surferseo opinia i recenzja

Content is King. Pewnie słyszałeś ten oklepany frazes już milion razy. Prawda jest jednak trochę inna. Zoptymalizowany content jest prawdziwym Królem. Nie wystarczy napisanie „długiej treści”, bo tak powiedział na swoim blogu Neil Patel…

Wiele razy byłem proszony przez blogerów czy właścicieli serwisów contentowych o wsparcie w generowaniu ruchu. Bo przecież oni piszą content tak jak Pan Bóg (lub Neil Patel) przykazał, ale nic się nie dzieje. Nie ma ani ruchu na stronie, ani pozycji, ani wzrostu zarobków.

Ocena treści przez Google jest coraz bardziej wyrafinowana. Nie wystarczy napisanie jakiejkolwiek treści oraz dodanie kilku losowych słów kluczowych. Aby maksymalnie zwiększyć ruch z wyszukiwarki potrzebujesz dokładnej analizy stron w top10. Mając szczegółowe dane oraz plan treści możesz walczyć o zdobycie pierwszej pozycji.

Narzędzie do planowania i optymalizacji treści to SurferSEO. To absolutny niezbędnik dla każdego kto zajmuje się produkcją contentu. Korzystałem z wielu narzędzi, które wspierają pozycjonowanie stron internetowych optymalizację treści, ale Surfer SEO zachęcił mnie prostotą obsługi oraz skutecznością w zwiększaniu ruchu z wyszukiwarki.

Co to jest Surfer SEO?

SurferSEO to narzędzie do analizy i planowania treści na potrzeby wyszukiwarek internetowych. W Surfer SEO sprawdzisz elementy wspólne stron w top10 dla wybranej przez Ciebie frazy. Na tej podstawie stworzysz nową treść na stronę. Wyszukasz również nowe, konkretne słowa kluczowe. Poprawisz także treści, które już masz na stronie.

Narzędzie sprawdza 500 czynników rankingowych, które wpływają na pozycjonowanie stron w top10. Na tej podstawie otrzymasz konkretne wskazówki co poprawić na stronie, aby zwiększyć pozycje. Wskazówki dotyczą m.in wykorzystania słów kluczowych, ich zagęszczenia czy ilości nagłówków. Dzięki konkretnym wytycznym szybko stworzysz treść, która będzie generować ruch na stronę.

Dzięki Surferowi nie musisz zgadywać jakie treści tworzyć na potrzeby wyszukiwarki. Możesz zaufać analizie data-driven i na tej podstawie uzupełnić brakujące elementy.

Aplikacja posiada kilka głównych funkcji:

W tej recenzji pokażę Ci jak je wykorzystać, aby w prosty sposób zmaksymalizować ruch z Google.

Analiza Wyników Wyszukiwania w Surfer SEO – SERP Analyzer

Wpisz frazę, na którą chcesz optymalizować swoją stronę oraz wybierz język. Dodatkowo możesz wybrać wersję wyników wyszukiwania (Desktop / Mobile). Następnie kliknij Run SERP Analyzer.

SurferSEO Serp Analyzer

SurferSEO Serp Analyzer

Otrzymasz widok panelu, w którym będziesz mógł porównać poszczególne elemeny On-page oraz pozycjonowanie stron np. w top10.

surferseo serp analyzer - porównanie konkurencji

Porównanie konkurencji w SurferSEO – SERP Analyzer

Sprawdzisz tutaj główne elementy On-Page stron konkurencyjnych m.in takie jak:

 • widoczność (liczba słów kluczowych, na które się pozycjonują) danego adresu URL oraz całej domeny
 • linki przychodzące
 • długość treści
 • słowa kluczowe w treści
 • nagłówki
 • paragrafy
 • pogrubienia tekstu
 • linki (przychodzące, wychodzące, atrybuty linków)
 • page speed
 • structured data

Każdy element jest przedstawiony na przejrzystym wykresie dzięki czemu w łatwy sprawdzisz ich powiązania.

Porównasz również średnie wartości dla poszczególnych elementów. Chcesz wiedzieć jaka jest średnia długość treści dla stron w top10? Nie ma sprawy. Zaznacz „Averages 10”, a w sekcji body element „characters”.

Możesz też oczywiście sprawdzić wartości dla pojedynczych stron.

Świetną funkcjonalnością jest możliwość sprawdzenia wspólnych słów kluczowych oraz ich częstotliwości występowania.

surferseo wspólne słowa kluczowe

Wspólne słowa i frazy kluczowe w Surfer SEO – Prominent words and phrases

Dla każdego analizowanego słowa kluczowego mamy informacje odnośnie słów kluczowych:

 • Keywords – słowa kluczowe na które pozycjonują się strony w top10
 • Questions – pytania, na które pozycjonują się przynajmniej 2 strony z top20
 • Popular words – najczęściej występujące słowa na poszczególnych stronach
 • Popular phrases – najczęściej występujące frazy na poszczególnych stronach
 • Common words – słowa wspólne występujące na stronach w top10
 • Common pharases – frazy wspólne występujące na stronach w top10
 • Prominent words and pharases – słowa lub frazy, które wystąpują więcej niż jeden raz na przynajmniej dwóch stronach
 • Common backlinks – domeny linkujące wspólne dla top20

Moim zdaniem szczególnie przydatna jest sekcja „Prominent words and phrases„. Sprawdzisz tutaj zarówno odpowiednie słowa kluczowe jak i frazy, które warto dodać na swojej stronie.

Bardzo przydatna jest również sekcja „Common backlinks„, w której sprawdzisz domeny, z których linkowane są strony w top10.

Swoją stronę możesz porównać z adresami w top10 korzystając z przycisku „COMPARE”.

porównanie wyników wyszukiwania surferseo

Porównanie stron konkurencyjnych w Surfer SEO

Dzięki tej opcji szybko sprawdzisz jak Twoja strona plasuje się na tle konkurencji. Porównasz z konkurencją swój Content Score (metrykę wskazującą na jakość treści), Domain Score (ocenę domeny pod względem linków), sprawdzisz strukturę najważniejszych elementów na stronie (np. title, meta, strukturę nagłówków). Możesz przejść również do funkcji Domain backlinks, aby sprawdzić linki prowadzące do Twojej domeny.

Możliwości które tutaj otrzymujemy jest mnóstwo. SurferSEO w znaczny sposób ułatwia nam pracę z danymi dzięki opcji Audit.

Audyt w SurferSEO

Wpisz adres URL oraz słowo kluczowe, które chcesz pozycjonować oraz kliknij „Run Audit”. Wybierz kraj oraz rodzaj wyników wyszukiwania, które mają być analizowane (Mobile / Desktop).

audyt surferseo

Audyt strony w Surfer SEO

W audycie sprawdzisz m.in Content Score. To wskaźnik, który ocenia jakość treści i powiązanie słowa kluczowego ze stroną.

Twórcy Surfera uważają, że jest to aktualnie najbardziej dokładny wskaźnik On-page SEO na rynku. Zakres 0-33 to content niskiej jakości. Przedział 34-66 to średnia trafność oraz jakość treści LUB wysoka jakość treści ale niska trafność LUB niska jakość i wysoka trafność. Przedział 67-100 oznacza zarówno wysoką trafność treści dla danego słowa kluczowego oraz jakość treści.

Oznacza to, że przykładowo możemy mieć dobry content, ale niedopasowany dla danego słowa kluczowego. Dostaniemy wtedy średni CS, bo strona nie jest zoptymalizowana dla danego słowa kluczowego.

Jak porównać Content Score z innymi stronami? Wystarczy, że klikniesz „Show details”, a otrzymasz wykres z sugerowaną wartością Content Score.

Ocena jakości treści - Content Score

Kolejna przydatna opcja w audycie to informacja o linkach, które pozyskiwane są ze stron w top10. Surfer SEO podpowiada nam z jakich domen możemy pozyskać linki do naszej strony.

Możemy sprawdzić zarówno domeny jak i konkretne podstrony, z których możemy pozyskać odnośnik. Na tej podstawie łatwo poprawisz swój profil linków.

Linki konkurencji - Missing links

Linki konkurencji – Missing links

Jedną z ważniejszych funkcjonalności w Audycie są słowa do dodania do treści i elementów On-page. Surfer SEO podpowie Ci, które frazy warto dodać do treści. Bezpośrednio w narzędziu sprawdzisz przykłady zastosowania słów kluczowych u konkurentów (opcja examples).

Zobaczysz również jakie jest zagęszczenie danego słowa kluczowego na twojej stronie. Na tej podstawie otrzymasz konkretne rekomendacje dotyczące użycia fraz.

słowa kluczowe do wdrożenia na stronie - surferseo

Sugerowane słowa kluczowe do wdrożenia na stronie – Terms to Use

To jedno z narzędzi SEO, którego prostota jest zadziwiająca. Według mnie to jedno z lepszych narzędzi SEO tego typu na rynku. Wskazówki są bardzo konkretne i praktyczne.

Kolejne elementy Audytu w SurferSEO to:

 • Word count – wskazówki dotyczące długości treści
 • Exact keywords – analiza słów klucz kluczowych w formie ścisłej
 • Partial keywords – analiza słów kluczowych w formie przybliżonej
 • Page structure – analiza elementów On-page
 • Title and meta description lenght – analiza długości title i meta
 • Time to first byte – TTFB
 • Load time – czas ładowania strony
Wskazówki dotyczące treści - SurferSEO

Wskazówki dotyczące treści – SurferSEO

Świetne jest to, że każdy element możesz porównać ze stronami w top. Wykonanie audytu w Surferze to prawdziwa przyjemność. Otrzymasz praktyczne wskazówki, które z łatwością zastosujesz na swojej stronie internetowej.

Analiza Słów Kluczowych w SurferSEO – Keyword Research

Keyword Research to opcja, która umożliwi Ci odkrycie nowych słów kluczowych. Wystarczy, że wpiszesz słowo lub kilka słów, które chcesz analizować oraz wybierzesz język. Po kliknięciu „Run Keyword Resesrch” zostaniesz przeniesiony do panelu z analizą słów kluczowych.

SurferSEO Keyword Research

Surfer SEO Keyword Research

To niezwykle przydatne narzędzie dzięki któremu sprawdzisz najpopularniejsze frazy kluczowe oraz zaplanujesz treść.

Analiza słów kluczowych w SurferSEO - Keyword Research

Analiza słów kluczowych w Surfer SEO – Keyword Research

W narzędziu możemy dodać wiele fraz. Na tej podstawie otrzymasz nowe słowa kluczowe.

SurferSEO dzieli frazy na trzy grupy:

 • Similiar keywords – Frazy na które rankują przynajmniej 2 strony z top20
 • Having same terms – Frazy, w których zawiera się nasze główne słowo kluczowe (seed)
 • Questions – pytania, które można uwzględnić w treści

Dla każdej frazy sprawdzisz również Search Volume (ilość wyszukiwań danej frazy) oraz SERP similiarity (podobieństwo frazy do wyników w SERP).

Możesz analizować grupy fraz dzięki opcji Clipboard. Zaznaczasz przykładowo 5 interesujących fraz. Następnie klikasz „Research”. Surfer SEO na podstawie wybranych haseł przeprowadzi dalszą analizę słów, a ty otrzymasz więcej informacji!

Analiza grup fraz w SurferSEO

Analiza grup fraz w SurferSEO

Stwórz Zoptymalizowaną Treść w SurferSEO – Content Editor

Jeśli chcesz stworzyć zoptymalizowaną dla wyszukiwarki treść wykorzystaj funkcję Content Editor. Narzędzie to świetnie się sprawdzi np. w przypadku tworzenia nowych wpisów blogowych. Wystarczy, że wpiszesz hasło, dla którego chcesz optymalizować treść i klikniesz „Create Content Editor”. Surfer SEO przygotuje dla tego hasła wytyczne treści.

Optymalizacja treści w SurferSEO - Content Editor

SurferSEO Content Editor

Niestety w przypadku analizy słów w polskim języku nie otrzymamy analizy NLP (Natural Language Processing). Jeśli chcesz przeczytać więcej o analizie w wykorzystaniem NLP zobacz tutaj.

Listę języków z analizą NLP sprawdzisz tutaj.

W Content Editorze otrzymasz konkretne wskazówki jakie słowa kluczowe uwzględnić, aby treść była lepiej pozycjonowana. Surfer SEO przeanalizuje strony w top10, a następnie poda wskazówki dotyczące tworzenia treści.

Analiza treści w SurferSEO

Analiza treści w Surfer SEO – Content Editor

Dla analizowanej frazy otrzymasz wynik Content Score oraz wytyczne dla takich elementów jak:

 • Długość treści
 • Ilość nagłówków
 • Ilość paragrafów
 • Ilość plików graficznych
 • Słowa kluczowe
 • Frazy kluczowe
 • Tematy
 • Pytania

Dzięki Surfer SEO będziesz mógł szybko opracować strukturę treści i przekazać ją swojemu copywriterowi. Wytyczne możemy wyeksportować jako plik .txt lub HTML co znacznie ułatwia zadanie.

Eksport wytycznych treści w SurferSEO

Eksport wytycznych treści w Surfer SEO

Content Editor posiada ogromne możliwości jeśli chodzi o ustawienia analizy. Możemy wybrać na podstawie których stron z top ma być wykonana analiza. Nie odpowiada Ci analiza całego top10? Nie ma sprawy. Zaznacz wyłącznie konkurentów z top3 lub top6. Masz tutaj zupełną dowolność.

surferseo wybór stron do analizy

Wybór stron do analizy

SurferSEO podaje sugerowane przedziały wartości dla struktury treści. Możesz jednak dowolnie te przedziały modyfikować. Przykładowo – możesz chcieć stworzyć odrobinę dłuższą treść niż minimalna sugerowana ilość słów.

Ustawienia struktury treści w SurferSEO

Ustawienia struktury treści w SurferSEO

Standardowo SurferSEO podpowiada frazy, które mają wysoką trafność tzn. są w wysokim stopniu powiązane ze słowem kluczowym, które analizujemy. Możemy jednak dodać do wytycznych frazy, które są również są powiązane w średnim lub niskim stopniu. Może być tak, że słowo kluczowe ze średnią trafnością będzie nam odpowiadać z perspektywy  danego tematu.

Pamiętaj, że Surfer SEO to tylko narzędzie! Warto kierować się również swoim doświadczeniem i znajomością tematu.

W ustawieniach możemy również wybrać źródła proponowanych tematów i pytań. SurferSEO pobiera tematy i pytania z takich źródeł jak strony konkurencji, sekcja People Also Ask w Google czy podpowiedzi Surfera SEO. Sugerowane tematy możesz przykładowo wykorzystać strukturze nagłówków lub w sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ).

Podpowiedzi tematów w SurferSEO

Podpowiedzi tematów w SurferSEO

Świetną opcją jest również to, że Surfer SEO ma swoją wtyczkę do WordPressa i Google Docs. Dzięki temu możesz stworzysz zoptymalizowaną treść bezpośrednio w tych edytorach! Wtyczka jest do pobrania tutaj.

Zobacz jak to wygląda dla WordPress:

SurferSEO wtyczka WordPress

Plugin jest również dostępny dla Google Docs:

SurferSEO wtyczka Google Docs

Surfer SEO wtyczka Google Docs

Planowanie Treści w Surfer SEO – Content Planner

Nową funkcją jest Content Planner, w którym uzyskamy informacje na temat „klastrów” treści. Są to po prostu grupy słów kluczowych z jednym, przewodnim słowem kluczowym. Analizę tę możemy wykorzystać do tworzenia nowych treści na blog, rozbudowy treści o hasła long-tail czy poprawy linkowania wewnętrznego między podstronami.

Content Planner SurferSEO

Proponowane klastry możemy posortować w zależności od powiązania z głównym słowem kluczowym lub na podstawie ilości wyszukiwań wszystkich haseł w danym klastrze.

Planowanie treści w SurferSEO - Content Planner

Planowanie treści w SurferSEO – Content Planner

Przydatną opcją są filtry umożliwiające wybór intencji danej frazy:

 • Local – frazy lokalne
 • Customer investigation – frazy na których znajdują się porównania produktów i usług, katalogi i listingi.
 • Informational – frazy informacyjne, zwykle blog posty i poradniki związane z danym tematem
 • Shopping – frazy zakupowe, produkty i kategorie produktów

Przyznam, że nie spotkałem się wcześniej z narzędziem dostarczającym informacji o intencji słów kluczowych. Te filtry są ŚWIETNE! Dzięki nim dostosujesz swoje treści marketingowe do poszczególnych etapów ścieżki zakupowej klienta. To znacznie ułatwia planowanie treści oraz całej kampanii content marketingowej.

Jeśli klikniesz na jeden z klastrów to otrzymasz o nim bardziej szczegółowe informacje.

Klastr słów kluczowych w SurferSEO

Klastr słów kluczowych w Surfer SEO

Zobaczysz tutaj wszystkie słowa kluczowe w danym klastrze, ich łączną ilość wyszukiwania w skali miesiąca oraz szacowany ruch organiczny, który możesz z tych haseł uzyskać. Content Planner jest w fazie Beta więc to pewnie kwestia czasu kiedy będziesz mógł sprawdzić również konkurencyjność dla grupy słów.

Przydatną opcją jest to, że wybrane słowa kluczowe możemy od razu przenieść do Content Editora i zacząć tworzyć treść. To jest naprawdę dobrze pomyślane.

Wytczka SurferSEO dla Chrome

Surfer SEO opracował również wtyczkę dla Google Chrome. Dzięki niemu sprawdzisz słowa kluczowe bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. To niezwykle przydatna wtyczka dla każdego marketera.

SurferSEO wtyczka dla Google Chrome

SurferSEO wtyczka dla Google Chrome

Dzięki popularność słów kluczowych, szacowany ruch dla poszczególnych stron, długość treści na stronach w top10 oraz ilość wystąpień ścisłych słów kluczowych. Możesz użyć również opcji „Create Content Editor”, która przeniesie Cię bezpośrednio do edytora treści.

SurferSEO Cennik

Jak na ilość funkcji, którą oferuje to narzędzie cena nie jest wygórowana. Cena zaczyna się od 29USD w wersji Hobby, ale jest to mocno okrojona wersja. Podstawowa wersja (Basic) to 59USD, a wersja Pro to koszt 99USD.

Pełny cennik SurferSEO wygląda następująco:

Moim zdaniem wersja Basic będzie wystarczająca dla małych stron firmowych i małych sklepów z blogiem. Wersja Pro to opcja, która powinna być wystarczająca dla średniej wielkości stron i portali.

Podsumowanie i Opinia

SurferSEO to aktualnie jedno z najlepszych narzędzi dzięki któremu wykonasz pozycjonowanie stron internetowych i optymalizację treści. Można powiedzieć, że to „gorący towar”. Narzędzie jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Wtyczki do WP, Google Docs i Google Chrome niezwykle zwiększają jego funkcjonalność.

Z narzędzia skorzysta praktycznie każdy. Zarówno osoby rozpoczynające zabawę z SEO jak i doświadczeni wyjadacze. Narzędzie będzie przydatne zarówno dla blogerów jak i dla dużych wydawców.

Podoba mi się tempo w jakim Surfer SEO się rozwija. Ciągle dodawane są nowe funkcjonalności i opcje. Zakup Surfera SEO to aktualnie jedna z lepszych inwestycji jaką możesz zrobić jeśli chcesz zwiększać swój ruch organiczny z wyszukiwarek.

Published On: 6 kwietnia, 2021 / Categories: Recenzje /

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem konsultantem marketingu Internetowego. Specjalizuje się w optymalizacji stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO). Jestem również certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Marketingiem zajmuję się od 2009 roku.

Zapisz się do newslettera.

Zero spamu. Tylko good content.

Przesyłając formularz akceptujesz politykę prywatności.

Zmaksymalizuję Wyniki Twojego Marketingu w Google