownictwo i nieruchomości.
  • Okres próbny: 14 dni bezpłatnego testu (podstawowe moduły).
  • Integracje: Magento, PrestaShop, WooCommerce, Shoper, Kurierzy, Jednolity Plik kontrolny, Outlook. Zobacz pełną listę integracji Enova 365 i integracji partnerskich.
  • Funkcjonalności: Flota, Nieruchomości, Praca Hybrydowa, CRM, Handel, Projekty, Faktury, Przedstawiciel Handlowy, Kadry Płace, Księga Podatkowa, Księga Handlowa, Księga Inwentarzowa, Windykacja, Workflow, DMS (przepływ dokumentów), Business Intelligence, Produkcja, Serwis, Szkolenia, Członkowie, Wypożyczalnia, Delegacje Służbowe.
  • Obsługa klienta: telefon, chat online (od pon. do pt. w godz. 9-16).
  • Aplikacja mobilna: tak – Android i iOS.
  • Raportowanie i analityka: funkcja Podgląd do kontroli i raportowania pracy
  • Bezpieczeństwo: kopie zapasowe na kilku serwerach, szyfrowanie danych, zabezpieczenia Microsoft Azure.
  • Automatyzacje: przepływ dokumentów, zarządzanie projektami, moduł Workflow.
  • Zalety: dużo modułów, dodatków i integracji, automatyzacje, częste aktualizacje, dostęp na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych.
  • Wady: brak wbudowanego systemu WMS, dość skomplikowany proces wdrożenia.
  • Podsumowanie: Enova365 jest świetnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które potrzebują elastycznego systemu ERP. Można go dostosować w zależności od potrzeb, specyfiki firmy oraz dostępnego budżetu.

4. Proalpha

system erp proalpha

System ERP Proalpha jest skonstruowany dla średnich przedsiębiorstw, dostarczając kompleksowego wsparcia w obszarze zarządzania procesami biznesowymi.

Oferuje elastyczną konfigurację dostosowaną do indywidualnych wymagań firm, szczególnie w branżach produkcyjnych, handlowych i usługowych. System ten skupia się na zoptymalizowaniu wydajności, kontrolowaniu projektów i dostarczaniu raportów finansowych.

Modele wdrożenia obejmują zarówno rozwiązania lokalne, jak i chmurowe. Proalpha zapewnia również odpowiednie zabezpieczenia danych – zgodnie z przepisami RODO.

Poznaj cennik Proalpha.

  • Najlepszy system dla branży: maszyny i urządzenia, obróbka metali, produkcja tworzyw sztucznych.
  • Obsługiwane branże: motoryzacja, elektronika, handel hurtowy, przemysł, budowa maszyn, technologie medyczne, obróbka metali.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: w tym momencie integracje nie są w pełni dostępne. Trwają prace nad ich rozwojem.
  • Funkcjonalności: System ERP, Analityka i raportowanie, Planowanie korporacyjne, Zarządzanie zaopatrzeniem, Zarządzanie produkcją (MES), Zarządzanie Jakością (CAQ), Rejestracja czasu pracy, Zarządzanie dostępem, Zarządzanie energią.
  • Aplikacja mobilna: jest dostępna mobilna wersja w przeglądarce.
  • Raportowanie i analityka: dostępny moduł analityki, pulpity BI (Business Intelligence).
  • Bezpieczeństwo: hybrydowy model usługi – część danych jest zapisana lokalnie, część na zewnętrznych serwerach.
  • Automatyzacje: obieg dokumentów w firmie, Robotic Process Automation (RPA), workflow.
  • Zalety: dostępne system zarządzania produkcją (MES) i jakością (CAQ), zaawansowana analityka.
  • Wady: brak integracji, mała liczba automatyzacji.
  • Podsumowanie: System ERP Proalpha to dobre rozwiązanie dla średniej jakości przedsiębiorstw. Sprawdzi się on szczególnie w branżach związanych z przemysłem i produkcją. Co prawda nie ma w nim zbyt dużo integracji, które pozwalają różne systemy, ale program się rozwija i zapowiadane są kolejne aktualizacje.

5. Humansoft

program klasy erp

Firma Humansoft oferuje różne produkty i usługi informatyczne ułatwiające zarządzanie firmą. Jest to m.in. HermesSQL, czyli wszechstronny system klasy ERP, ułatwiający zarządzanie firmami handlowymi, produkcyjnymi i usługowymi.

Program posiada wbudowany moduł zarządzania produkcją i WMS oraz obsługi sprzedaży, finansów i księgowości. System oferuje także funkcje analiz i powiadomień, co pozwala kontrolować efektywność firmy.

Dostępne jest także bogate środowisko rozszerzeń oraz integracje z różnymi platformami. Dzięki automatyzacji procesów biznesowych, HermesSQL przyspiesza pracę i ogranicza ryzyko powstawania błędów.

Na tej stronie dostępny jest kalkulator kosztów wdrożenia systemu ERP.

  • Najlepszy system dla branży: metalowa, elektryczna, budowlana, maszynowa.
  • Obsługiwane branże: metalowa, maszynowa, elektryczna, budowlana, wydawnicza, poligraficzna, chemiczna, spożywcza, odzieżowa, energetyczna.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: dostęp do API, EDI, BaseLinker, Kurierzy kreator rozszerzeń.
  • Funkcjonalności: Produkcja, Handel i Dystrybucja, Magazyny i Logistyka, WMS, Usługi, Finanse i Księgowość, Kadry i Płace, Portal Pracowniczy, Sklep Internetowy, Platforma B2B, Analizy i Raporty.
  • Aplikacja mobilna: Portal Pracowniczy na urządzenia mobilne powiązany z systemem ERP, mobilne zarządzanie magazynem (Mobilny Magazynier).
  • Raportowanie i analityka: Dostępny system Qlik Humansoft Business Intelligence.
  • Bezpieczeństwo: kilka rodzajów kopii bezpieczeństwa, różne poziomy uprawnień.
  • Automatyzacje: dostęp do BaseLinker, automatyczne analizy, alerty i powiadomienia, automatyzacje procesów księgowych i obiegu dokumentów.
  • Zalety: można samodzielnie rozszerzać funkcje programu, wbudowany WMS i moduł zarządzania produkcją.
  • Wady: Zaawansowana analityka jest dostępna w osobnym programie Qlik.
  • Podsumowanie: Hermes SQL to system ERP dedykowany średniej wielkości firmom. Dzięki wbudowanym modułom znacznie ułatwia zarządzanie magazynem i produkcją, bez konieczności wdrożenie osobnych systemów. 

6. Wapro

oprogramowanie erp

Wapro ERP to rozbudowany ekosystem rozwiązań zaprojektowany dla małych i średnich firm. Umożliwia zarządzanie różnymi aspektami biznesowymi, w tym sprzedażą, magazynem, finansami, księgowością, kadrami i płacami.

Charakteryzuje się prostą instalacją, łatwą konfiguracją oraz intuicyjną obsługą. System oferuje wiele funkcji i modułów, a także posiada dedykowaną wersję dla biur rachunkowych. Wspomaga także integrację z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF) i platformą wymiany dokumentów.

Wapro ERP jest dostępny w różnych liniach produktowych, dostosowanych do różnej wielkości firm. Oferuje również możliwość korzystania online, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się infrastrukturą IT.

Zobacz cennik systemu Wapro.

  • Najlepszy system dla branży: e-commerce, biura rachunkowe.
  • Obsługiwane branże: sprzedaż, usługi, jednostki budżetowe, rachunkowość.
  • Okres próbny: 30 dni – wersja demonstracyjna.
  • Integracje: platformy e-commerce, marketplace (np. Allegro), Baselinker, kurierzy i systemy płatności, Businesslink, Wapro Analizy.
  • Funkcjonalności: moduł magazynowy, aukcje internetowe, finanse i księgowość, fakturowanie, kady i płace, portal HR, PPK, moduły analityczne, wymiana dokumentów, obsługa RODO, liczne rozszerzenia.
  • Aplikacja mobilna: Tak – Mobilny Handlowiec, Mobilny Magazynier, Ibusiness (mobilne analizy).
  • Raportowanie i analityka: dostępne raporty w Wapro ERP, dodatkowe moduły Wapro Analizy i Mobilne Analizy.
  • Bezpieczeństwo: Wapro RODO – wbudowane narzędzie ochrony danych osobowych,
  • Automatyzacje: automatyzacja transakcji i obsługi zamówień, automatyzacja operacji księgowych i przepływu dokumentów, automatyzacja procesów magazynowych, automatyczne importy.
  • Zalety: bardzo duża elastyczność i możliwość dopasowania systemu.
  • Wady: duża liczba funkcji dodatkowych, które są dodatkowo płatne.
  • Podsumowanie: Oferta Wapro podzielona jest na rozwiązania dla mikro, małych i średnich firm oraz dla biur rachunkowych. Jest dużo możliwości dostosowania modułów, w zależności o konkretnych potrzeb firmy.

7. Sente Teneum X

system zarządzania erp

Teneum X to innowacyjny system ERP, łączący obszary zarządzania w firmach, takie jak produkcja, handel czy finanse. Oferuje automatyzację, wsparcie dla niestandardowych procesów i mobilność, poprawiając tym efektywność pracy.

Jednym z głównych atutów jest zdolność do zarządzania wieloma firmami oraz wielojęzyczność, co przydaje się organizacjom globalnym.

Teneum X gwarantuje także integrację z innymi systemami informatycznymi.

  • Najlepszy system dla branży: handel, dystrybucja, produkcja.
  • Obsługiwane branże: dystrybucja, produkcja, retail, e-commerce.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: usługi Microsoft, usługi Google, systemy płatności, platformy kurierskie, systemy e-commerce (np. Allegro, Amazon, Magento, Shoper, PrestaShop), programy lojalnościowe (Payback, Sodexo), CRM (np. Livespace, Salesforce), platformy analityczne Business Intelligence, automatyka magazynowa, banki, ZUS.
  • Funkcjonalności: Handel i dystrybucja, Platforma e-Commerce B2B, Zaopatrzenie, Finanse i księgowość, WMS – Zarządzanie magazynem, Zarządzanie personelem, Zarządzanie produkcją, Workflow i dokumenty, CRM, Raportowanie i analizy.
  • Aplikacja mobilna: tak.
  • Raportowanie i analityka: wbudowany moduł analityczny, możliwość zintegrowania zewnętrznych systemów Business Intelligence.
  • Bezpieczeństwo: wydzielone serwery wirtualne, codzienne kopie baz danych przechowywane przez 30 dni, zabezpieczenia Sente Cloud.
  • Automatyzacje: proces rejestrowania płatności, obieg dokumentów, inteligentne podpowiedzi i sugestie, automatyczny asystent, powiadomienia, automatyczna obsługa zamówień, kontrolna kontrahenta w systemie VIES, zarządzania magazynem, raporty płacowe, usprawnienia księgowości.
  • Zalety: dużo integracji i automatyzacji, możliwość zakupu gotowego programu „pudełkowego” lub dedykowanego dla firmy, dostępne rozwiązania WMS i CRM.
  • Wady: system nastawiony na branże produkcyjne i handlowe, może się nie sprawdzić w małej firmie.
  • Podsumowanie: System ERP Teneum X firmy Sente to bardzo ciekawe rozwiązanie. Łączy w sobie wiele funkcji i ma bogato rozwinięte integracje oraz automatyzacje. Pozwala sprawnie zarządzać dużą firmą, również międzynarodową.

8. Unit4Teta

dostawca erp

Teta ERP pozwala kompleksowo zarządzać różnymi obszarami biznesowymi w jednym miejscu. To oprogramowanie umożliwia poprawę efektywności, a także skupienie się na kluczowych aspektach rozwoju organizacji.

System oferuje automatyzację procesów finansowo-księgowych, kontrolę nad procesami logistyczno-produkcyjnymi oraz rozbudowane planowanie finansowe. Pozwala na wykonywanie własnych kosztorysów i rozbudowanych kalkulacji według własnych kryteriów i algorytmów.

Teta ERP zapewnia elastyczność i mobilność w dostępie do informacji oraz analizowanie kluczowych danych. Dzięki modułowej budowie i elastycznym opcjom dostępu, program dostosujesz do potrzeb swojej organizacji.

  • Najlepszy system dla branży: dystrybucja, edukacja, usługi.
  • Obsługiwane branże: usługi, produkcja, handel, dystrybucja, edukacja, sektor publiczny.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: Teta API.
  • Funkcjonalności: Planowanie Finansowe, Logistyka, Produkcja, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Zarządzanie Talentami, Outsourcing Kadr i Płac.
  • Aplikacja mobilna: tylko aplikacja przeglądarkowa (dostępna w wersji mobilnej).
  • Raportowanie i analityka: moduł analiz finansowych, raporty współdzielone, dedykowane dashboardy dla poszczególnych modułów.
  • Bezpieczeństwo: obsługa zabezpieczeń Microsoft Azure i Google Identity, autentyfikacja OpenID Connect, wielostopniowe logowanie.
  • Automatyzacje: obieg dokumentów, cyfrowe podpisywanie dokumentów, automatyzacji powtarzalnych zadań, automatyczne naliczanie wynagrodzeń, generowanie sprawozdań finansowych, wysyłka dokumentów do KRS, generowanie JPK, obsługa transakcji, naliczanie podatków od nieruchomości, kontrola stan zamówień zakupowych, aplikacja Sales Force Automation, powiadomienia.
  • Zalety: dużo automatyzacji, możliwość zlecenia obsługi kadr i płac, bogate funkcje planowania finansowego, dostępne funkcjonalności WMS i MES.
  • Wady: brak wbudowanych integracji (dostępne tylko API), moduły HR i księgowości są osobnymi produktami.
  • Podsumowanie: Unit4Teta to nowoczesne rozwiązanie. Sprawdzi się w wielu firmach, ale np. przy wyspecjalizowanej produkcji może być niewystarczający. W każdym razie bogactwo funkcji i automatyzacji mocno ułatwia planowanie i pozwala zoptymalizować pracę.

9. Streamsoft

rozwiązania erp

Streamsoft oferuje dwa warianty systemu ERP – Prestiż i Verto.

Streamsoft Prestiż dedykowany jest średnim i dużym firmom produkcyjnym i usługowym. Moduły obejmują zaawansowane zarządzanie produkcją, handlem, logistyką, CRM, finansami, kadrami i wieloma innymi kluczowymi obszarami. Wersja angielska umożliwia optymalizację w międzynarodowym środowisku pracy.

Natomiast wariant Verto to rozwiązanie stworzone dla dynamicznie rozwijających się sektorów handlu i usług, takich jak e-commerce, retail czy branża projektowa. Wspiera modele omnichannel, posiada moduł POS, rozbudowany WMS, wielojęzyczny interfejs oraz szeroki zakres integracji.

Oba warianty mogą być połączone z urządzeniami zewnętrznymi (np. kolektory, drukarki kodów kreskowych) i systemami MES, CAD i CAM.

Tutaj znajdziesz kalkulator wdrożenia Streamsoft.

  • Najlepszy system dla branży: produkcja, e-commerce, retail.
  • Obsługiwane branże: produkcja, handel, usługi.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: sklepy internetowe, marketplace, kurierzy, szybkie płatności, banki, kontrahenci B2B, oprogramowanie CAD/CAM, MES, nesting, łączność z maszynami i urządzeniami.
  • Funkcjonalności:
    Pakiet Prestiż – Zarządzanie produkcją, Handlowo-Magazynowy, Logistyka, CRM, Zarządzanie dokumentami (DMS), Business Intelligence, Finanse i Księgowość, Rozrachunki, Kadry i Płace, Środki Trwałe, Serwis.
    Pakiet Verto – Sprzedaż, POS, WMS CRM, Zwroty i reklamacje, Zakupy, Gospodarka magazynowa, Transport, Zaopatrzenie, Zarządzanie dokumentami (DMS), Workflow, Finanse i księgowość, Rozrachunki, Środki trwałe, Zarządzanie projektami, Raporty i Analizy, Streamsoft Business Intelligence.
  • Aplikacja mobilna: tak – Panel Managera, CRM DMS Mobile, Aplikacja Kierownika Produkcji, Serwis Mobile.
  • Raportowanie i analityka: analizy wielowymiarowe Business Intelligence.
  • Bezpieczeństwo: nadawanie uprawnień, archiwizacja i dearchiwizacja danych, własne reguły dotyczące haseł użytkowników.
  • Automatyzacje: automatyczne wprowadzanie danych z urządzeń zewnętrznych, przepływ zadań i dokumentów, optymalizacja workflow, obsługa zamówień, tworzenie zestawień księgowych, tworzenie raportów.
  • Zalety: bogato rozwinięte moduły, liczne integracje i automatyzacje, dostępne aplikacje na urządzenia mobilne.
  • Wady: mało obsługiwanych branży, wiele modułów się pojawia w obu pakietach, brak możliwości dostosowania własnych modułów.
  • Podsumowanie: rozwiązania od Streamsoft sprawdzą się w wielu firmach handlowych i produkcyjnych. Pakiety Prestiż i Verto różnią się jedynie kilkoma modułami, w których całkiem sporo czynności można zautomatyzować.

10. Symfonia

dobry system erp

System ERP Symfonia stanowi kompleksowe oprogramowanie, umożliwiające skuteczne zarządzanie różnymi aspektami przedsiębiorstwa, takimi jak finanse, księgowość, kadry, płace, produkcja, magazyn oraz wsparcie sprzedaży.

Jego główną zaletą jest zintegrowanie danych z różnych obszarów działalności, co przyczynia się do efektywnego planowania i lepszego wykorzystania zasobów firmy.

Dzięki automatyzacji wielu procesów, system pozwala podnieść efektywność oraz wspomaga podejmowanie decyzji opartych na pełnych danych biznesowych.

Dodatkowo, Symfonia ERP wspiera prowadzenie działalności wielokanałowej, integrując tradycyjne kanały sprzedaży i e-commerce.

Tutaj znajdziesz kalkulator wdrożenia systemu ERP Symfonia.

  • Najlepszy system dla branży: księgowość, e-commerce, produkcja.
  • Obsługiwane branże: handel, księgowość, produkcja, logistyka, e-commerce.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: sklepy internetowe, import i eksport towarów, API.
  • Funkcjonalności: finanse, księgowość, wsparcie sprzedaży, zarządzanie magazynem, kadry, płace i HR, analiza danych, zarządzanie produkcją.
  • Aplikacja mobilna: tak – Mobilny Magazyn oraz Mobilny Handel.
  • Raportowanie i analityka: raportów i sprawozdania księgowe, analiza raportów i sprawozdań, łatwa kontrola budżetu, spersonalizowane raporty.
  • Bezpieczeństwo: szyfrowanie danych, zabezpieczenia Microsoft SQL Server, cykliczne kopie zapasowe.
  • Automatyzacje: ewidencjonowane JPK, elektroniczny obieg dokumentów, wsparcie procesów rekrutacyjnych, procesy księgowe, automatyzacja powtarzalnych procesów.
  • Zalety: szybkie aktualizacje pod kątem zmian prawnych, łatwe prowadzenie księgowości, bardzo szybkie wdrożenie (nawet w 2 dni), elastyczna oferta w zależności od potrzeb.
  • Wady: niektóre systemy są przestarzałe, program wymaga dobrej znajomości Windowsa.
  • Podsumowanie: Symfonia ERP to program o rozbudowanym module księgowym. Możliwość ze sklepami internetowymi ułatwia dokumentowanie sprzedaży. Rozwiązanie jest łatwe do wdrożenia, ale wśród pracowników mogą pojawić się trudności w obsłudze.

11. SAP

system erp w chmurze

System ERP SAP to zaawansowane oprogramowanie w chmurze, integrujące kluczowe procesy biznesowe. Dzięki inteligentnym technologiom, takim jak uczenie maszynowe, asystenci cyfrowi czy przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, zapewnia dużą elastyczność i poprawę efektywności.

System obejmuje zarządzanie zasobami, finansami, produkcją, badaniami, sprzedażą, obsługą klienta i łańcuchem dostaw.

SAP jest rozwiązaniem chmurowym, które pozwala skalować biznes bez konieczności inwestowania w infrastrukturę IT.

  • Najlepszy system dla branży: nowoczesne technologie, logistyka, produkcja.
  • Obsługiwane branże: produkcja, logistyka, spedycja, edukacja, usługi, organizacje pożytku publicznego.
  • Okres próbny: 14-dniowa, bezpłatna wersja próbna.
  • Integracje: systemy księgowe, Microsoft Teams, SAP Ariba, SAP Fieldglass.
  • Funkcjonalności: Finanse, Sprzedaż, Zaopatrzenie, Produkcja, Łańcuch dostaw, Zarządzanie projektami, Controlling, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi,.
  • Aplikacja mobilna: dostępne są różne aplikacje z ekosystemu SAP.
  • Raportowanie i analityka: raporty finansowe, analiza w czasie rzeczywistym, personalizacja pilpitu raportów, wgląd w realizację bieżących zamówień.
  • Bezpieczeństwo: kopie zapasowe, odtwarzanie po awarii, konserwacja systemu, ochronę danych w chmurze.
  • Automatyzacje: priorytetyzacja płatności, faktur i klientów, rozbudowane funkcje współpracy, rekomendacje AI, alerty i powiadomienia.
  • Zalety: wsparcie dużej społeczności użytkowników, możliwość tworzenia rozszerzeń, zaawansowana analityka.
  • Wady: skomplikowane wdrożenie, niektóre funkcje wymagają są trudne w wykorzystaniu.
  • Podsumowanie: SAP, jako globalny dostawca oprogramowania, oferuje system ERP na bardzo wysokim poziomie. Jest to program dedykowany dla dużych firm, które potrzebują globalnej spójności w zarządzaniu. Dla małych firm okaże się on zbyt skomplikowany i kosztowny.

12. Microsoft Dynamics 365

program typu erp

Microsoft Dynamics 365 to zintegrowany system ERP, który oferuje rozwiązania z obszarów sprzedaży, marketingu, obsługi klienta, finansów oraz łańcucha zaopatrzenia. Jest to zestaw aplikacji, które współpracują ze sobą, a także innymi platformami.

Wśród nich można wymienić: Finance, Project Operations, Business Central, Supply Chain Management, Intelligent Order Management, Commerce i Fraud Protection.

System pozwala na dostosowanie cyfrowego łańcucha dostaw. Dzięki niemu firma może wydajniej zarządzać operacjami i finansami, planować produkcję i rozwijać sprzedaż.

Wszystkie analizy danych odbywają się w czasie rzeczywistym, co umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Ceny poszczególnych aplikacji Microsoft Dynamics 365 znajdziesz TUTAJ.

  • Najlepszy system dla branży: produkcja, usługi finansowe, służba zdrowia, handel detaliczny.
  • Obsługiwane branże: produkcja, finanse, służba zdrowia, marketing, sprzedaż, logistyka.
  • Okres próbny: darmowe wersje próbne są dostępne tutaj.
  • Integracje: MS Office, OneDrive, OneNote, PowerBI, SharePoint, Yammer, aplikacje pakietu współpracują ze sobą, systemy płatności, platformy kurierskie, platformy e-commerce, platformy marketingowe i wiele innych.
  • Funkcjonalności: sprzedaż, obsługa klienta, zarządzanie małą i średnią firmą, marketing, platforma danych klienta, handel, finanse i operacje, łańcuch dostaw, zasoby ludzkie.
  • Aplikacja mobilna: tak, dostępna tutaj.
  • Raportowanie i analityka: zaawansowane analizy finansowe, raporty w czasie rzeczywistym, kontrola budżetu, technologia AI Insights.
  • Bezpieczeństwo: dane przechowywane na serwerach Microsoft, szyfrowanie danych, protokół Transport Layer Security (TLS), funkcja nadawania uprawnień użytkownikom, autoryzacja użytkownika.
  • Automatyzacje: własne procesy wykonywane przez aplikację, szablony automatyzacji integrujące się z różnymi aplikacjami pakietu, RPA – Robotic Process Automation.
  • Zalety: dostępne wersje testowe, szybkie wdrożenie systemu, dużo integracji i automatyzacji, najwyższy poziom zabezpieczeń, elastyczny cennik.
  • Wady: może być za drogi dla małych firm, kosztowny proces personalizacji platformy, wdrożenie często wymaga specjalistycznego wsparcia.
  • Podsumowanie: Dynamics 365 to potężne narzędzie, z którym prowadzenie firmy staje się dużo łatwiejsze. Możliwość dostosowania aplikacji do swoich potrzeb pozwala skalować biznes w oparciu o zaawansowane analizy. D365 to również dobre rozwiązanie dla globalnych firm i instytucji, które potrzebują spójnego zarządzania.

13. Oracle

system erp dla firm

Rozwiązanie Oracle to kompletny system ERP online. Dostarcza on zaawansowane funkcje i wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów biznesowych.

Program oferuje analizy reagujące na zmiany na rynku w czasie rzeczywistym, dzięki którym wykryjesz nowe sytuacje w dynamicznym otoczeniu biznesowym. Pozwoli to lepiej planować i prognozować działania firmy.

Poszczególne moduły ERP obejmują zarządzanie finansami, projektami, zaopatrzeniem, ryzykiem, efektywnością przedsiębiorstwa, łańcuchem dostaw i produkcją.

System Oracle ERP umożliwia płynne przejście do środowiska chmurowego, bogatego w funkcje automatyzacji i liczne aktualizacje

  • Najlepszy system dla branży: bankowość, telekomunikacja, edukacja, służba zdrowia , energetyka, HoReCa, handel detaliczny, organizacje pożytku publicznego.
  • Obsługiwane branże: motoryzacja, telekomunikacja, budownictwo i inżynieria, energetyka, usługi finansowe, branża spożywcza, administracja państwowa, edukacja, służba zdrowia, przemysł, HoReCa, media, retail, turystyka, rozrywka.
  • Okres próbny: brak.
  • Integracje: API, wbudowane adaptery umożliwiające integrację aplikacji i danych bez znajomości programowania.
  • Funkcjonalności: Zarządzanie finansowe, Zaopatrzenie, Zarządzanie projektami, Zarządzanie ryzykiem, Łańcuch dostaw (SCM), Produkcja, Zarządzanie zapasami, Marketing, Sprzedaż, Obsługa, Zarządzanie zasobami ludzkimi.
  • Aplikacja mobilna: tak – dostępna na Android i iOS.
  • Raportowanie i analityka: platforma analityczna oparta na uczeniu maszynowym, automatyczne i inteligentne raporty, szybki dostęp do analiz z urządzeń mobilnych.
  • Bezpieczeństwo: szyfrowanie i maskowanie danych, zarządzanie kluczami, szczegółowa kontrola dostępu, monitorowanie aktywności, łatwe tworzenie kopii zapasowych oraz odzyskiwania danych.
  • Automatyzacje: wsparcie sztucznej inteligencji w zarządzaniu łańcuchem dostaw, automatyzacja procesów sprzedażowych i marketingowych, Sales Force Automation, zarządzanie płatnościami.
  • Zalety: wysokiej klasy zabezpieczenia danych, zaawansowane zarządzanie finansami, bardzo szczegółowe raporty.
  • Wady: brak wbudowanych integracji, nie do końca intuicyjny panel użytkownika, długi i kosztowny proces customizacji.
  • Podsumowanie: Oracle to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu branż. Bogate i zaawansowane funkcje sprawiają, że ten system ERP sprawdzi się w średnich i dużych firmach oraz instytucjach publicznych. Daje duże możliwości raportowania i planowania.

Co to jest system ERP?

System ERP (Enterprise Resources Planning) to kompleksowe oprogramowanie wykorzystywane do planowania, koordynacji i zarządzania zasobami oraz procesami w przedsiębiorstwie. To zintegrowany system informatyczny, który pozwala kontrolować i automatyzować procesy biznesowe, takie jak zarządzanie zasobami ludzkimi, finansami, produkcją, zaopatrzeniem, sprzedażą czy logistyką.

Jednym z głównych założeń systemu ERP jest skonsolidowanie różnych obszarów działalności firmy poprzez ujednolicenie procesów i centralizację danych. Wszystkie działy organizacji, od działu produkcji po dział sprzedaży, operują na wspólnej bazie informacji. Pozwala to uniknąć podwójnego wprowadzanie informacji do różnych systemów i ograniczyć występowanie błędów.

Nowoczesne systemy ERP pozwalają firmom bardziej efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby. Dzięki nim pracownicy i menedżerowie mogą precyzyjnie planować zapotrzebowanie na surowce, śledzić stan magazynowy, optymalizować produkcję czy planować dostawy. Wykorzystanie takiego narzędzia wpływa na łatwiejszy dostęp do informacji i szybszą realizację zadań.

Dodatkowo, za pomocą narzędzi analitycznych dostępnych w systemie ERP, przedsiębiorstwa mogą generować szczegółowe raporty oraz analizy, które pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych zgodnie z podejściem data-driven management.

Jakie są przykłady systemów ERP?

Systemy ERP często da się dostosować do rodzaju firmy. Jednak przeważnie rozwiązania tego typu są dedykowane niektórym branżom.

Dlatego jeśli szukasz rozwiązania dla swojego biznesu, wyszukaj poniżej obszar, którym zajmuje się Twoja firma.

System ERP dla logistyki

System ERP w logistyce pełni ważną funkcję. Pozwala zaplanować zapasy, często ma wbudowany program magazynowy. Dzięki temu firma może lepiej kontrolować przepływy towarów i łańcuch dostaw, a także optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową.

Przykładami systemów ERP, które sprawdzą się w tej branży są:

  • Comarch,
  • Humansoft,
  • Sente,
  • Unit4Teta.

System ERP dla produkcji

Kolejnym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, jest system ERP dla firm produkcyjnych. W tej branży ważne będzie mierzenie wydajności, planowanie zapotrzebowania materiałowego, ustalanie kolejki zleceń na poszczególne maszyny i integracja z magazynem.

Systemy ERP, które spełniają te warunki to np.:

  • Enova,
  • Comarch w wersji ERP XL,
  • Streamsoft w wersji Prestiż.

System ERP dla mleczarni

Branża mleczarska wyróżnia się specyficznym procesem produkcyjnym, dlatego system ERP powinien umożliwiać dobre dostosowanie ustawień i procesów i planowanie sprzedaży.

W tym przypadku sprawdzi się np.:

  • Sente,
  • Proalpha,
  • Symfonia.

System ERP dla piekarni

Podobnie jak w przypadku branży mleczarskiej, piekarnie również potrzebują systemu ERP z możliwością dostosowania. Raczej będą to rozwiązania dedykowane dla małych i średnich firm, czyli np.:

  • Proalpha,
  • Humansoft.

System ERP dla magazynu

Kolejnym obszarem, w którym przydaje się dobry system jest logistyka magazynowa. Oprogramowanie ERP powinien działać w integracji z innymi systemami – WMS i MES. Przyda się on, aby lepiej planować zapasy towarów i materiałów oraz upłynnić procesy między magazynem i resztą firmy.

Przykładami systemów ERP dla magazynów są:

  • Enova,
  • Comarch,
  • SAP.

System ERP dla budownictwa

Branża budowlana i deweloperska wymaga dużej kontroli nad inwestycjami. Dlatego w tym przypadku przyda się system do zarządzania wydatkami, projektami czy dokumentami.

W tym przypadku sprawdzą się:

  • Enova,
  • Proalpha,
  • Comarch,
  • Microsoft Dynamics 365.

System ERP dla edukacji

System ERP dla branży edukacyjnej ma na celu ułatwienie procesów administracyjnych i finansowych, poprawę doświadczeń studentów i kadry oraz wsparcie dla innowacji i badań. Przyczynia się on do efektywniejszego i nowoczesnego funkcjonowania instytucji edukacyjnych.

Dobrymi rozwiązaniami w tej branży są:

  • Unit4Teta,
  • Oracle,
  • Microsoft Dynamics 365,
  • Wapro.

Jakie są najpopularniejsze systemy ERP w Polsce?

Na polskim rynku znajdziesz kilkadziesiąt rozwiązań tego typu. Są to globalni gracze, ale i rodzime firmy programistyczne. Wśród najpopularniejszych systemów ERP w Polsce można wymienić SAP, Unit4Teta, Symfonia, Comarch i Microsoft Dynamics 365.

Jakiej wielkości firma potrzebuje systemu ERP?

Systemy ERP są odpowiednie dla firm różnych rozmiarów – w zależności od ich potrzeb i złożoności procesów biznesowych.

Duże firmy, które prowadzą skomplikowane operacje lub mają wiele oddziałów, potrzebują integracji różnych systemów, aby skoordynować swoje działania.

Z kolei małe i średnie firmy skorzystają z systemów ERP, aby automatyzować i optymalizować procesy. Pozwala im to podejmować lepsze decyzje i wpływa na rozwój i utrzymanie wysokiej marży.

Jak wybrać system informatyczny ERP?

Aby dobrać odpowiednie narzędzie, należy zdefiniować konkretne potrzeby firmy. Niektóre z nich mają możliwość wdrożenia systemu ERP na własnych serwerach, gdy inne potrzebują rozwiązania chmurowego.

Jaki jest najlepszy lokalny system ERP?

Lokalne oprogamowanie ERP jest wdrażane na własnych serwerach firmy. W Polsce dużym uznaniem w tej kategorii cieszą się takie systemy jak Comarch, Enova czy Symfonia.

Jaki jest najlepszy system ERP w chmurze?

Jeśli nie chcesz inwestować w infrastrukturę IT, możesz skorzystać z systemu ERP online. Dobrymi rozwiązaniami tego typu są: SAP, Oracle czy Microsoft Dynamics 365.

Jaki jest najlepszy system klasy ERP dla małej firmy?

Szukasz elastycznego rozwiązania, które pozwoli rozwijać firmę i przyspieszy procesy? Przykładowy system ERP dla małych firm to m.in.: Wapro, Humansoft, Proalpha.

Jakie są modele wdrożenia ERP w firmie?

Przed wybraniem konkretnego systemu, warto się zastanowić, jaki model wdrożenia będzie korzystny dla firmy. Oprogramowanie ERP można utrzymywać na własnych serwerach lokalnych lub skorzystać z usługi abonamentowej „w chmurze”.

Jak wdrożyć system ERP lokalnie?

Inwestycja w infrastrukturę IT i instalacja systemu ERP na własnym serwerze pozwala uniknąć stałego kosztu hostingu. Wystarczy zakupić licencję do danego systemu, utworzyć bazy danych na serwerze i zainstalować program na urządzeniach pracowników.

Lokalne systemy ERP wymagają opieki programistycznej i – w miarę rozwoju firmy – zakupu wydajniejszego sprzętu.

Jak wdrożyć system ERP w chmurze?

Wykorzystanie modelu SaaS (Software as a Service) pozwala na większą elastyczność i niski próg wejścia – nie trzeba inwestować w własne serwery.

Wdrożenie ERP online odbywa się poprzez udostępnienie określonej przestrzeni dyskowej na serwerze dostawcy systemu. Przechowywana jest na nim baza danych, z którą łączą się pracownicy za pomocą aplikacji internetowej.

Ile kosztuje system ERP?

Cena systemu ERP może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników. Koszt uzależniony jest m.in. od rodzaju i rozmiaru firmy, potrzebnych funkcjonalności systemu, liczby stanowisk, analizy przedwdrożeniowej, konfiguracji, migracji danych, szkoleń pracowników oraz wsparcia posprzedażowego.

Wdrożenie systemu ERP może obejmować także infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie, które może wymagać dodatkowych nakładów finansowych. Warto również zwrócić uwagę na licencje, które mogą mieć różne warunki, takie jak liczba użytkowników, funkcjonalności czy okres ważności.

Jakie są zalety oprogramowania ERP?

Wdrożenie systemu ERP daje dużo korzyści dla firmy. Pozwala przyspieszyć działanie procesów i zaoszczędzić dużo pieniędzy. Poniżej przedstawiam najważniejsze zalety takiego oprogramowania.

Budowa modułowa programów ERP

Systemy ERP charakteryzują się modułową budową, co oznacza, że oferują pakiety dostosowane do różnych obszarów działalności firmy, takich jak finanse, magazyn, produkcja, HR czy sprzedaż.

Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą wybierać tylko te moduły, które są im niezbędne, co przekłada się na bardziej spersonalizowane i efektywne zarządzanie procesami.

Elastyczne funkcjonalności i koszty obsługi

Elastyczność w doborze funkcji pozwala dostosować program do indywidualnych potrzeb firmy. Może być on tak skonfigurowany, aby odzwierciedlał specyficzne procesy biznesowe. Pomaga to uniknąć zbędnych opcji, a zatem obniża koszty oprogramowania.

Oszczędności czasu i pieniędzy

Systemy ERP integrują różne obszarów firmy w jednej bazie danych, co pozwala na automatyzację procesów, eliminację podwójnego wprowadzania informacji i zmniejszenie ryzyka błędów. Przekłada się to na redukcję kosztów operacyjnych, a także przyspieszenie procesów decyzyjnych.

Bezpieczeństwo danych

Systemy ERP zapewniają zabezpieczenie danych poprzez role i uprawnienia, co oznacza, że każdy użytkownik ma dostęp tylko do tych obszarów systemu, które są mu niezbędne do pracy.

Dodatkowo, większość dostawców zapewnia wysoki poziom ochrony danych.

Większa wydajność firmy

Liczne automatyzacje w systemie ERP i integracje z innymi systemami pozwalają na lepszą synchronizację działań między różnymi działami firmy. Prowadzi to do zwiększenia ogólnej wydajności, redukcji opóźnień oraz utrzymania marży na wysokim poziomie.

Poprawiona kontrola nad firmą

Dzięki jednemu spójnemu źródłu danych, oprogramowanie ERP umożliwia efektywniejsze monitorowanie procesów biznesowych. Pomaga to menedżerom w podejmowaniu decyzji oraz w szybszym reagowaniu na zmiany na rynku i w organizacji.

Najczęściej zadawane pytania o systemy ERP

Chcesz wybrać oprogramowanie dla swojej firmy, ale nadal masz wątpliwości? Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania związane z systemem ERP.

Jakie są moduły w nowoczesnych programach ERP?

We współczesnych programach ERP występuje wiele modułów dla poszczególnych obszarów działalności firmy. Są to m.in. finanse, magazyn, zarządzanie produkcją, sprzedaż, zakupy, kadry i płace, CRM (zarządzanie relacjami z klientami) czy logistyka.

Czy SAP to system ERP?

Tak, SAP to jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów ERP na świecie. Oferuje rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem w obszarach takich jak finanse, produkcja, logistyka czy kadry.

Czym różni się system ERP od systemu finansowego?

Systemy klasy ERP są znacznie bardziej kompleksowe niż sam system finansowy. Może spełniać te same funkcje w ramach jednego z modułów. Jednak cały system ERP daje pełniejszy obraz działalności, ponieważ integruje wiele jej obszarów w ramach jednej dużej bazy danych.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wdrożenia systemu ERP?

Urządzenia będą się różnić w zależności od rodzaju wdrożenia. W przypadku instalacji lokalnej, konieczny będzie własny serwer. Natomiast w przypadku wdrożenia w chmurze, wystarczą komputery pracowników, które połączą się z bazą danych za pomocą internetu.

Czym różni się ERP od CRM?

ERP obejmuje zarządzanie całymi procesami wewnątrz firmy, takimi jak finanse, produkcja, logistyka i kadry. System CRM skupia się natomiast na zarządzaniu relacjami z klientami, pomagając w zbieraniu, analizowaniu danych o kontrahentach. Przydaje się on szczególnie przy współpracy działu sprzedaży i marketingu.

Published On: 23 sierpnia, 2023 / Categories: Rankingi /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.