Ten blog skupia się na zarabianiu na afiliacji stąd pomysł na stworzenie najbardziej szczegółowego i rozbudowanego poradnika na temat metod zarabiania na programach partnerskich.

Moje pierwsze pieniądze w sieci zarobiłem przy dzięki afiliacji. Ten model rozliczeń dał mi sporo wolności, luzu i szczęścia w życiu. To idealny sposób zarabiania dla osób, które nie lubią obsługi klienta, twardej sprzedaży, rozmów telefonicznych.

Moje doświadczenie w zarabianiu na afiliacji budowałem przez ponad 10 lat. W tym czasie promowałem produkty finansowe, suplementacyjne czy kasyna online. Pracowałem na rynkach europejskich i amerykańskich. Zdobytą wiedzę postaram się jak najlepiej przedstawić w tym poradniku.

Szczegółowe instrukcje zarabiania na afiliacji znajdziesz w moim ebooku Sekrety Afiliacji:

Poznaj Ebook 'Sekrety Afiliacji'

9900121.77 brutto
  • Aż 210 stron praktycznej wiedzy o zarabianiu na afiliacji.
  • Dołącz do ponad 120 zadowolonych czytelników.

Co to jest afiliacja?

Afiliacja to metoda zarabiania pieniędzy polegająca na polecaniu produktów innych firm lub osób w zamian za prowizję od sprzedaży. Aby zacząć zarabiać na afiliacji wystarczy że znajdziesz produkt lub sklep który posiada własny program partnerski.

Możesz też znaleźć sieć afiliacyjną, która skupia wiele ofert programów partnerskich. Wybierz odpowiedni program i zarejestruj się. Otrzymasz prowizję w momencie gdy poprzez twój link afiliacyjny ktoś dokona zakupu.

Program partnerski możesz wybrać na podstawie branży, produktów w ofercie, metod rozliczeń, prowizji. Po rejestracji otrzymasz unikalny link afiliacyjny przypisany do twojego konta.

Kolejnym krokiem jest tworzenie treści, które będą zachęcać do zakupu danego produktu. Zachęć odbiorców do skorzystania z linka afiliacyjnego. Sieci afiliacyjne często przygotowują specjalne promocje, oferty i kody rabatowe, które zachęcają do zakupu.

Gdy zostaniesz zaakceptowany do programu partnerskiego możesz promować oferty w mediach społecznościowych, na blogu, poprzez newsletter czy na kanale youtube.

Na pewno warto mieć zaangażowaną społeczność, która może być zainteresowana twoją ofertą. Możesz również optymalizować strony internetowe na frazy kluczowe powiązane z danym produktem.

Wypłata wynagrodzenia odbywa się zwykle raz w miesiącu, w momencie gdy osiągniesz określony pułap zarobków. Pieniądze są zwykle wypłacane poprzez Paypal, na konto bankowe lub są realizowane poprze czek bankowy.

Jak promować produkty i linki afiliacyjne?

Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje pozyskiwania ruchu w Internecie – ruch płatny oraz ruch organiczny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Możemy metody pozyskiwania ruchu łączyć ze sobą, aby uzyskiwać większą skuteczność kampanii marketingowej.

Ruch organiczny

W ruchu organicznym kluczowa jest bieżąca i ciągła optymalizacja pod dany kanał. Jeśli tworzysz własną stronę w Internecie i chcesz zarabiać na afiliacji możesz optymalizować ją pod wyszukiwarkę Google. W tym przypadku konieczna będzie bieżąca optymalizacja kodu strony, dodawanie nowych treści, budowanie linków oraz poprawa konwersji na stronie.

Każdy z kanałów w ruchu organicznym posiada własną specyfikę. Kluczowe jest rozpracowanie danego kanału oraz regularne zamieszczanie nowych treści wraz z linkami partnerskimi.

W przypadku ruchu organicznego możemy wyróżnić takie kanały jak:

  • SEO (Optymalizacja stron internetowych)
  • Media społecznościowe (posty na Instagram, Facebook, własne grupy odbiorców)
  • Wideomarketing (kanał Youtube, rolki i filmy na Instragram i Facebook, Tik Tok, Snapczat)
  • Prowadzenie bloga
  • Wysyłka newslettera

Ruch płatny

Zarabianie na afiliacji przy pomocy ruchu płatnego jest zwykle trudniejsze niż w przypadku ruchu organicznego. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy właścicielami produktów, zarabiamy wyłącznie na prowizję.

W ruchu płatnym musimy dodatkowo wydać na reklamę. Sposobem na zarabianie na afiliacji w ruchu płatnym może być wykorzystanie tanich form reklamy (np. sieć Display, Discovery w Google Ads, remarketing, grupy niestandardowych odbiorców).

Dodatkowo warto zadbać o przetestowany i dobrze konwertujący landing page.

W przypadku ruchu płatnego możemy wyróżnić takie kanały jak:

  • Google Ads
  • Facebook Ads
  • Reklamy na innych serwisach (Pinterest, Reddit, Tik Tok, Instagram etc)

Jak działają programy afiliacyjne?

Działanie afiliacji opiera się zwykle na kilku kluczowych podmiotach:

Sprzedawca (Merchant)

Sprzedawca to producent, sklep, handlowiec, który chce zbyć towar na rynku. Sprzedawca (Merchant) to właściwie każdy kto posiada swój własny produkt. Marketing afiliacyjny jest dla sprzedawcy często jednym z kanałów sprzedaży.

Zdarza się, że sprzedawca posiada własny program partnerski (częste zjawisko w przypadku dużych e-commerce), częściej jednak sprzedawca dołącza do sieci afiliacyjnej w celu uzyskania dostępu do bazy marketerów afiliacyjnych.

Sieć afiliacyjna

Sieć afiliacyjna gromadzi zarówno sprzedawców (firmy udostępniające swoją ofertę, produkty) jak i wydawców (afiliantów). Celem sieci afiliacyjnej jest generowanie jak największej sprzedaży przy pomocy marketerów afiliacyjnych zrzeszonych w sieci afiliacyjnej.

Zaletą sieci afiliacyjnej dla afiliantów jest dostęp do wielu różnych produktów z różnych branż. Sieć afiliacyjna dba również o rozliczenia, materiały promocyjne, jest na bieżąco z nowościami pojawiającymi się w ofercie sprzedawców.

Afiliant (Wydawca)

Afiliant czyli inaczej wydawca, to osoba lub firma, której celem jest promocja produktów przy pomocy programów partnerskich.

Afiliacja to model biznesowy, który jest wykorzystywany zarówno przez wydawców prowadzących jednoosobowe działalności jak i duże firmy.

Zarobki z programów partnerskich mogą wynosić zarówno tysiące jak i miliony zysków miesięcznie. Jest to kwestia skali i organizacji danej działalności.

Klient

Osoba lub firma, która kupuje promowany przez ciebie produkt. Najczęściej przed zakupem klient porównuje produkty, czyta recenzje, opinie. Z tego względu często wykorzystuje się w marketingu afiliacyjnym różnego rodzaju rankingi, porównania i recenzje produktów. Taka forma przedstawienia produktów często przekłada się na wysoką konwersję.

Jak wybrać odpowiedni program afiliacyjny?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na atrakcyjność danego programu partnerskiego. Wymienię kilka z nich, natomiast dobór programu zależy przede wszystkim od naszych aktualnych możliwości (czy mamy $$$ na rozwój stron, na reklamę, czy posiadamy już jakieś źródło ruchu itp).

Jeśli dopiero zaczynasz, promocja produktów finansowych może być problematyczna (wysokie stawki, ale również bardzo duża konkurencja).

Promocja produktów o wysokim CPS (Cost per sale) może być jednak bardzo opłacalna jeśli posiadasz wysokiej jakości ruch, bazę odbiorców np. budujesz popularny kanał na TikTok, na którym edukujesz z zakresu finansów osobistych.

Znajomość produktu / branży

Najłatwiej jest promować produkty, które się zna i z których samemu się korzysta. O wiele łatwiej jest wtedy tworzyć recenzje produktów, opinie, metody zastosowania produktu.

Jeśli znasz się na danej branży to tworzenie treści polega głównie na edukacji twoich odbiorców. Jako ekspert w danej dziedzinie będziesz mieć większe zaufanie oraz wiarygodność co ułatwi sprzedaż produktów.

Wysokość prowizji

Wysokość prowizji od sprzedaży to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracam uwagę przy wyborze produktów do promocji.

Zwykle jest tak, że im wyższa prowizja tym większa konkurencja. Często jest lepiej sprzedać 10 produktów z prowizją 150PLN niż 50 produktów z prowizją 10PLN.

Dużo natomiast zależy od poziomu konwersji. Czasem mamy wysoko konwertujące oferty na zapis na email

Model rozliczeń

Wybór modelu rozliczeń jest zależny od konwersji, którą mamy w danym modelu. Jeśli za CPL mamy 25PLN i z dostarczonych przez nas leadów kwalifikowanych jest 50% to z 10 dostarczonych leadów otrzymamy 125PLN.

Jeśli za CPS mamy 100PLN i konwersja w programie wynosi 10% to z 10 osób otrzymamy tylko 100PLN.

Warto dopytać w wybranej sieci afiliacyjnej jakie programy aktualnie najlepiej konwertują i co opłaca się promować.

Materiały promocyjne

Warto korzystać z programów, które posiadają rozwiniętą bazę materiałów promocyjnych takich jak grafiki, banery, treści marketingowe, mailingi, kody promocyjne etc.

Po rejestracji w programie widać, które produkty posiadają więcej materiałów marketingowych, a które są dość „zaniedbane” lub „zapomniane”.

Obsługa / wsparcie

Warto stworzyć dobrą relację wewnątrz danej sieci afiliacyjnej z managerem ds. afiliacji. Dzięki temu możemy liczyć na dostęp do lepszych stawek, możemy otrzymać szybciej informacje o produktach lub poziomie konwersji poszczególnych produktów.

Konkurencyjność

Warto zweryfikować jak duża jest konkurencja na kluczowych frazach związanych z produktami, które chcemy promować.

Konkurencyjność możemy weryfikować na wiele sposobów, ale najważniejsze to: ilość wyświetlanych stron w Google na danej frazie kluczowej, CPC, moc domen w SERP (np. liczba linków, domen przychodzących, wiek domen).

Limit i częstotliwość wypłat

Sieci afiliacyjne mają różnego rodzaju politykę odnośnie wypłat. Najczęściej są to wypłaty co miesiąc, ale często można „dogadać” się z daną siecią afiliacyjną aby zwiększyć częstotliwość wypłat.

Kolejną sprawą jest pułap wypłaty – zwykle musimy osiągnąć określoną sumę, aby otrzymać wypłatę. Warto sprawdzić te kwestie przed przystąpieniem do danej kampanii.

Jak zarabiać na afiliacji w programie MyLead?

mylead

Istotnym elementem tak, jak zostało wspomniane, jest wybór odpowiedniej sieci afiliacyjnej. Na uwagę zasługuje tu wspomnienie o polskiej sieci MyLead i prezentowanej przez nią ofercie.

Zrzesza ona programy partnerskie, pochodzące z wielu kategorii, dostępne aż w 5 modelach rozliczeniowych. Jej znakiem rozpoznawczym jest niedościgniona obsługa użytkownika.

Sieć realizuje wsparcie poprzez wykorzystanie różnych narzędzi – między innymi darmowych materiałów edukacyjnych, jak e-booki i tutoriale na YouTube, oraz rozwinięty system mentoringowy. Użytkownicy mogą liczyć również na wsparcie supportu, w każdej chwili swojej przygody w MyLead.

Dodatkowo dla najlepszych z nich przewidziano możliwość negocjacji indywidualnych warunków, jeśli chodzi o konkretne oferty.Zarabianie w MyLead jest bardzo elastyczne – umożliwia użytkownikowi zarówno wybór kategorii, modelu rozliczenia, jak i drogi wypłaty zarobionych pieniędzy.

MyLead udowadnia, że afiliacja wcale nie jest trudna, jeśli użytkownik wykaże się dużym zaangażowaniem i włoży odpowiednią ilość pracy.

Ile można zarobić na afiliacji?

Na afiliacji można zarobić od kilkuset złotych miesięcznie do złotych milionów miesięcznie. Tak naprawdę sky is the limit. Moje największe zarobki wynosiły 40k PLN miesięcznie. Zarobki w wysokości milionów miesięcznie są możliwe w odpowiednich branżach, przy odpowiednich systemach i organizacji budowy stron.

Kto może zarabiać dzięki afiliacji?

Praktycznie każdy kto ma minimalne zdolności techniczne oraz marketingowo-perswazyjne jest w stanie zarabiać na afiliacji.

Podstawowe umiejętności techniczne wiążą się z umiejętnościami założenia strony internetowej oraz jej prawidłową konfiguracją oraz optymalizacją (wdrożenie analityki, kodów remarketingowych, konwersji, SEO). Przydatna jest również znajomość narzędzi reklamowych (Google Ads, Facebook Ads), narzędzi analitycznych (np. Ahrefs, Senuto, Semrush) oraz e-mailingu.

Nie wszystkie z tych umiejętności są konieczne. Jeśli skupiamy się na SEO to będzie nas przede wszystkim interesować założenie i optymalizacja strony, tworzenie treści, optymalizacja konwersji i link-building.

Warto natomiast łączyć wiele kompetencji i źródeł ruchu – osoby odwiedzające naszą stronę z wyszukiwarki możemy zapisać do listy mailingowej lub retargetować np. na Facebooku. To wszystko zwiększa skuteczność naszych działań.

Warto jednak skupić się na jednym głównym źródle ruchu i maksymalnie dopracować w nim swoje umiejętności. Lepiej znać się na jednym źródle ruchu na 100% niż na trzech różnych na 60%.

Ważne są również kompetencje marketingowe. Tutaj kluczowy będzie perswazyjny copywriting, znajomość psychologii konsumenta, podstawy optymalizacji konwersji oraz UX.

Jakie są modele rozliczeń w afiliacji?

W sieciach afiliacyjnych występują najczęściej takie modele rozliczeń jak:

Cost Per Lead (CPL)

Model rozliczenia, w którym wydawcy otrzymują zapłatę za rejestrację. Najczęściej jest wypełnienie formularza formularza kontaktowego lub podanie adresu e-mail.

Polecam ten model rozliczeń dla początkujących. Zwykle konwersje w CPL są wysokie, a generowanie leadów jest łatwiejsze niż sprzedanie produkty. Zwykle nie jest też potrzebny duży budżet reklamowy.

Cost Per Sale (CPS)

W CPS otrzymujesz prowizję za każdym razem gdy sprzedasz dany produkt. Jest to model charakterystyczny dla ofert e-commerce.

Cost Per Lead (CPL) + Cost Per Sale (CPS)

Tak zwany hybrydowy model rozliczeń. Wypłata następuje w momencie gdy produkt zostanie zakupiony oraz zostanie wypełniony formularz rejestracyjny.

Cost Per Action (CPA)

Podstawowy model rozliczeń sieci afiliacyjnych. W przypadku tej współpracy afiliacyjnej otrzymasz płatność za wykonanie konkretnej akcji przez osobę korzystającą z twoich linków afiliacyjnych. Konkretna akcja jest zwykle określona w danym programie partnerskim.

Cost Per Install (CPI)

Modele rozliczeń, w którym wypłatę otrzymujesz w momencie pobrania i instalacji aplikacji mobilnej lub na komputer. W tym modelu promowane są najczęściej gry, aplikacje mobilne lub oprogramowanie.

Revenue Share (RevShare)

Ten model rozliczeń jest najczęściej wykorzystywany w programach afiliacyjnych gier hazardowych oraz kasyn. W tym modelu otrzymujemy stały procent od zysków, które firma zarabia na osobach zarejestrowanych przez nasze linki partnerskie.

Cost Per Click (CPC)

Najrzadziej stosowany model rozliczeń w afiliacji. Płatność otrzymujemy za każde unikalne kliknięcie w link partnerski. Model ten jest głównie wykorzystywany przez reklamodawców w celu zwiększenia świadomości marki.

Jak mierzyć skuteczność w marketingu afiliacyjnym?

Skuteczność swoich działań ocenisz przy pomocy kluczowych statystyk programu partnerskiego lub sieci reklamowej, z której korzystasz.

Statystyki, na które przede wszystkim warto zwrócić uwagę to:

  • konwersja – procentowy wskaźnik ilości sprzedanych produktów w stosunku do ilości kliknięć linków afiliacyjnych;
  • CTR – procentowy wskaźnik kliknięć w linki afiliacyjne w stosunku do ilości ich wyświetleń;
  • sprzedaż – sumaryczna ilość sprzedanych produktów przez linki afiliacyjne;
  • ilość kliknięć w linki afiliacyjne;
  • ROAS (Return On Ad Spend) – zwrot z wydatków na reklamę; kluczowy wskaźnik w przypadku korzystania sieci reklamowych Google lub Facebook

Strategie w marketingu afiliacyjnym

Recenzje produktów

Recenzje produktów to prawdopodobnie najczęściej występująca forma treści w marketingu afiliacyjnym. Treści tego typu optymalizuje się pod frazy takie jak np.:

„nazwa produktu opinie”

„nazwa produktu recenzja”

„opinie o nazwa produktu”

etc.

Wiecie o co chodzi.

Idea jest taka, aby optymalizować treść na frazy których użytkownicy używają, aby lepiej poznać produkt. Jeśli ktoś szuka opinii o danym produkcie to znaczy, że ma już pewną wiedzę na temat produktu i robi rozpoznanie przed zakupem.

W tym momencie pojawiamy się my z naszą stronę w wyszukiwarce oraz linkiem afiliacyjnym oraz skłaniamy tę osobę do zakupu :)

Promocja zapisu do newslettera

Ta strategia służy przede wszystkim budowaniu bazy e-mailingowej, którą możemy wykorzystać później przy promocji programów afiliacyjnych. W tym przypadku dobrze sprawdzą się kampanie Google Ads – Display i Discovery, a także Facebook i Instagram.

Lead magnets

Warto promować zapis do newslettera na swojej stronie internetowej poprzez tzw. lead magnets (w wolnym tłumaczeniu – magnesy na leady:)). To najczęściej darmowy materiał np. e-book, który otrzymujesz po zapisaniu się do listy mailingowej.

Dzięki tej metodzie zwiększysz liczbę zapisów do twojej bazy mailingowej.

Mikrostrony

W niektórych branżach warto tworzyć tzw. mikrostrony, które skupiają się np. na jednym wąskim zagadnieniu lub produkcie. Strategia ta polega na wykorzystaniu niszy marketingowej, w której często nie ma dużej konkurencji.

Minusem tego rozwiązania jest ograniczenie ruchu jaki możemy wygenerować na takiej stronie, a tym samym zarobków z niej. Rozwiązaniem tego może być tworzenie większej ilości takich mikrostron.

Strategia ta sprawdzała się kilka dobrych lat temu kiedy można było w Google rankować bardzo szybko tzw. domeny „exact match” czyli domeny z dokładnymi frazami w nazwie.

Promocja linków afiliacyjnych

Aby zarabiać na afiliacji tak na prawdę nie potrzebujesz nawet strony internetowej. Wystarczy, że otrzymasz link afiliacyjny i jesteś gotowy do działania.

Znasz branżowe forum internetowe, na którym jesteś ekspertem? Świetnie. Jeśli pozwala na to regulamin możesz promować tam swój link afiliacyjny poprzez wyrażenie swojej opinii o produkcie lub poprzez doradzanie innym użytkownikom. Link możesz również promować w podpisie na forum. Podobnie możesz działać w grupach na Facebooku.

Published On: 24 października, 2022 / Categories: Zarabianie /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.