Wyobraź sobie taki dzień. Wstajesz rano… no, o 10:00, to już nie rano. Ale wcześniej nie musisz. Zakładasz szlafrok, idziesz do kuchni, robisz sobie kawę, przeglądasz na telefonie poranne newsy. Po kawie robisz śniadanie, siadasz do komputera i zaczynasz pracę.

Droga od łóżka do pracy zajmuje Ci 10 minut. Nie tracisz codziennie dwóch godzin na stanie w korkach, a żeby wyjść z pracy, wystarczy, że wstaniesz od biurka. Brzmi fajnie, prawda?

Każdy z nas myślał o zarabianiu online, dostając swój pierwszy komputer. „Jak to byłoby fajnie zarabiać w Internecie”. W 2024 r. jest więcej sposobów zarabiania online, niż kiedykolwiek.

Dzisiaj wymieniam 33 z nich. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć:

  • jak zarabiać w internecie,
  • jakie metody mają niski próg wejścia,
  • które metody zarabiania w internecie oferują największy zwrot,
  • która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Sposoby na zarabianie w Internecie

Internet rośnie. W 1995 r. miał 16 milionów użytkowników. W 2023 r. jest ich już 5,5 miliarda. To 70% ludzkości. Rośnie także liczba sposobów na zarabianie pieniędzy w sieci. Sprawdź poniższą listę i wybierz sposób lub sposoby najlepsze dla Ciebie.

1. Polecaj linki afiliacyjne na swoim blogu

Zarabianie na afiliacji to jeden z popularniejszych sposobów, w jaki możesz monetyzować ruch na swojej stronie internetowej. Wysyłasz ruch na stronę wydawcy, a jeśli wysłany użytkownik dokona zakupu, dostajesz prowizję od sprzedaży.

Możesz tutaj polecać sieci afiliacyjne lub konkretne programy partnerskie. Najpopularniejsze programy partnerskie w Polsce to:

Jeśli chcesz generować ruch na stronę afiliacyjną z Google, to warto stworzyć stronę, która wniesie realną wartość dla użytkownika, da mu konkretne, oryginalne informacje, których nie ma na innych stronach lub na stronie producenta. Najlepiej gdyby dała mu coś więcej, niż zlepek fragmentów z top 10 Google.

Tajniki zarabiania na polecaniu linków afiliacyjnych znajdziesz w moim ebooku Sekrety Afiliacji:

Poznaj Ebook 'Sekrety Afiliacji'

9900121.77 brutto
  • Aż 210 stron praktycznej wiedzy o zarabianiu na afiliacji.
  • Dołącz do ponad 120 zadowolonych czytelników.

2. Zostań freelancerem

Freelancer to osoba wykonująca pracę na zlecenie dla różnych klientów, zazwyczaj bez stałego zatrudnienia. Freelancerzy często pracują zdalnie i są odpowiedzialni za zarządzanie swoim czasem oraz finansami.

Jeżeli masz praktyczne umiejętności, rynek freelancerski stoi dla Ciebie otworem. Gdy tylko na niego wkroczysz, zmierzysz się z konkurencją, ale wystarczy kilka porządnych realizacji do portfolio i przebijesz się.

Będąc freelancerem, możesz pracować w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie.

Kilka z nich opisuję poniżej.

3. Zostań copywriterem i pisz artykuły dla firm

Copywriter to jeden z najpopularniejszych zawodów dla freelancerów, ponieważ próg wejścia jest teoretycznie bardzo niski. Copywriting polega na pisaniu tekstów na zlecenie: artykułów blogowych, maili sprzedażowych, newsletterów, treści na landing page, treści na stronach internetowych, rzadziej także CV, listów motywacyjnych, white paperów, haseł reklamowych czy ghostwritingu w social mediach.

Aktualnie próg wejścia do copywritingu jest wyższy niż przed 2022 r. z uwagi na pojawienie się Chata GPT. Teraz początkujący copywriter najpierw musi pokonać sztuczną inteligencję, by móc skupić się na pozyskiwaniu klientów.

Przydaje się posiadanie doświadczenia dziennikarskiego, znajomość psychologii (zwłaszcza psychologii sprzedaży), perswazji, ewentualnie wiedza specjalistyczna do artykułów eksperckich.

4. Sprzedawaj w modelu dropshipping

Nie trzeba mieć sklepów internetowych, żeby sprzedawać rzeczy w Internecie. Zarabianie pieniędzy online możesz zacząć od dropshippingu.

Sprzedaż w modelu dropshipping polega na oferowaniu produktów w sklepie internetowym, jednak zamówienia są przekazywane do dostawcy, który bezpośrednio wysyła produkty do klientów.

Jako sprzedawca nie posiadasz fizycznie produktów i nie musi się zajmować procesem wysyłki. Nie musisz ich kupować ani przechowywać, skupiasz się tylko na pozyskiwaniu klientów.

Ważne! Dropshipping wymaga precyzyjnego regulaminu sprzedaży dla sklepu internetowego. Zanim zaczniesz zarabianie online na dropshippingu, skonsultuj się z prawnikiem.

5. Twórz grafikę komputerową

Każda reklama w Internecie, na Facebooku, w Google Ads, każdy post na social media, wszystko to potrzebuje obróbki graficznej. Twórcy internetowi są zbyt zajęci tworzeniem contentu a firmy zarabianiem, by dodatkowo pracować nad grafikami.

Do tworzenia prostych grafik na media społecznościowe wystarczy darmowy program jak Figma czy Canva.

Tutaj masz trzy opcje:

  1. Podjąć pracę jako wspomniany freelancer.
  2. Złapać zlecenie dla firmy, która ma stałe zapotrzebowanie na grafiki.
  3. Zostać podwykonawcą wziętego grafika – oprócz pracy i pieniędzy dostaniesz także doświadczenie i być może referencje.

6. Buduj strony internetowe

Obecnie postawienie podstawowej strony internetowej jest bardzo proste. W niektórych hostingach zainstalujesz WordPressa dwoma kliknięciami. Jednak żeby to jakoś wyglądało, trzeba się trochę namęczyć.

Wystarczy jednak darmowy kurs z Youtuba lub niedrogi kurs dla projektantów stron internetowych, by wybić się ponad przeciętność.

Warto tutaj mieć wiedzę programistyczną. Stawiając strony na szablonach w CMSach raczej nie zrobisz kariery, a to za dedykowane rozwiązania, szyte pod klienta jest najlepszy pieniądz.

Nie musisz od razu iść w projektowanie stron internetowych. Możesz też stawiać proste strony pod zaplecze SEO, które nie wymagają wiedzy, a jedynie zaangażowania.

7. Kupuj, renowuj i sprzedawaj strony internetowe (website-flipping)

Zbudowanie strony z autorytetem na nowej domenie zajmuje dużo czasu i z reguły kosztuje pieniądze. Oprócz tego minie sporo czasu, zanim Google uzna ją za wartościową.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie domen pod takie strony, to masz trzy opcje:

  • monitorować wygasające domeny i przechwytywać je np. na portalu Aftermarket.pl, DNS.pl,
  • kupić gotowe i sprawdzone wygasłe domeny np. na expirki.pl czy w Linkhouse,
  • kupić działającą domenę na aukcji np. na Flippa.com, Empire Flippers, Motion Invest, Investors Club czy The Website Flip Newsletter.

Uwaga! Na wstępie będziesz się tutaj mierzyć z dużą konkurencją ze strony profesjonalnych serwisów i doświadczonych freelancerów. Potrzebujesz też płatnych narzędzi, by móc ocenić, czy dana domena jest wartościowa, czy nie, oraz środków na odbudowę.

8. Sprzedawaj domeny internetowe

Nie musisz od razu inwestować kolosalnych pieniędzy w odbudowę strony na ekspirce. Możesz zająć się wyszukiwaniem solidnych, wygasających domen i ich odsprzedażą. Pomimo konkurencji ze strony portalu expirki.pl i jemu podobnych, upolowanie wartościowej domeny nadal jest możliwe.

9. Sprzedawaj artykuły sponsorowane na swoim blogu

W tym miejscu od razu dostaniesz radę – załóż stronę internetową oraz bloga i pisz o tym, na czym się znasz. Rób to konsekwentnie, aż w końcu Google doceni Twoją pracę, i zacznie pokazywać Twoją stronę wyżej w wynikach wyszukiwania.

Wtedy istnieje szansa, że podmioty zainteresowane publikacją artykułu sponsorowanego przyjdą do Ciebie z propozycją biznesową, chcąc pokazać swoją markę.

Możesz czekać, aż sami przyjdą, a możesz też wyjść do nich. Najprostszym sposobem na pozyskiwanie klientów na artykuły sponsorowane jest dodanie się do baz Linkhouse lub WhitePress. Wówczas użytkownicy tych platform mogą odnaleźć Twój portal i zamówić na nim publikację z linkiem.

Ogłoszenia na portalach, forach internetowych, LinkedIn czy grupach na Facebooku też robią robotę.

Warunek konieczny – musisz mieć ruch na blogu i przyzwoity profil linków.

Protip. Jeśli zajmujesz się copywritingiem, możesz zarobić dodatkowe pieniądze, pisząc te artykuły.

10. Sprzedawaj linki i bannery na swoim blogu

To sposób na dodatkowe źródło dochodu podobny do sprzedaży artykułów sponsorowanych.

Znowu – musisz mieć ruch. Nie sprzedasz miejsca reklamowego, jeśli nikt nie zobaczy reklamy. Potencjalny reklamodawca najczęściej będzie chciał udokumentowania ruchu na stronie oraz ewentualnie zainstalowania kodu śledzącego lub wklejenia specjalnego linku.

11. Zostań wydawcą Google Adsense

Jeśli już masz blog z ruchem organicznym, zainstaluj na nim reklamy Google Adsense, i pozwól reklamodawcom dotrzeć do Twoich odbiorców. W zamian dostaniesz niewielki procent z ich wydatków.

Warunki rejestracji w Google Adsense:

  • unikalny, wysokiej jakości content, zgodny z zasadami Google, którego jesteś autorem i masz do niego prawa,
  • wyrażona zgoda na politykę Google Adsense,
  • ukończone 18 lat,
  • jesteś właścicielem strony,
  • nie sprowadzasz pustego, fałszywego ruchu (np. botów),
  • używasz wspieranego języka,
  • posiadasz strony techniczne (polityka prywatności, kontakt) i masz jasne, przejrzyste menu,
  • musisz mieć ruch na stronie (ok. 1000 unikalnych użytkowników miesięcznie),
  • nie masz innych reklam.

12. Opublikuj i sprzedaj e-booka

Obecnie nadal trwa boom na produkty cyfrowe. Każdy, kto ma ciekawą wiedzę, doświadczenie i zasięgi, tworzy e-booki, kursy online i dzieli się tą wiedzą. Też możesz spróbować swoich sił na rynku wydawniczym.

Napisanie e-booka nie jest trudne. To taki dłuższy artykuł blogowy napakowany wartością.

Alternatywnie jeśli słowo pisane nie jest Twoją mocną stroną i masz jakieś środki na start, możesz zlecić opracowanie treści na podstawie Twoich wytycznych (np. nagrań).

Najtrudniejsze w tym wszystkim będzie zbudowanie zasięgów i zaufania, bo nawet jeśli napiszesz i złożysz go samodzielnie, to bez sprecyzowanej i dość licznej grupy odbiorców, nie sprzedasz zbyt wiele sztuk.

13. Wydaj kurs internetowy i zacznij go sprzedawać

Kursy online zrobiły się bardzo popularne w czasie pandemii, gdy ludzie zaczęli szukać pracy zdalnej.

Przy tworzeniu kursu, tak jak przy tworzeniu e-booka, trzeba mieć się czym podzielić.

Tworząc kurs, postaraj się o w miarę przyzwoity mikrofon i komfortowe warunki do nagrywania i jeśli chcesz się pokazać, także o kamerę. Średniej jakości mikrofon krawatowy kupisz w okolicach 100 zł, mikrofon podcastowy (np. Logitech Blue Yeti czy Audio Technica ATR-2100x) to koszt rzędu 350-400 zł.

Oprócz tego będziesz potrzebować montażu. Montaż w zależności od metody kosztuje w granicach 100-200 zł za godzinę pracy montazysty lub 100-200 zł za 15 minut surowego materiału.

Jeśli chcesz przyoszczędzić, Internet oferuje wiele darmowych programów do obróbki wideo np. DaVinci Resolve, Clipchamp czy Final Cut Pro na Maca. Podstawowy montaż nie jest trudny, raczej czasochłonny.

Największy koszt poniesiesz na dotarcie do klienta i zrobienie zasięgów.

Ile możesz zarobić na sprzedaży kursu online? Wszystko zależy od grupy docelowej, objętości kursu, problemu, jaki rozwiązuje i Twoich umiejętności. Sprzedaż kursu online może Ci przynieść od 10-20 tysięcy nawet do kilku milionów złotych.

14. Sprzedawaj konsultacje

Skoro już masz wiedzę na e-booka lub kurs, podziel się nią w rozmowie z osobą potrzebującą. Godzina konsultacji ze specjalistą to od 100-150 zł do nawet kilku tysięcy- za specjalistyczne doradztwo biznesowe.

15. Zawrzyj płatną promocję w swoim Newsletterze

Wszyscy marketerzy polecają budowę listy mailingowej, bo daje niezależność od innych platform. W razie najgorszego uploadujesz listę do programu do wysyłki maili i zaczynasz od nowa.

Możesz zarabiać, publikując ogłoszenia w swoim newsletterze. Reklamodawcy chętnie wykupią taki slot w Twoim mailu, bo wiedzą, że docierasz do konkretnej grupy docelowej.

Ile możesz zarobić w ten sposób? Jeden z najpopularniejszych newsletterów, The Morning Brew, każe sobie płacić 15-30 tysięcy dolarów za tygodniowy sponsoring. Taylor Welsh pobiera 1250$ za jedną reklamę w swoim newsletterze dla 100 tysięcy subskrybentów.

To niezbyt popularna forma w Polsce, ale np. Marek Jankowski w newsletterze soloprzedsiebiorca.pl zarabia 150 zł + VAT za jedną reklamę, a ma ich 5-7 w jednej edycji tygodniowego newslettera.

16. Stwórz płatny Newsletter

Możesz pobierać opłaty za sam dostęp do Twojego newslettera w systemie rocznej lub miesięcznej subskrypcji.

Na polskim podwórku to będą między innymi Growthletter, wMinutę czy Pucek.

Cena płatnego newslettera to od 200 do ponad 500 zł rocznie od sztuki.

Weź pod uwagę, że płatny newsletter to sporo pracy. Kiedy oczekujesz od subskrybentów pieniędzy za dostęp do treści, to te treści muszą być wartościowe. Co najmniej tak wartościowe, jak w innych płatnych newsletterach.

17. Zbuduj płatną grupę MasterMind

W grupie MasterMind regularnie spotykacie się, wymieniacie pomysłami, doświadczeniem,

Warto, żeby w grupie mastermindowej:

  • znajdowały się osoby na podobnym etapie rozwoju – w przeciwnym razie początkujący mogą odstawać,
  • wszystkie osoby były zaangażowane – mastermind jest po to, żeby wszyscy szli do góry, a nie żeby cała grupa ciągnęła do góry jedną osobę,
  • znajdowały się osoby z różnych branż lub specjalizacji – to da wszystkim różne punkty widzenia na te same kwestie.

18. Zbuduj zamkniętą, płatną społeczność

Najlepsze społeczności powstają wokół hobby. W USA istnieje płatna społeczność łowców butów, ogrodników czy artystów. W Polsce jest Klan Finansowych Ninja Michała Szafranskiego, Plemię Inner War Saga czy Klub Pań Swojego Czasu Oli Budzyńskiej.

Do budowy takiej społeczności możesz użyć:

  • darmowych platform jak Discord, Slack czy wspomniany Facebook,
  • płatnych platform jak Circle, Tribe czy MailingR.

19. Zarabiaj na wypełnianiu ankiet

Wypełnianie ankiet to nadal atrakcyjny sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie głównie z uwagi na bardzo niski próg wejścia. Żeby wypełniać ankiety za pieniądze wystarczy Ci osiągnięcie określonego wieku (najczęściej jest to 15-16 lat) i dostęp do Internetu.

20. Udzielaj korepetycji online

Korepetycje są dość popularnym sposobem zarabiania na swojej wiedzy, który za sprawą pandemii trafił do Internetu. Dzisiaj możesz szukać uczniów na takich platformach jak:

  • e-korepetycje.net,
  • buki.org.pl,
  • ekorki.pl,
  • edualy.com,
  • superprof.pl.

21. Zostań influencerem na Instagramie lub TikToku

Obecnie jest to dużo trudniejsze, ale nadal możliwe. Co trzeba zrobić? Mówiąc jednym słowem: content.

Gdy tylko nauczysz się tworzyć content, który przyciągnie uwagę i ja utrzyma, a użytkownik pozostanie na platformie dłużej, algorytm nagrodzi Cię, pokazując Twoje treści szerszemu gronu.

Jak tworzyć takie treści? Będę tutaj szczery – rozgryzienie algorytmu zajmie Ci kilka miesięcy i będzie wymagało testów. Lepiej jest kupić szkolenie lub konsultację u kogoś, kto już to zrobił.

Ważne! Wybierz grupę docelową. Gdy będziesz mieć sprecyzowaną grupę docelową, łatwiej będzie Ci o współprace reklamowe z markami z tej branży. Niech to będzie branża, która jest Ci bliska.

22. Twórz aplikacje mobilne

Programowanie to Twój konik? Piszesz działające programy? Przychodzi Ci to naturalnie?

Znajdź powszechny, palący problem i stwórz apkę, która go rozwiązuje.

Stworzenie i promocja aplikacji może być trudna, czasochłonna i kosztowna, ale jeśli faktycznie masz umiejętności, pomysł i brakuje Ci jedynie środków, możesz ubiegać się o dofinansowanie z UE albo założyć startup i poszukać inwestora. W ostateczności zostaje crowdfunding.

Gdy uda Ci się stworzyć taką apkę masz następnie dwie drogi:

  1. Rozwijać ją dalej i monetyzować.
  2. Sprzedać dużemu graczowi.

23. Zostań Youtuberem i zarabiaj na reklamach

Rok 20212 w marketingu miał być rokiem wideo. I był. Pandemia zamknęła ludzi w domach i ciekawe lub zabawne filmiki były jedną z niewielu uciech.

Youtube jest obecnie królem wideo w Internecie. To druga największa wyszukiwarka na świecie po Google. Zarabianie na Youtube nie odbędzie się bez contentu.

Kanał musi być o czymś i dla kogoś. Określ grupę docelową swoich treści i wykorzystaj swoje mocne strony.

Najlepiej sprawdzają się rzeczy:

  • zabawne – pranki (np. Lance 210 i jego babcia), kompilacje faili, stand-upy, montaże,
  • użyteczne – “Jak zrobić X” albo ekspert analizuje realizm filmów,
  • ciekawe – świetnym przykładem jest Mr Beast.

Na YT możesz zarabiać z reklam, które wyświetlają się przed Twoimi filmami, z programów partnerskich, polecając np. narzędzia online, albo ze współprac ze znanymi markami.

24. Sprzedawaj na Allegro

Allegro jest największą platformą handlową w Polsce i synonimem handlu online.

Masz dwie główne możliwości:

  1. Sprzedawaj swoje produkty (możesz spróbować połączyć Allegro z dropshippingiem).
  2. Flipuj – wynajduj okazje i sprzedawaj taniej.

Ewentualnie jeśli masz wiedzę techniczną, skupuj uszkodzony sprzęt, naprawiaj i sprzedawaj drożej.

Możesz też dołączyć do programu partnerskiego Allegro Polecam.

25. Sprzedawaj na Etsy

Etsy to platforma e-commerce dla sprzedawców, którzy chcą handlować ręcznie robionymi produktami, vintage i materiałami. Aby zacząć zarabiać na Etsy, warto wybrać unikalny produkt i wykonać go z dbałością o jakość i szczegóły.

Kolejnym krokiem jest stworzenie atrakcyjnego sklepu z wykorzystaniem wysokiej jakości zdjęć produktów i opisu. Warto też zadbać o marketing swojego sklepu poprzez social media i reklamy. W przypadku ręcznie robionych produktów warto zainwestować w dobry sprzęt i materiały, aby produkty były wyjątkowe i trwałe.

26. Sprzedawaj swoje zdjęcia

Nie mam tu na myśli, nazwijmy to, odważnych zdjęć.

Sprzedaż fotografii do banków zdjęć to sposób na zarobek dla początkujących ale też doświadczonych fotografów. Platformy jak Depositphotos, Adobe Stock, iStock czy Shutterstock chętnie przyjmą ciekawe, wysokiej jakości fotografie i zapłacą za nie dolarami.

27. Wynajmij pokój lub mieszkanie na Airbnb

Tutaj próg wejścia jest raczej wysoki – trzeba mieć mieszkanie lub pokój.

28. Zarabiaj na wyszukiwaniu informacji

Internet jest już tak ogromny, że Google nie ma zasobów, by indeksować każdą stronę. Jednocześnie znalezienie wartościowych informacji w takim gąszczu danych jest trudne i czasochłonne. Osoby pracujące z informacjami jak dziennikarze, copywriterzy czy twórcy płatnych newsletterów chętnie zapłacą za to, żeby ktoś zdjął im z barków research i dał gotowe, sprawdzone informacje.

29. Zostań tłumaczem

Tłumaczenie tekstów wymaga pewnych umiejętności i przynajmniej dobrego posługiwania się językiem obcym, ale nauka języków obcych nie jest już taka niedostępna, jak kiedyś. Nasi rodzice mogli się uczyć tylko polskiego i rosyjskiego, rzadziej angielskiego i niemieckiego (bo „zgniły Zachód”).

Dzisiaj jeśli postanowisz sobie, że chcesz się uczyć mandaryńskiego, to żaden problem.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji coraz więcej tłumaczeń robią maszyny, ale nadal trzeba po nich sprawdzać. I tu też jest obszar dla Ciebie na zarabianie jako proofreader.

30. Zostań wirtualnym asystentem

Wirtualna asysta istnieje od ponad 20 lat, ale tak jak Netflix czy Zoom ta profesja skorzystała na pandemii. Nagle okazało się, że pracę trzeba wykonywać zdalnie, a to oznacza mnóstwo rzeczy do ogarnięcia online.

Maile, media społecznościowe, dokumenty, księgowość, pilnowanie czasu pracy, project management, ustawianie spotkań. Jest tego multum.

Te zadania może wziąć na siebie wirtualna asysta.

Wynajęcie VA sprawdzi się świetnie w sytuacji, kiedy:

  • masz powtarzalne, upierdliwe zadania do wykonania,
  • zarabiasz na godzinę więcej od niej.

Przykład. Zarabiać 100 zł na godzinę. VA bierze 60. Każda godzina, kiedy nie wykonujesz żmudnych zadań, tylko zajmujesz się swoją robotą, to dla Ciebie 40 zł więcej.

31. Handluj na giełdzie i na kryptowalutach

To opcja dla osób z nieco większą tolerancją ryzyka i kapitałem na start.

Wokół handlu na giełdzie i krypto urosła cała ogromna społeczność wynoszona wręcz do rangi sztuki.

Pomnażanie kapitału na giełdzie może być:

  • aktywne – duża liczba transakcji w krótkim czasie,
  • pasywne – niewielka liczba transakcji, brak wypłat i poleganie na tendencjach wzrostowych rynków.

Aktywne inwestowanie jest do zarabiania, pasywne bardziej do odkładania na emeryturę.

Jeżeli chodzi o aktywne inwestowanie, masz dwie opcje:

  • robić to samemu, uczyć się, śledzić wiadomości, trendy, główkować, antycypować i liczyć na szczęście,
  • śledzić kogoś, kto już to robi np. w ramach szkolenia płatnego (tutaj miej na uwadze, że inni też popełniają błędy).

Chcąc zarabiać w Internecie, pamiętaj, że metody obarczone wysokim ryzykiem mogą kosztować Cię cały dobytek.

32. Zostań streamerem na Twitch

Lubisz grać w gry? Masz ciekawą osobowość? Graj na żywo dla publiczności. Daj się poznać, a jak tylko ludzie zaczną Cię oglądać i subskrybować, a społeczność urośnie, będziesz mieć możliwość monetyzacji.

Na Twitchu jest kilka możliwości zarabiania:

  • dołączenie do programu partnerskiego,
  • donejty od fanów,
  • współprace reklamowe np. logo marki na Twojej scenie.

Niestety, nic nie dzieje się z dnia na dzień. Zanim zaczniesz zarabiać na Twitchu ogromne pieniądze, minie sporo czasu, a i tak nikt nie gwarantuje, że Ci się uda. Poza tym, streaming to bardziej praca niż hobby. Musisz się codziennie pojawiać na wizji, inaczej publika straci zainteresowanie, a Ty – źródło zarobku.

Protip. Streaming połącz z kontami na mediach społecznościowych i kanałem na Youtube. Wycinki ze streamu (np. najlepsze akcje lub zabawne momenty) będą stanowić świetny, evergreenowy content na Youtube.

33. Transkrypcja nagrań

Praca przy transkrypcji nagrań jest prosta – wystarczy uważnie słuchać i pisać. Dzęki temu ma niski próg wejścia. Przy odrobinie wprawy oraz stosunkowo niskim nakładzie pracy możesz liczyć na przyzwoite pieniądze.

Każdego dnia powstają coraz to nowsze podcasty, kursy czy filmy na Youtube. Transkrypcję podcastu twórca może wykorzystać jako artykuł blogowy, a następnie posty w social mediach. Kursy online i filmy na YT potrzebują napisów. Programy do transkrypcji np. Descript czy HappyScribe są coraz lepsze, ale nie są doskonałe.

I tu wchodzisz Ty. Maszyna zrobi to, co Ty, szybciej i taniej, ale nie zinterpretuje wyników i nie zastanowi się nad nimi.

Jak chronić się przed nieuczciwymi firmami?

Rób research. Wpisz nazwę firmy w Google, znajdź jej stronę, znajdź dane firmowe, siedzibę, właściciela, pracowników na LinkedIn. Znajdź opinie na ich temat na forach do zarabiania. Możesz też spytać, czy ktoś korzystał z ich usług. Większość scamów nie zadaje sobie aż takiego trudu.

Świetnym przykładem może być TrafficMonsoon, program PTC założony przez Charlesa Scovilla, który miał w przeszłości epizody z piramidami finansowymi. Przez lata na forach internetowych trwały zagorzałe dyskusje przeciwników i zwolenników Scoville’a. Ci pierwsi twierdzili, że natura ciągnie wilka do lasu. Ci drudzy – że tym razem to rzetelny program.

Aktualnie Scoville ma zarzuty amerykańskiej komisji nadzoru finansowego SEC.

Jak wybrać dla siebie najlepszą metodę zarabiania w Internecie?

Graj do swoich mocnych stron.

Ładnie rysujesz? Idź w grafikę.

Dobrze piszesz? Idź w copywriting.

Masz duży kanał w mediach społecznościowych? Zajmij się obsługą.

Umiesz montować filmiki? Montuj je firmom za pieniądze.

Masz żyłkę sprzedawcy? Załóż własny sklep internetowy lub idź w dropshipping.

Musisz też dokonać wyboru:

  • niskie ryzyko i niski zwrot,
  • wysokie ryzyko i wysoki zwrot.

Jeśli nie radzisz sobie z podejmowaniem ryzyka, wybierz coś bezpieczniejszego.

Gdzie szukać zleceń na pracę online?

Jeżeli szukasz zleceń, musisz być tam, gdzie zleceniodawcy, czyli:

  • w grupach na Facebooku,
  • na LinkedIn,
  • na polskich portalach typu Useme, FreelanceHunt, Recome,
  • na zagranicznych portalach np. Fiverr, UpWork, freelancer.com,
  • na giełdach ogłoszeń np. Olx, Oferia, Gumtree.

Jeżeli zaś szukasz pracy online na pełny etat, sprawdź oferty pracy online na Rocketjobs.pl, Pracuj.pl, również na Olx (wybierając oferty na pełny etat), NoFluffJobs czy Aplikuj.pl.

Najczęściej zadawane pytania o zarabianie w Internecie

Jak zarabiać w Internecie jako niepełnosprawny?

Jako niepełnosprawny możesz w Internecie zarabiać tak, jak zdrowa osoba. Nawet masz benefity z tytułu niepełnosprawności, jak niższy ZUS przy działalności gospodarczej, dofinansowania z PFRON, lepsze warunki przy ubieganiu się o dofinansowanie z Urzędu Pracy i ulgę rehabilitacyjną. Jeżeli niepełnosprawność ogranicza Twoje możliwości zarobkowe, wykorzystaj korzyści finansowe do delegowania ciężkiej pracy.

A jeżeli się wstydzisz, spójrz na tego gościa.

https://www.youtube.com/@RickyBerwick

Jak zarabiać w Internecie bez wkładu własnego?

Jeśli nie masz kasy, musisz płacić swoim czasem i pracą. Przykładowo nie mając pieniędzy na zlecanie artykułów na stronę internetową, będziesz musiał je pisać sam. Jeśli nie masz kilkuset lub kilku tysięcy dolarów na silną domenę pod stronę internetową, będzie trzeba kupić słabszą i samemu ją pozycjonować.

Dobra rada: zarób jakiekolwiek pieniądze i kup kurs czegoś, w czym czujesz się dobrze – copywritingu, grafiki czy obsługi mediów społecznościowych. Znajdź stałą pracę i reinwestuj w siebie tyle, ile możesz. W ciągu roku możesz dojść do całkiem niezłych zarobków.

Czy w Internecie można szybko zarobić?

Można szybko zarobić w Internecie, ale trzeba mieć spory wkład własny na marketing i stworzenie produktu. Trzeba też uważać, bo osoby obiecujące szybki zarobek w Internecie to bardzo często scamerzy, tworzący programy HYIP, które żyją bardzo krótko.

Jak zarabiać w Internecie nie mając 18 lat?

W części miejsc do zarabiania w Internecie wystarczy Ci skończone 14, 15 lub 16 lat (np. przy ankietach). Bardzo często wymagana będzie zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Prawda jest taka, że nawet kilkuletnie dzieci mają ogromne kanały na TikToku czy YouTube i zarabiają z tego pieniądze. Program będziesz mieć jedynie z wypłatą (banki i procesory płatności rygorystycznie do tego podchodzą) i tutaj potrzebna Ci będzie osoba dorosła.

Published On: 10 kwietnia, 2023 / Categories: Zarabianie /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.