E-mail marketing to jeden z najstarszych sposobów na dotarcie do klientów w sieci. Mimo upływu lat w dalszym ciągu jest bardzo skuteczny – charakteryzuje się wysoką stopą zwrotu z inwestycji. Żeby jednak osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, najpierw musisz zgromadzić adresatów wiadomości. Na czym polega budowanie listy mailingowej? Jak ją utworzyć i dotrzeć do określonej grupy odbiorców?

Co to jest lista mailingowa?

Do czego służy lista mailingowa? To po prostu baza kontaktów, do których możesz wysyłać e-maile. Najczęściej jeden rekord tworzą adres poczty elektronicznej, a do tego imię i nazwisko. To od Ciebie zależy, jakie dane będziesz zbierać, budując listę mailingową. Pamiętaj, że wymaganie podania wielu informacji może zniechęcić internautów, więc nie buduj długich formularzy.

Do kontaktów z listy mailingowej możesz kierować kampanie reklamowe. Żeby jednak te działania były skuteczne, wiadomość powinna trafiać do potencjalnych klientów. Z pewnością nie raz Ci się zdarzyło otrzymać e-mail reklamowy, który nie ma żadnego związku z tym, co Cię interesuje. Nic w tym dziwnego – według Spamlaws blisko 85% wszystkich wiadomości wysyłanych każdego dnia to spam. Natomiast, jak informuje TechRadar, twórcy takich wiadomości otrzymują przeciętnie jedną odpowiedź na… 12,5 mln e-maili.

Zapewne Ty chcesz zbudować listę mailingową, która będzie skuteczna i zgodna z prawem. To się opłaca! Zerknij na poniższy screen. Jak widzisz, każdy dolar zainwestowany w e-mail marketing przynosi przeciętnie 40 dolarów zwrotu z inwestycji – więcej niż inne działania, które brano pod uwagę w tej analizie.

inwestycja listę mailingową

Zwrot z inwestycji w E-mail. Za każdy 1$ zainwestowany w Email otrzymasz aż 40$ zwrotu!

Źródło: https://www.hausmanmarketingletter.com/the-roi-of-email-marketing-how-to-get-the-most-from-your-efforts/

Jak stworzyć listę mailingową krok po kroku?

Kiedyś listy mailingowe budowano w notatniku czy arkuszu kalkulacyjnym. Być może dalej spotykasz się z e-mailami wysłanymi do wielu internautów, gdzie widać wszystkie adresy, do których trafiły wiadomości. To oczywiście niedopuszczalne. Obecnie masz do dyspozycji narzędzia, dzięki którym możesz łatwo zbudować listę mailingową. Taką platformą jest GetResponse. Dzięki niej możesz tworzyć listy kontaktów, zdobywać nowych subskrybentów, docierać do określonych grup odbiorców. Jak korzystać z tego narzędzia?

Rejestracja w GetResponse

Przygodę z platformą możesz zacząć bez opłat. Wejdź na https://www.getresponse.pl/ i dodaj swój adres e-mail. Następnie podaj imię, nazwisko i ustal hasło logowania do GetResponse. Sprawdź, czy na podany przy rejestracji adres mailowy dotarła automatyczna wiadomość – aktywuj konto i zacznij korzystać z platformy.

Jak stworzyć własną listę mailingową

Rejestracja w programie GetResponse.

Konfiguracja GetResponse

Przy pierwszym logowaniu musisz podać Twoje dane. Pola obowiązkowe są wskazane strzałkami na poniższym screenie.

Rejestracja w programie do tworzenia listy mailingowej GetResponse.

Rejestracja w programie do tworzenia listy mailingowej GetResponse.

Teraz narzędzie zapyta, na czym chcesz się skupić. Interesuje Cię tworzenie list mailingowych, więc wybierz pierwszą z wyświetlonych opcji.

Tworzenie własnej listy odbiorców email

Tworzenie własnej listy odbiorców email

Podstawowa konfiguracja za Tobą. Teraz czas na stworzenie strony zapisu i bliższe poznanie możliwości systemu. Chcesz utworzyć listę mailingową, do której będą dołączać internauci – najpierw użytkownik musi mieć jak to zrobić.

Stworzenie Landing Page z zapisem na newsletter

Po podstawowej konfiguracji wykorzystaj funkcje GetResponse, by utworzyć landing page lub stronę zapisu.

Tworzenie strony z zapisem na newsletter

Tworzenie strony z zapisem na newsletter.

Możesz stworzyć atrakcyjny, zachęcający formularz, wykorzystać gotowy szablon lub zacząć od pustego projektu. Na początek kliknij jeden z już przygotowanych elementów, który wymaga od Ciebie w zasadzie wyłącznie dodania treści. Ustaw kursor myszy na danym szablonie i kliknij Wybierz szablon. Formularz zapisu powinien pasować do Twojej strony. Odpowiedni wybór może decydować, czy użytkownik będzie chciał się zapisać do newslettera, czy przeciwnie – zniechęcisz go.

Wybór szablonu do landing page z zapisem do listy odbiorców.

Wybór szablonu do landing page z zapisem do listy odbiorców.

Wprowadź nazwę landing page i kliknij Użyj.

Budowa landing page do zapisu na newsletter

Budowa landing page do zapisu na newsletter

Teraz możesz edytować treść, którą chcesz pokazać odbiorcom. Chodzi o tekst zachęcający użytkowników, a także podziękowanie za zapis. Zmiany możesz wprowadzać na zasadzie podobnej jak w edytorze tekstowym. Nie powinno Ci to sprawić problemów. Dopracowanie tych elementów odgrywa ważną rolę. Masz zachęcić internautów do zapisania się, a to oznacza, że treść musi być jasna, prezentować profity, które zyskują subskrybenci. Znaczenie ma kolorystyka, rozmiar czcionki, skup się na przekazaniu ważnych informacji. Przyłóż się do utworzenia atrakcyjnej wiadomości do odbiorców.

Edycja strony z zapisem do listy odbiorców newslettera

Edycja strony z zapisem do listy odbiorców newslettera.

Kliknij w prawym górnym rogu Kolejny krok. Teraz czas na dodanie Ustawień strony zapisu.

Połączenie GetResponse ze stroną

Przed Tobą kolejny formularz do wypełnienia. Podaj tytuł witryny i jej opis. Jeśli chcesz, aby stronę internetową dało się odnaleźć w Google, zaznacz taką opcję. GetResponse umożliwia Ci skorzystanie z adresu w jednej z dostępnych subdomen, ale możesz też użyć Twojej domeny. Taką opcję znajdziesz na samym dole poniższego screena. Kliknij ją.

Konfiguracja programu GetResponse

Konfiguracja programu GetResponse

Możesz przypisać domenę do swojej strony w GetResponse przez zmianę nazw serwerów DNS lub dodanie rekordu CNAME do swojej subdomeny.

W przypadku edycji serwerów DNS zaloguj się do panelu klienta firmy, w której masz zarejestrowaną domenę. Następnie znajdź możliwość edycji serwerów DNS. Nie podam Ci tutaj dokładnej instrukcji, gdyż u każdego operatora ścieżka wygląda inaczej. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy supportu. Nazwy serwerów DNS zmień na:

ns-a-1.getresponse.com

ns-a-2.getresponse.com

Uwaga: jeśli w danej domenie masz adresy e-mail, to po zmianie serwerów DNS one nie będą działać.

Jak dodać rekord CNAME? Zrobisz to w panelu administracyjnym usługi hostingowej. Musisz znaleźć opcje, które umożliwiają edycję ustawień DNS. Tam znajdziesz funkcję odpowiedzialną za dodanie rekordu. Z listy wybierz CNAME. Rekord ten ma wskazywać na squeeze.gr8.com – podaj ten URL jako adres hosta, a następnie zapisz. W razie wątpliwości skontaktuj się z supportem.

Propagacja zmian może potrwać do 24 h.

W kolejnym kroku możesz wprowadzić adres, pod którym chcesz umieścić formularz.

Poniżej znajdziesz opcji dodania dodania domeny znajdziesz Ustawienia subskrypcji. Wybierz subskrypcję z potwierdzeniem, jeśli odbiorca ma wyrażać zgodę, czy chcesz otrzymywać wiadomości.

Ustawienia subskrybcji do listy mailingowej

Ustawienia subskrybcji do listy mailingowej

Są również opcje odpowiedzialne za analitykę internetową i śledzenie konwersji. Jeśli np. chcesz zbierać dane na temat odwiedzin, możesz podać ID Google Analytics i analizować wizyty za pomocą tego systemu. Korzystasz z reklamy Google Ads? Możesz dodać ID i etykietę konwersji, aby zbierać dane na temat konwersji.

Monitoring listy mailingowej

Monitoring listy mailingowej

Stworzenie lead magnet

Masz listę mailingową? To pierwszy krok do sukcesu. Musisz jeszcze dotrzeć do grupy odbiorców, którzy chcą otrzymywać wiadomości. Posłuż się lead magnetem, czyli pewnego rodzaju magnesem, który ma przyciągnąć do newslettera, zdobyć użytkowników, którzy staną się odbiorcami Twoich wiadomości. Tworząc listę mailingową, pamiętaj, że nie chodzi o jakichkolwiek odbiorców. Osiągniesz oczekiwany efekt, jeśli informacje trafią do Twojej grupy docelowej, a nie grupy znajomych.

Promocja zapisu na listę mailingową

GetResponse pozwala Ci utworzyć listę mailingową, ale to od Ciebie zależy, czy dotrzesz do grupy odbiorców. Musisz znaleźć sposób, aby pozyskać subskrybentów. Jak poinformować internautów o istnieniu Twojego newslettera?

Ruch organiczny z Google

Z wyszukiwarki Google korzysta nawet ponad 95% internautów w Polsce. Dzięki niej możesz dotrzeć do określonej grupy odbiorców, którzy szukają tego, co oferujesz. Musisz wypozycjonować witrynę na słowa kluczowe, które wyszukują internauci, szukając tego, czym chcesz zainteresować odbiorców. Jak je ustalić? Za pomocą takich narzędzi jak Senuto, Semstorm czy Planer słów kluczowych Google Ads.

Stories na Instagramie i Facebooku

Listy mailingowe możesz promować w popularnych serwisach społecznościowych. Sposobem na to są stories, czyli relacje na Facebooku i Instagramie. Na FB zdjęcia są odtwarzane przez 5 sekund, natomiast filmy mogą trwać maksymalnie 20 sekund. Relacje znikają dokładnie po 24 godzinach. Po takim samym czasie są usuwane z Instagrama. W ten sposób możesz dotrzeć do grupy znajomych, ale też prezentować stories obserwującym fanpage na FB. To dobry sposób na zachęcenie do listy mailingowej.

YouTube shorts

Shorts to opcja tworzenia i udostępniania krótkich filmów, które trwają do 60 sekund. Najlepsze uzyskują nawet miliony wyświetleń. Informacje trafią do wielu odbiorców – zaprezentuj swoją propozycję tak, aby zainteresować internautów zapisem na listę mailingową. Jak wynika z badania Mediapanel, w lutym 2023 roku YouTube odwiedziły ponad 22 miliony mieszkańców Polski.

TikTok

Wydaje Ci się, że na TikToku nie znajdziesz użytkowników, którzy należą do Twojej grupy docelowej? Prawdopodobnie jesteś w błędzie! Możesz tak dotrzeć do internauty o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku. Ponad połowa użytkowników serwisu ma od 18 do 25 lat – nie są to wyłącznie nastolatki. Możesz za pośrednictwem TikToka zachęcać do zapisywania się na listy mailingowe. Jak? Poprzez krótkie filmiki. Materiały, które dodasz, da się dodatkowo promować.

Własna grupa na Facebooku

Grupa na FB może stanowić sposób na rozpowszechnianie ważnych informacji np. o zapisie na listy mailingowe. Możesz ją założyć za darmo, niech dotyczy tematyki związanej z Twoją działalnością, a dokładnie grupą odbiorców, do których kierujesz ofertę. Dobrą praktyką jest budowanie w niej dyskusji, a przy okazji zachęcanie do zapisu na listę mailingową. Publikuj ciekawe posty związane z branżą i staraj się komunikować, co użytkownicy zyskają na zapisaniu się do newslettera. Pamiętaj, że obecnie większość dyskusji przeniosła się z forów właśnie na grupy FB i to dobre miejsce do szukania odbiorców.

Kampanie płatne

Masz landing page, używasz własnej domeny lub adresu od GetResponse – możesz dotrzeć do określonych grup odbiorców przez systemy reklamowe różnych serwisów. Zainteresowanie listą mailingową jesteś w stanie zwiększyć dzięki kampanii Google Ads. Możesz się reklamować w wynikach wyszukiwania lub serwisach, które należą do sieci Google, czyli większości popularnych stron WWW. Potencjał drzemie również w serwisach społecznościowych. Swoje systemy reklamowe mają LinkedIn, Facebook czy wspomniany TikTok. Wykorzystanie social mediów do reklamy to standard w sieci. Przetestuj, który serwis przyniesie Ci najlepsze wyniki.

Polecenia od obecnych subskrybentów

Zebranie bazy kontaktów wymaga czasu i często sporej inwestycji. Możesz dysponować jeszcze szerszą grupą odbiorców dzięki wykorzystaniu potencjału Twojej aktualnej listy. Zaproponuj subskrybentom coś, co np. zachęci ich do polecania dołączania do listy mailingowej. Możesz zaoferować użytkownikom nagrody, prostym sposobem jest zaproponowanie zniżek, sprawdzają się produkty gratis albo darmowy dostęp do określonych działów na stronie, które są odpłatne. Wysyłanie wiadomości e-mail do uczestników może przynieść znakomite rezultaty.

Ile kosztuje lista mailingowa?

W internecie możesz trafić na oferty sprzedaży listy mailingowej. Czy to okazja? Lista mailingowa za kilkadziesiąt złotych, a w niej dziesiątki, setki, a może nawet tysiące kontaktów? Nie decyduj się na takie propozycje. Bazy z takich źródeł są podejrzane. Po pierwsze – możesz wykorzystywać w e-mail marketingu tylko takie adresy, których właściciele wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości reklamowych.

Kolejna kwestia – jakość listy. Chcesz dotrzeć do konkretnych odbiorców – nie wiesz, kto tak naprawdę się ukrywa za danym adresem e mail. Użytkownik może odebrać Twoją wiadomość jako spam. Lepiej zbuduj mniejszą bazę kontaktów, ale niech to będą adresaci, których interesuje Twoja oferta. Gotowa lista mailingowa może kosztować kilkadziesiąt złotych, a może – tysiące złotych.

Czy warto kupić gotową listę mailingową?

Zdecydowanie nie jest to dobry wybór. Zastanów się… Jesteś właścicielem listy mailingowej, która jest skuteczna. Czy dzielisz się nią? Bardzo prawdopodobne, że znajduje się na niej mnóstwo adresów, które systematycznie otrzymują wiadomości reklamowe. Czy przeczytają kolejną? Nie interesuj się jak najszerszą grupą odbiorców w ramach listy, tylko kontaktami najlepiej pasującymi do potencjalnych klientów. Jeśli gotowa lista mailingowa jest dostępna publicznie za grosze, to prawdopodobnie jest niskiej jakości. Weź pod uwagę zakup, jeśli rzeczywiście może dotrzeć dzięki niej do oczekiwanej grupy odbiorców. Jednak trudno dotrzeć do takich list.

Najczęściej zadawane pytania o listę mailingową

Dlaczego lista mailingowa jest tak ważna?

Lista mailingowa to sposób na utrzymywanie relacji z odbiorcami. Poczta elektroniczna może Ci posłużyć do informowania klientów o promocjach, rabatach czy ważnych okazjach z życia firmy. Dzięki temu mogą być zainteresowani dalszym korzystaniem z Twojej oferty.

Jak stworzyć listę mailingową zgodną z RODO?

Użytkownik, który zapisuje się na listę, musi udzielić zgody na określone działania. Wie, że na podstawie tej zgody będzie otrzymywać wiadomości marketingowe. Musisz komunikować tak, aby było to oczywiste, jasne i zrozumiałe.

Jak stworzyć segmenty listy mailingowej?

Gromadzisz kolejne kontakty, które trafiają do listy mailingowej. Wśród nich są osoby o różnych preferencjach, zainteresowaniach, w różnym wieku, żyjące w większych i mniejszych miejscowościach. Wszyscy mogą być zainteresowani Twoją ofertą, ale w dalszym ciągu występują między nimi różnice. W GetResponse możesz filtrować subskrybentów na podstawie atrybutów i zachowań. Dzięki temu jesteś w stanie przygotowywać jeszcze lepiej stargetowane kampanie i osiągać większe zaangażowanie odbiorców.

Published On: 16 kwietnia, 2023 / Categories: Marketing /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.