Szczegółowe informacje o własnych użytkownikach pozwolą Ci stworzyć bardziej funkcjonalną stronę, która będzie mieć większe zaangażowanie, współczynnik konwersji oraz sprzedaż.

Aktualnie na rynku jest mnóstwo narzędzi analitycznych, które umożliwiają nagrywanie sesji użytkowników oraz tworzenie map ciepła.

Jednym z nich jest HotJar. To jedno z najbardziej popularnych narzędzi do monitorowania zaangażowania.

Pewnie zastanawiasz się czy warto z niego korzystać oraz czy jego funkcjonalność będzie dla Ciebie wystarczająca. Czy warto wydać na HotJar pieniądze?

Pomogę odpowiedzieć na te pytania w tej recenzji.

Your Content Goes Here

Nagrania zachowań użytkowników

nagrania sesji hotjar

Nagrania sesji użytkowników w HotJar

Nagrania użytkowników to zdecydowanie najciekawsza funkcjonalność HotJar. Jeśli chcesz poprawić UX na swojej stronie dokładna analiza tego co robi internauta na Twojej stronie może dać Ci wiele nowych przemyśleń dotyczących działania Twojej strony.

HotJar dzieli użytkowników na konkretne segmenty:

 • Użytkownicy z ostatnich 30 dni
 • Nowi użytkownicy
 • Powracający użytkownicy
 • Użytkownicy mobilni
 • Ulubione nagrania
 • Nagrania z komentarzami

Dodatkowo możemy przeanalizować konkretny zakres czasu, a także wykorzystać szczegółowe filtry, które umożliwią nam dokładniejszą analizę.

filtry hotjar

Filtry nagrań sesji użytkowników w HotJar

Filtry umożliwiają sprawdzenie dokładnych ścieżek użytkownika, szczegółów sesji czy wykorzystywanej technologii. Jest to bardzo przydatne w szczególności dla dużych stron i sklepów.

Nagrania sesji obejmuje takie działania jak ruchy myszką, kliknięcia czy przewinięcia ekranu. Nagrania otrzymujesz zarówno z urządzeń mobilnych jak i komputerów stacjonarnych.

Dokładna analiza poszczególnych nagrań pozwoli ci zoptymalizować UX na Twojej stronie jak i poprawić współczynnik konwersji.

Zobacz jak wygląda przykładowe nagranie:

Główne zalety nagrań sesji klientów:

 1. Lepsze zrozumienie doświadczeń Twoich klientów na stronie. Po około 10-20 analizach nagrań będziesz w stanie w lepszym stopniu ocenić, w którym miejscu na stronie użytkownicy utykają na stronie. Dzięki temu stworzysz lepsze doświadczenie, które pozwoli Ci zwiększyć konwersję.
 2. Sprawdzisz działania podejmowane w stosunku do poszczególnych elementów na stronie. Zobaczysz gdzie pojawiają się kliknięcia, w których miejscach zatrzymywane jest przewijanie.. a także, które elementy są pomijane. Otrzymasz realne dane, które pomogą Ci wdrożyć odpowiednie zmiany.
 3. Odkryjesz błędy, problemy i przeszkody na ścieżce zakupowej klienta. Zobaczysz, w którym miejscu pojawiają się błędy techniczne lub informacyjne, które blokują użytkownika w dotarciu do celu.
 4. Zrozumiesz dlaczego użytkownicy opuszczają Twoją stronę. Obniżysz współczynnik odrzuceń. Być może pewien element na Twojej stronie jest niewidoczny lub nawigacja jest zaprojektowana w nieodpowiedni sposób? Dowiesz się tego na podstawie nagrania.

Mapy ciepła (Heatmapy)

Heatmapa czyli mapa ciepła to graficzne odwzorowanie danych, które oznaczone są odpowiednimi kolorami. Mapy ciepła to prosty sposób na interpretację dużych ilości danych.

Mapa ciepła na stronie internetowej pokazuje na skali kolorów, które elementy cieszą się dużym zainteresowaniem (czerwony kolor), a które są pomijane (niebieski kolor).

HotJar zbiera dane o Twoich użytkownikach a następnie tworzy mapę ciepła. Na jej podstawie wywnioskujesz, które elementy przyciągają uwagę, a które można poprawić.

mapa ciepła

Przykładowa mapa ciepła

HotJar umożliwia analizę map ciepła w zależności od urządzenia (komputery stacjonarne / tablety / komórki). Dodatkowo możemy przeanalizować mapy ciepła w zależności od ich rodzajów. Mamy do wyboru:

 • mapę kliknięć
 • mapę przesunięć myszki
 • mapę przewijania

Każdy z tych rodzajów mapy daje nam inne informacje, które możemy wykorzystać na naszej stronie.

hotjar mapa ciepła

Analiza map ciepła w HotJar

Jakie są korzyści z zastosowania mapy ciepła?

 • Dowiesz się dlaczego Twoi użytkownicy nie podejmują działania na stronie lub nie konwertują
 • Sprawdzisz czy klienci widzą docierają do kluczowych treści na stronie
 • Zobaczysz konkretne zachowania takie jak kliknięcia w linki nawigacyjne, przyciski, wezwania do działania
 • Zobaczysz jakie elementy powodują rozproszenie uwagi klienta
 • Porównasz interakcję ze stroną na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych

Feedback – Opinie o stronie

HotJar umożliwia również zainstalowanie widgeta do zbierania opinii o Twojej stronie. Widget możesz umieścić w dowolnym miejscu na swojej stronie oraz dostosować jego wygląd.

HotJar feedback

Po kliknięciu na widget użytkownik dostaje możliwość oceny Twojej strony:

Feedback HotJar

Ankiety

Dzięki ankietom na stronie będziesz mógł zadać swoim użytkownikom dowolne pytanie związane z Twoją stroną.

Przykładowy widget ankiet HotJar typu popover

Przykładowy widget ankiet HotJar typu popover

Możesz wybrać wygląd widgetu ankiety. HotJar oferuje następujące typy widgetu ankiet:

 • Popover – mały widget na stronie, który umożliwia przeglądanie głównej treści
 • Fullscreen – widget, który wyświetla się na środku strony
 • External link – widget, który przekierowuje użytkownika do zewnętrznej strony z ankietą

Cennik

Dla klientów indywidualnych HotJar posiada plan Basic, który jest zupełnie darmowy. Kolejne plany cenowe są następujące:

 • Plus – 39€ miesięcznie
 • Business – od 99€ miesięcznie
 • Scale – od 389€ miesięcznie

Podsumowanie

HotJat to jedno z pierwszych narzędzi do analizy zachowań użytkowników na stronie. Dzięki niemu w łatwy sposób zobaczysz przeanalizujesz zaangażowanie Twoich potencjalnych klientów. Bez zgadywania. Wyłącznie na podstawie realnych danych.

Zupełnie za darmo możesz przetestować takie funkcjonalności jak nagrania sesji użytkowników, mapy ciepła, opinie o stronie czy ankiety.

To czego może brakować to zaawansowana analityka czy segmentacja użytkowników. Narzędzie skupia się głównie na analizie ścieżki zakupowej klienta.

Narzędzie będzie się idealnie sprawdzać w sklepach internetowych, firmach Saas, agencjach marketingowych czy blogach.

Zdecydowanie warto to narzędzie sprawdzić jeśli chcemy zmaksymalizować zaangażowanie na naszej stronie.

Published On: 17 maja, 2021 / Categories: Recenzje /

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem konsultantem marketingu Internetowego. Specjalizuje się w optymalizacji stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO). Jestem również certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Marketingiem zajmuję się od 2009 roku.

Zapisz się do newslettera.

Zero spamu. Tylko good content.

Przesyłając formularz akceptujesz politykę prywatności.

Zmaksymalizuję Wyniki Twojego Marketingu w Google