Recenzja Semrush – Topowe Narzędzie Do Analizy Konkurencji

by Wojciech Matuła | Last Updated: 22 marca 2021

Bez danych nie ma marketingu.

Bez danych nie ma marketingu. Kropka. Jeśli tworzysz kampanie marketingowe potrzebujesz tych danych jak najwięcej. Podejmowanie działań w kampaniach online bez danych to co najwyżej wróżenie z fusów.

Całe szczęście mamy 2021 rok i mnóstwo narzędzi, które te pomagają nam podejmować lepsze decyzje biznesowe. Jednym z nich jest Semrush. To aktualnie jedno z moich ulubionych narzędzi, prawdziwy niezbędnik, który wykorzystuję w każdej kampanii marketingowej.

Jeśli chcesz pozyskiwać ruch na swoją stronę to jedno jest pewne. Semrush ułatwi Ci to zadanie. Dzięki niemu możesz skopiować działające taktyki swoich największych konkurentów i wykorzystać je w swoich kampaniach.

W tej recenzji pokażę Ci jak dzięki temu narzędziu sprawdzisz słowa kluczowe, wykonasz audyt strony oraz zaplanujesz treść na bloga. To jedno z najszybciej rozwijających się narzędzi na rynku. Warto to sprawdzić!

Co to jest Semrush?

Semrush to kompleksowa platforma do analizy i optymalizacji działań marketingowych. Narzędzie powstało w 2008 roku. Ma aktualnie ponad 6 milionów aktywnych użytkowników. Zatrudnia 1000 osób w 8 biurach na całym świecie. Aktualnie to prawdopodobnie jedno z największych narzędzi tego typu na świecie.

Semrush nastawiony jest w głównym stopniu na analizę i optymalizację w wyszukiwarkach internetowych (SEO). W Semrush sprawdzisz najważniejsze wskaźniki SEO Twoich konkurentów. Przeanalizujesz słowa kluczowe domen konkurencyjnych, pozyskiwany ruch, jego źródła oraz linki przychodzące.

Dzięki Semrush pozyskasz ogromne ilości danych, dzięki którym:

Na podstawie interesującego Cię słowa kluczowego otrzymasz nowe podpowiedzi fraz kluczowych. Dowiesz się jak duża jest konkurencyjność danego słowa kluczowego oraz jak zoptymalizować stronę, aby osiągnąć jak najlepszą pozycję.

W recenzji skupię się na najważniejszych funkcjach Semrush, ich możliwościach oraz sposobach ich wykorzystania w kampaniach SEO/SEM.

Analiza Konkurencji W Semrush – Sprawdź Najważniejsze Wskaźniki SEO Swoich Konkurentów

W sekcji Competitive Research w zakładce Domain Overview mamy podstawowy dashboard, w którym sprawdzimy główne metryki danej domeny. Zobaczysz tutaj szacowany ruch organiczny domeny, liczbę linków przychodzących oraz ilość słów kluczowych, na które pozycjonuje się Twoja domena.

analiza konkurencji semrush

Analiza SEO w Semrush

Domain Overview podstawowy widok, od którego warto jest zacząć całą analizę. Możemy tutaj zarówno sprawdzić własną domenę jak i domeny konkurencyjne. Ciekawą opcją jest również „Compare Domains” dzięki której możemy porównać wskaźniki innych domen.

Trzeba wziąć pod uwagę, że dane takie jak ruch organiczny czy ilość widocznych słów kluczowych to wyłącznie pewnego rodzaju estymacja. Przy porównaniu danych z Semrush i Google Search Console lub Google Analytics pojawiają się pewne rozbieżności. Oprócz Semrush warto mieć w zanadrzu takie narzędzia jak Ahrefs czy Senuto, aby otrzymać pełniejszy obraz tego jak wygląda sytuacja na rynku, który obserwujemy.

Analizując dane w Semrush musimy mieć na uwadze, że są to pewnego rodzaju dane poglądowe, dzięki którym zweryfikujemy pewien poziom popularności danej strony.

Sprawdź Ruch Przychodzący Oraz Jego Źrodła

semrush analiza ruchu przychodzącego

Ruch przychodzący w Semrush

Sprawdzisz tutaj informacje, które przypominają dane z Google Analytics:

Ruch na stronie możemy porównać w zależności od rodzaju urządzenia (Desktop / Mobile / All).

Semrush umożliwia również porównanie źródeł pozyskiwanego ruchu.

źródła ruchu semrush

Źródła ruchu przychodzącego w Semrush

W narzędziu sprawdzimy pozyskiwany ruch w zależności od typu. Możemy wyróżnić następujące źródła:

Dodatkowo możemy porównać pozyskiwany ruch z domeną konkurencyjną.

analiza ruchu konkurencji

Porównanie ruchu przychodzącego ze stronami konkurencji

Sprawdź Ruch Organiczny Swojej Domeny (Organic Research)

To jeden z ważniejszych widoków w narzędziu. Otrzymujemy tutaj kluczowe dane odnośnie widoczności organicznej naszej domeny w wyszukiwarce. Dane podane są przejrzysty sposób.

ruch organiczny semrush

Wyniki organiczne dla domeny w Semrush

Mamy tutaj informacje o takich wskaźnikach jak:

Bardzo ciekawą opcją jest interaktywny wykres dzięki któremu możemy sprawdzić ilość widocznych słów na poszczególnych pozycjach. Mamy tutaj takie zakresy jak:

Dodatkowo Semrush na wykresie pokazuje aktualizacje algorytmu Google oraz poziom aktywności w wynikach wyszukiwania (Semrush posiada własną analizę aktywności wyników wyszukiwania o nazwie Sensor). Na tej podstawie możemy znaleźć powiązanie pomiędzy wzrostem lub spadkiem naszych pozycji ze zmianami w wyszukiwarce.

Bardzo przydatną funkcjonalnością jest analiza rodzajów i elementów wyników wyszukiwania.

analiza wyników wyszukiwania semrush

Analiza wyników wyszukiwania Semrush

Dzięki temu komponentowi możemy sprawdzić jakie elementy wyników wyszukiwania pojawiają się dla słów kluczowych, które pozycjonujemy. Mogą to być m.in:

W ciekawy sposób pokazana jest również nasza pozycja na tle innych konkurentów. Wykres pokazuje jaki ruch generują słowa kluczowe poszczególnych domen konkurencyjnych.

porównanie konkurencji semrush

Porównanie liczby słów kluczowych u konkurencji

Uzupełnij Luki w Swojej Strategii Pozycjonowania – Keyword Gap

Keyword gap to jedna z ciekawszych funkcjonalności w Semrush. Dzięki tej opcji w łatwy sposób sprawdzisz na jakie hasła jeszcze warto pozycjonować swoją stronę. Możliwe, że w twoim planie content marketingowym masz „luki” i nie wykorzystujesz wszystkich okazji do generowania ruchu. W Keyword Gap sprawdzisz słowa kluczowe, wykorzystywane są przez Twoją konkurencję które warto targetować.

keyword gap semrush missing

Analiza Keyword Gap

W tym przypadku widzimy konkretnie na jakie hasła możemy się pozycjonować. Zwykle wiąże się to z utworzeniem treści zoptymalizowanej na dane hasła.

Narzędzie pozwala nam sprawdzić słowa w relacji do konkurentów:

Odkryj Nowe Słowa Kluczowe – Analiza Słów Kluczowych w Semrush (Keyword Research)

analiza słów kluczowych semrush

Analiza słów kluczowych Semrush

W segmencie Keyword Overview sprawdzisz liczbę wyszukiwań dla wpisanego przez nas słowa kluczowego. Otrzymasz ilość wyszukiwań w danym kraju jak również globalną ilość wyszukiwań. Semrush udostępnia nam dodatkowo takie informacje jak:

Sprawdzisz również listy słów kluczowych, które możemy wykorzystać w naszych kampaniach SEO:

semrush keyword magic tool

Analiza słów kluczowych w Semrush – Keyword Magic Tool

Keyword Magic Tool to narzędzie w którym sprawdzisz liczbę wyszukiwań poszczególnych fraz, ich konkurencyjność, CPC czy liczbę stron dla danej frazy. Świetna jest tutaj możliwość filtrowania poszczególnych słów kluczowych.

Jakie są przykładowe możliwości tego narzędzia?

Liczba możliwości tego narzędzia jest ogromna i tylko nasza wyobraźnia może nas tutaj ograniczać. Z łatwością znajdziesz tutaj pomysły na nowe frazy, które warto pozycjonować lub reklamować.

Analiza linków przychodzących w Semrush (Backlink Analytics)

W sekcji Backlink Analytics sprawdzisz informacje o linkach przychodzących Twoich konkurentów. Otrzymasz dane takie jak Authority Score (autorski wskaźnik oceny domeny wykorzystywany w Semrush), liczbę unikalnych domen linkujących oraz sumaryczną liczbę wszystkich linków.

analiza linków przychodzących semrush

Analiza linków przychodzących w Semrush

Łatwo sprawdzisz przyrost oraz utratę linków czasie. Sprawdzisz liczbę nowych domen oraz liczbę wszystkich linków przychodzących. Ciekawą opcją jest również możliwość porównania domeny konkurencyjnej pod względem linków.

Narzędzie dzieli się na kilka przydatnych sekcji:

Podejrzyj Linki Konkurencji (Backlink Gap)

W Semrush szybko porównasz linki z 5 domen i sprawdzisz te, których brakuje u Ciebie. To genialna oszczędność czasu, bo nie musisz sprawdzać każdego konkurenta z osobna. Wprowadź tutaj swoją domenę oraz 4 domeny konkurentów i kliknij „Find prospects”. Otrzymasz listę wszystkich linków, które możesz pozyskać.

analiza linków konkurencji semrush

Analiza linków przychodzących domen konkurencyjnych

Linki możesz sortować po Authority Score lub po ruchu organicznym, który generuje dana strona.

Sprawdź Błędy Na Stronie – Audyt SEO w Semrush

W Semrush przeprowadzisz kompleksowy audyt seo swojej witryny. Sprawdzisz liczbę wszystkich błędów, ostrzeżeń i powiadomień dotyczących Twojej strony. Sprawdzisz również ogólną kondycję witryny (Site Health).

audyt strony semrush

Audyt strony w Semrush

W Semrush wygenerujesz tematyczne raporty SEO dotyczące Twojej strony:

Popraw Pozycjonowanie Poszczególnych Podstron – Analiza On-Page w Semrush

Bardzo przydatnym narzędziem jest On Page SEO Checker dzięki któremu sprawdzimy czy nasza jest właściwie zoptymalizowana dla danego słowa kluczowego. Na podstawie wyników w top10 dla danej frazy Semrush podpowiada nam które elementy warto poprawić, aby uzyskać lepszą pozycję w wynikach organicznych.

on page seo checker semrush

Analiza On-Page w Semrush

W narzędziu otrzymasz gotowe do wdrożenia pomysły, które poprawią wynik pozycjonowania Twojej strony. Mamy tutaj wskazówki związane z treścią strony, jej wydajnością, optymalizacją elementów w SERP. Otrzymasz również podpowiedzi związane z semantyką treści czy linkami, które możesz pozyskać.

Cennik Semrush

semrush cennik

Cena Semrush

Jeśli szukasz zaawansowanego narzędzia, które pomoże Ci zmaksymalizować wyniki swojej strony w wyszukiwarkach to Semrush to dobra inwestycja. Aby dominować w swojej branży i mieć pełną perspektywę na to co się w niej dzieje trzeba mieć do tego dobre narzędzie. Semrush tutaj będzie na pewno przydatny.

Biorąc pod uwagę ilość danych, które otrzymujemy oraz funkcjonalność narzędzia cena jest moim zdaniem usprawiedliwiona.

Semrush oferuje 3 pakiety cenowe:

Wszystkie płatności to miesięcznie subskrypcje.

Semrush oferuje zupełnie darmowy 7-dniowy trial, dzięki któremu wypróbujesz funkcjonalność narzędzia.

Moja opinia o Semrush i podsumowanie

Semrush to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o narzędzia marketingowe. Początkowo, ilość różnych opcji i funkcjonalności może być przytłaczająca. Z czasem coraz łatwiej i sprawniej poruszamy się w panelu oraz potrafimy więcej w nim zrobić. Jeśli chodzi o interfejs to moim zdaniem Semrush delikatnie odstaje np. od Ahrefsa.

Na pewno jest to narzędzie, które bardzo szybko się rozwija. Widać, że Semrush ma ambicję, aby stać się liderem na rynku. Ciągle powstają nowe funkcje, których nie zdołałem tutaj omówić (analiza reklam, planowanie social mediów czy seo lokalne).

Semrush to doskonały wybór jeśli prowadzisz duży projekt SEO lub jeśli masz kilka stron które chcesz optymalizować i rozwijać.

Na pewno dane z Semrusha warto uzupełnić innymi narzędziami takimi jak Ahrefs, Google Search Console czy Senuto. Mając dostęp do większej ilości danych z większą skutecznością podejmiemy decyzje marketingowe.

Semrush będzie dla Ciebie idealny jeśli chcesz mieć dostęp do ogromnej ilości danych. To kompleksowa platforma, dzięki której sprawdzisz praktycznie wszystko co związane z rozwojem marketingu Twojej strony.