Praca w sieci afiliacyjnej jako wydawca może pozwolić Ci na wolność finansową. To szansa na zbudowanie pasywnego dochodu. Musisz jednak być zaangażowany i przede wszystkim cierpliwy – sukces w marketingu afiliacyjnym nie przychodzi z dnia na dzień.

Wiele osób zadaje sobie natomiast pytanie, czy ten rok i kolejne lata będą opłacalne dla początkujących partnerów. To zależy od niszy, którą wybierzesz i Twoich umiejętności marketingowych.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy warto pracować jako wydawca w afiliacji, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.

Poznaj Ebook 'Sekrety Afiliacji'

9900121.77 brutto
  • Aż 210 stron praktycznej wiedzy o zarabianiu na afiliacji.
  • Dołącz do ponad 120 zadowolonych czytelników.

Rynek marketingu afiliacyjnego w 2023

Marketing afiliacyjny cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Według wyników Google Trends dotyczących hasła „Afiliacja” zainteresowanie w ujęciu czasowym konsekwentnie wzrasta, bez większych prognoz spadkowych.

Źródło: https://trends.google.pl/

Ponadto raport Awin 2023 podaje, że rynek afiliacyjny w Stanach Zjednoczonych przekroczył próg 17 miliardów dolarów. Według szacunków ekspertów z tego serwisu, prognozowany wzrost wydatków na reklamę rok do roku wyniesie około 15-20% w USA i minimum 10% w innych krajach tj. Polska, Belgia, Hiszpania, Brazylia czy też Wielka Brytania.

Stały wzrost inwestycji w marketing afiliacyjny oznacza, że rynek rozwija się w bardzo szybkim tempie, co skutkuje coraz większą różnorodnością produktów i usług, które można promować jako wydawca.

Obecnie powstaje wiele nowych nisz, w których warto zacząć działać (np. kryptowaluty, produkty ekologiczne, uroda naturalna, zdrowie i fitness, rękodzieło, e-commerce). Wystarczy znaleźć dziedzinę, która Cię interesuje i wyróżnia się stosunkowo niską konkurencją.

Czy warto zostać afiliantem?

Jak można wywnioskować z najnowszych badań Hosting Tribunal, afiliacje w USA stanowią ponad 16% wszystkich zamówień, co czyni całą branżę jedną z najbardziej dochodowych na świecie.

Przez cały czas rośnie także popularność blogów, zakupów online, vlogów, influencerów itd. Wybór programów partnerskich to obecnie jeden z najlepszych sposobów na promowanie produktów oraz usług i skuteczne docieranie do potencjalnych klientów.

Kiedy warto zostać wydawcą w afiliacji?

Jeżeli wiesz, jak działa marketing afiliacyjny i jesteś w stanie się zaangażować, afiliacja może być w Twoim przypadku dobrą opcją. Istnieje jeszcze kilka warunków, które powinieneś spełnić, aby pracować jako wydawca. Poniżej przedstawiam szczegóły.

Potrafisz generować wysokiej jakości ruch

Każdy wydawca w afiliacji musi umieć generować wartościowy ruch, który przełoży się na sprzedaż. Możesz do tego wykorzystać m.in.:

  • Pozycjonowanie (SEO),

  • Google Ads (dawniej AdWords),

  • Meta Ads (Facebook & Instagram Ads),

  • E-mail marketing (mailing).

Jeżeli w przeszłości miałeś do czynienia z pracą w mediach społecznościowych lub jako specjalista z wymienionych dziedzin, istnieje szansa, że poradzisz sobie w afiliacji.

Jesteś ekspertem w danej branży

Znasz jakąś branżę lepiej, niż przeciętny człowiek, którego możesz spotkać na ulicy? To dobra przesłanka, żeby pójść w afiliacje. Regularnie doszkalając się z wybranej niszy lub posiadając jakiekolwiek hobby, którym się interesujesz, jesteś w stanie być dobrym wydawcą.

Bycie ekspertem na samym początku nie jest warunkiem koniecznym. Możesz zacząć pasjonować się daną branżą dopiero, gdy wjedziesz w marketing afiliacyjny Powinieneś jednak się zaangażować i regularnie poszerzać wiedzę.

Doskonale znasz produkt, który promujesz

Brzmisz wiarygodnie i potrafisz zarekomendować wybrany produkt językiem korzyści lepiej od innych? To dobra przesłanka do tego, aby zacząć program partnerski. Każda sieć afiliacyjna szuka wydawców, którzy operują szczegółami oraz gwarantują wyjątkowe i przydatne treści w danej niszy.

Masz zaangażowaną społeczność

Nie musisz być celebrytą. Wystarczy, że dysponujesz kanałem na YouTube lub grupą Facebookową zrzeszającą miłośników wybranej branży. Mogą to być nawet osoby regularnie czytające Twój newsletter.

Jeżeli natomiast chcesz dopiero zacząć zdobywać potencjalnych klientów, może być zdecydowanie ciężej. Budowa rozpoznawalnej marki w Internecie oraz wiarygodności potrwa minimum kilka lub kilkanaście miesięcy. Początkujący wydawcy powinni uzbroić się w cierpliwość i dać sobie trochę czasu.

Jesteś w dochodowej branży

Od lat działasz w branży finansowej, kredytowej lub zdrowotnej? W takim razie nie mogłeś wymarzyć sobie lepszego „startu”. Inaczej wygląda sprawa, gdy w zasadzie nie należysz do żadnego sektora i nie masz żadnych umiejętności. Wtedy sporo nauki przed Tobą, która opłaci się w najlepszym przypadku za kilka miesięcy.

Kiedy nie warto pracować w afiliacji?

Istnieje również wiele przypadków, gdy nie warto pracować w afiliacji. Poniżej omawiam kluczowe czynniki.

Wierzysz w sukces z dnia na dzień

Wierzysz, że możesz zarobić sporo pieniędzy z dnia na dzień, bez większego wysiłku? W takim razie jesteś naiwny. Nic, co wartościowe nie przychodzi łatwo. Poświęcając 10-20 minut dziennie przez kolejny miesiąc, nie możesz oczekiwać cudów. W tym czasie co najwyżej zaplanujesz strategię marketingową i zaczniesz promocję w Internecie.

Jeżeli natomiast chcesz być widoczny w sieci dla większości potencjalnych klientów, prawdopodobnie poczekasz na to minimum rok. Badania serwisu Ahrefs wskazują, że tylko 5,7% nowych domen osiąga pierwsze dziesięć pozycji w Google w ciągu roku. Reszta musi na to poczekać zdecydowanie więcej – nawet 2 lub 3 lata, zależnie od konkurencji w danej niszy.

Źródło: https://ahrefs.com/blog/how-long-does-it-take-to-rank/

Promujesz niskiej jakości produkty

Promowanie produktów niskiej jakości = nadszarpnięcie Twojego wizerunku. W przyszłości ludzie nie będą Ci ufać, bo zobaczą, że reklamujesz SCAM. Za pomocą linków afiliacyjnych reklamuj wyłącznie takie produkty lub usługi, za które sam byś zapłacił. W innym przypadku nie zawracaj sobie tym głowy i odpuść.

Pamiętaj, że istnieje wiele legalnych programów partnerskich, dlatego nie ma sensu promować niskiej jakości produktów. To naraża Cię również na oszustwa afiliacyjne związane z brakiem wypłat. Jeżeli oszukujesz swoich klientów, wciskając im niskiej jakości produkty, istnieje szansa, że zostaniesz oszukany także przez partnera (np. w postaci braku wypłaty wynagrodzenia).

Polegasz wyłącznie na jednym produkcie lub programie partnerskim

Programy afiliacyjne nie wymagają wyłączności! Możesz promować produkty różnych marek i regularnie zwiększać swoje dochody, reklamując różne linki afiliacyjne. Pamiętaj, że związanie się wyłącznie z jednym programem partnerskim jest krótkofalowym pomysłem. Dlaczego? Spójrzmy na przykład – program partnerski Amazon obniżył prowizję od sprzedaży w 2020 roku mniej więcej o 50% (źródło: theverge.com). Co w takiej sytuacji zrobisz? Dostosujesz się, czy skupisz się bardziej na kilku innych programach partnerskich i nawet nie odczujesz strat związanych z Amazonem? Wybór należy do Ciebie.

Szukasz drogi na skróty, aby szybko zarobić

Masz dłuższy urlop w pracy albo rata kredytu hipotecznego wzrosła i chcesz szybko dorobić? W takim razie nawet nie trać czasu na afiliacje. To bardzo opłacalne, ale trzeba poświęcić temu czas i rzeczywiście się zaangażować. Nie licz też, że godzina tygodniowo po „etacie” zagospodarowana na afiliacje w wolnej chwili coś da.

Nie chcesz się uczyć

Żeby pracować jako wydawca w afiliacji i zarabiać, powinieneś ciągle się uczyć. Może to dotyczyć znajomości konkretnej marki i cech produktu, aby później skutecznie reklamować konkretne rozwiązania. Warto dodatkowo edukować się na temat promocji produktów i konkretnych kanałów marketingowych, np. SEO, Google Ads, Facebook & Instagram Ads oraz e-mail marketing.

Sporo osób, które zaczynają w afiliacji myślą, że zaczną „coś” robić i będą dobrze zarabiać. Niestety (lub stety) marketing afiliacyjny wymaga regularnego doszkalania się. Jeżeli jesteś leniwy i gotowy poświęcić maksymalnie kilka godzin tygodniowo na naukę – odpuść.

Zalety pracy w afiliacji

Zanim rozpoczniesz proces promowania produktów w afiliacji, rozważ wady i zalety programów partnerskich. Korzyści jest zdecydowanie więcej, ale warto spojrzeć również na minusy.

Nie musisz mieć własnego produktu lub usługi

Są dwa typy osób. Pierwsi potrafią dostrzec „lukę” na rynku i stworzyć produkt, który rozwiąże problem potencjalnego klienta. Ci drudzy są urodzonymi marketerami, potrafiąc doskonale reklamować produkty. Dzięki temu nie musisz poświęcać kilku lat na zbudowanie produktu i możesz zacząć zarabiać w ciągu 3-4 miesięcy.

Nie musisz dbać o logistykę

Logistyka może stać się pracą na pełny etat. Sprzedaż, wysyłka i zwroty to elementy, które mogą przyprawić niejednego właściciela sklepu o ból głowy. Unikniesz tego, umieszczając link afiliacyjny w swoim serwisie jako partner. 

Możesz zarabiać na już istniejących stronach

Każdy właściciel strony internetowej może zarabiać na afiliacji. Wystarczy, że stworzysz wpis blogowy związany z niszą, w której się specjalizujesz i znajdziesz sieci partnerskie, z którymi wejdziesz we współpracę. Można również dodać różnego rodzaju gotowe widgety oferowane przez sieci afiliacyjne, a nawet gotowe sklepy (zaciągane listingi produktów w xml).

Początkowe koszty są małe

Bariera wejścia do afiliacji jest niska. Koszty wynoszą tyle, co stworzenie strony internetowej, czyli wykup domeny i hostingu (około 200 zł). Warto również przeznaczyć kilkaset złotych miesięcznie na wysokiej jakości treści tworzone przez profesjonalnych copywriterów oraz budowanie profilu linków swojej strony (np. przy pomocy portali tj. WhitePress).

Afiliacja jest wygodna

Każdy system afiliacyjny opiera się o wyszukanie odpowiedniego programu partnerskiego, znalezienie produktu i utworzenie treści umożliwiającej promocję. Musisz dbać wyłącznie o reklamę danego towaru lub usługi. To zdecydowanie mniej czasochłonne zajęcie niż rozwój całej infrastruktury związanej z procesem tworzenia nowego produktu.

Masz ogromne możliwości skalowania

Google w ciągu jednej sekundy przetwarza około 100 000 wyszukiwań. Decydując się na marketing w wyszukiwarkach, możesz być widoczny na każde słowo kluczowe, które interesuje Twojego klienta. A kiedy zaczniesz zarabiać, zainwestuj w dodatkowe kanały marketingu (np. płatne kampanie Google Ads), uruchom kilka nowych stron internetowych i zatrudnij zespół do tworzenia wysokiej jakości treści.

Wady pracy w afiliacji

Pomimo popularności oraz skuteczności afiliacji, rozwiązanie to wyróżnia się wadami, które przedstawiam poniżej.

Budujesz biznes dla kogoś innego

Promocja i potencjalne zyski są po stronie reklamodawcy. Jednak co zyskuje właściciel całej piramidy? Kilkukrotnie więcej pieniędzy od Ciebie. Bo sam to wymyślił, a Ty jesteś jedynie jego partnerem, który dostaje konkretny procent od sprzedaży (często nawet do 30%). Dlatego, nawet jeżeli będziesz zarabiał 50 000 złotych miesięcznie na afiliacji, Twój partner zarobi prawdopodobnie 10 razy tyle (lub więcej).

Nie uczestniczysz w budowie produktu

Opracowałeś koncepcję reklamy i model biznesowy, który działa? Właściciel danego rozwiązania może w każdej chwili zmienić kluczową funkcję produktu lub go wycofać. A wtedy Twoje starania „pójdą” na marne!

Często konkurujesz z dużymi graczami

Na marketingu afiliacyjnym zarabiają wszyscy – Forbes, New York Time i Ty. Jeżeli trafisz do konkurencyjnej branży, możesz mieć spory problem, żeby przynajmniej w jakiejś części dogonić konkurencję. Zazwyczaj liderzy rynkowi działają od ponad kilku lub kilkunastu lat, dlatego Ty, jako początkujący afiliant musisz nastawić się na mniejsze zyski w początkowej fazie rozwoju.

Trudno jest zbudować zaufanie

Klienci zazwyczaj nie są przekonani do osób rekomendujących produkty, za których promocje otrzymują profity finansowe. Zaufanie buduje się latami… i łatwo je nadszarpnąć, dlatego umiejętności nowoczesnego marketingu z pewnością się przydadzą. Buduj markę osobistą poprzez kreowanie contentu – na blogu, kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych.

Alternatywy dla afiliacji – 7 pomysłów

Spośród najpopularniejszych alternatyw dla afiliacji, możemy wyróżnić m.in.:

  • Sprzedaż własnych produktów.

  • Tworzenie kursów online.

  • Reklamy na swojej stronie internetowej lub blogu.

  • Udzielaj korepetycji online.

  • Sprzedaż zdjęć (dobre rozwiązanie dla fotografów).

  • Wykonywanie zadań online (np. pisanie tekstów, tworzenie stron internetowych lub tłumaczenie).

  • Udzielanie konsultacji (inaczej usługi konsultingowe online).

Podsumowanie: Czy warto działać w afiliacji?

Zainteresowanie marketingiem partnerskim wzrosło o 24% od stycznia 2017 roku. Między innymi dlatego afiliacja jest dobrym sposobem na zarabianie i uzyskanie dochodu pasywnego. Musisz jednak poświęcić sporo czasu na reklamę oraz jeszcze więcej na naukę. Zaangażowanie to podstawa. Stwórz stronę internetową i regularnie dodawaj wartościowy content, który zbuduje zaufanie i będzie pełnił funkcję reklamową.

Źródło: https://trends.google.com/

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, jednym z najlepszych rozwiązań reklamowych są witryny z wysokiej jakości contentem. Odpowiada za nie prawie 40% wszystkich prowizji wydawców w USA. Ponadto 41% sieci partnerskich promuje komputery i elektronikę.

Published On: 3 maja, 2023 / Categories: Afiliacja /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.