Własny sklep internetowy to bardzo ciekawe i popularne rozwiązanie biznesowe w dzisiejszych czasach. Duża dostępność towarów, możliwość taniego ich sprowadzania czy łatwe tworzenie produktów cyfrowych sprawia, że wielu przedsiębiorców myśli o wejściu do branży e-commerce.

Sklep internetowy to cyfrowa platforma dostępna w przeglądarkach internetowych, na której klient może przeglądać dostępne produkty lub usługi i dokonywać zakupu.

Strona sklepu jest oparta na platformie technologicznej, która umożliwia klientom dokonywanie zakupów, wybieranie metody wysyłki czy realizowanie płatności. Natomiast sprzedającemu pozwala ona dodawać produkty do oferty, wraz z ceną, zdjęciami i właściwym opisem, obsługiwać zamówienia czy analizować sprzedaż.

Wybór takiej platformy jest jednym z ważniejszych kroków przy zakładaniu sklepu online, ponieważ wpływa to na wygodę zarówno kupujących, jak i pracowników.

Sklepów internetowych wciąż przybywa. Jak podaje Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland na łamach Rzeczypospolitej, do końca roku może być ich aż 65 tysięcy. W tym roku branża e-commerce przeżywa rekordowy wzrost.

Zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy? Konieczne będzie przemyślenie spraw technicznych, logistycznych, finansowych i marketingowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak zacząć tego typu działalność – od znalezienia pomysłu, po promowanie gotowego sklepu internetowego. Znajdziesz informacje o tym:

Jak Zacząć Własny Sklep w 10 Prostych Krokach?

Chcesz prowadzić działalność w branży e-commerce, ale nie wiesz od czego zacząć? Konieczne będzie wybranie różnych platform i narzędzi, które umożliwią uruchomienie sprzedaży i spełnienie formalności, aby biznes mógł wystartować.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak otworzyć sklep internetowy krok po kroku.

1. Wybierz Platformę Dla Sklepu Internetowego

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej platformy e-commerce, czyli silnika sklepu. Można je podzielić na dwa typy Open Source i gotowe platformy sklepów internetowych.

Gotowe platformy e-commerce

Są rozwiązaniami dostępnymi od ręki w formule SaaS (Software as a Service). Zawierają one rozbudowane funkcje (np. gotowe moduły płatności czy wysyłek kurierskich, analizy sprzedaży), z którymi można sprawnie postawić sklep internetowy. Są prostsze w konfiguracji i zarządzaniu, a w razie problemów oferują także wsparcie techniczne.

Ceny takiego oprogramowania zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach w przypadku bardzo dużych sklepów. To stały koszt, który zależy od skali sprzedaży, liczby produktów czy oferowanego poziomu wsparcia programistycznego. Dlatego jest on przewidywalny. Aby ograniczyć wydatki, pakiety cenowe można dostosować do bieżących potrzeb sklepów. Często można także skorzystać z darmowego okresu próbnego. 

Gotowe platformy są łatwiejsze w użyciu, ale mogą być bardziej ograniczone w samodzielnym dostosowywaniu. Niektóre rozszerzenia można wykonać indywidualnie na zamówienie. Wówczas takim wdrożeniem zajmuje się dostawca oprogramowania i on odpowiada na bezpieczeństwo i wydajność systemu.

Open Source

To darmowe oprogramowanie (np. WordPress z dodatkiem WooCommerce, Magento czy PrestaShop), które należy dostosować do własnych potrzeb. Oferuje ono pełną kontrolę nad kodem źródłowym. Dostępność różnych motywów i wtyczek pozwala rozszerzyć podstawowe funkcje i spersonalizować stronę sklepu.

Rozwiązania open source mogą być bardziej elastyczne, ale ich konfiguracja wymaga większego nakładu pracy i wiedzy technicznej.

Mimo, że jest to rozwiązanie darmowe, dodatki często są płatne w formie abonamentu, a do edycji kodu potrzebne są umiejętności programistyczne. Z takim oprogramowaniem często wiążą się koszty ukryte, które trudno jest oszacować na początku.

Sklep na Facebooku – dodatkowa opcja

Warto również rozważyć uruchomienie sklepu na Facebooku. Możliwość połączenia katalogu produktów z profilem firmy będzie świetnym dodatkiem dla istniejącego sklepu internetowego.

Integracja z mediami społecznościowymi pozwala w ciekawy i zautomatyzowany sposób promować konkretne produkty. Pozwoli to zwiększyć zasięg Twojego biznesu i przyciągnąć potencjalnych klientów.

2. Zarejestruj Domenę z Nazwą Sklepu

Kolejnym ważnym krokiem w jest rejestracja domeny, która będzie stanowiła adres sklepu w sieci. Wybór tej nazwy ma ogromne znaczenie, ponieważ będzie to pierwsza rzecz, którą klienci zapamiętają. Warto wybrać rozszerzenie (.com, .pl, .eu), które będzie pasowało do zakładanego obszaru działania firmy.

Domena powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i odzwierciedlać nazwę Twojego sklepu lub kategorię produktów. Zweryfikuj dostępność wybranej domeny i sprawdź czy na daną frazę nie pojawia się podobny sklep internetowy. Pozwoli Ci to uniknąć konfliktu z innymi stronami w przyszłości.

3. Zaprojektuj Wygląd Sklepu Internetowego

Tworzenie sklepu online mocno opiera się także na projektowaniu graficznym. Wygląd strony głównej, kart produktowych, koszyka oraz wszystkich elementów interaktywnych wpływa na pierwsze wrażenie, jakie odniosą odwiedzający.

Projektowanie powinno opierać się dobrych praktykach UX (User Experience). Wygląd sklepu nie tylko odzwierciedla charakter Twojego biznesu, ale również działa na łatwość przeglądania i pozytywne doświadczenie zakupowe klientów.

W tym przypadku można wybrać dwa rozwiązania – gotowe szablony sklepu oraz indywidualny projekt graficzny.

Gotowe szablony dla sklepu internetowego

Gotowe szablony są często tańszą opcją i pozwalają na stosunkowo szybkie uruchomienie sklepu. Mają one jednak pewne ograniczenia w dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb.

Zalety:

  • Niższe koszty – możesz znaleźć wiele darmowych szablonów lub dostępnych za niewielką opłatą. Zbudowanie strony sklepu w oparciu o platformę szablony WordPress kosztuje około 5-10 tys. zł.
  • Szybsze wdrożenie – szablony są wstępnie skonfigurowane, wystarczy tylko dopasować ustawienia do własnych preferencji. W takim przypadk uruchomienie sklepu może potrwać nawet dwa tygodnie.
  • Stałe wsparcie – szablony (nawet te darmowe) często są z reguły aktualizowane pod kątem wydajności i bezpieczeństwa.

Wady:

  • Ograniczona elastyczność – szablony nie zawsze można modyfikować w sposób, który dokładnie odpowiada Twoim wymaganiom.
  • Mniej unikalny wygląd – popularne szablony są wykorzystywane w wielu sklepach internetowych.

Indywidualne projekty graficzne – UX Design

Własny projekt sklepu internetowego, oferuje pełną swobodę w kreowaniu. Można dzięki niemu uniknąć sztampowych rozwiązań. Opcja ta wiąże się jednak z większym nakładem czasu i kosztów. W tym przypadku potrzebne są tu kompetencje projektanta oraz programisty.

Zalety:

  • Unikalny wygląd – w tym przypadku strona sklepu może idealnie odzwierciedlać charakter marki.
  • Pełna kontrola – możesz edytować każdy element według własnego uznania.
  • Dopasowanie do potrzeb – masz możliwość rozwijania funkcji, które ułatwiają klientowi zakupy, co jest istotne z punktu widzenia biznesowego.

Wady:

  • Wysokie koszty – stworzenie sklepu internetowego z indywidualnym projektem jest droższe niż gotowe szablony. W przypadku zaawansowanych projektów, ceny mogą dojść do kilkunastu lub czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Dłuższy czas wdrożenia – projekt graficzny zazwyczaj podzielony jest na 2 etapy: przygotowanie wizualizacji i wdrożenie programistyczne. Zakładając czas potrzebny na poprawki, wdrożenie sklepu z indywidualnym wyglądem z pewnością zajmie więcej niż miesiąc.
  • Specjalistyczne kompetencje – aby stworzyć unikalny wygląd sklepu, potrzebujesz osoby posiadającej wiedzę z zakresu projektowania i front-end developmentu.

4. Załóż Działalność Gospodarczą

Kolejnym kluczowym krokiem w procesie tworzenia sklepu online jest założenie działalności gospodarczej. Jest to forma prawna, która pozwala przedsiębiorcom oficjalnie działać na rynku. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka.

Forma opodatkowania

Założyć firmę można przez internet, a do wyboru są takie formy opodatkowania jak: zasady ogólne, podatek liniowy oraz ryczałt. Różnią się one sposobem naliczania podatku dochodowego, dlatego warto się zastanowić, jaka forma będzie najbardziej korzystna finansowo.

Czy trzeba płacić VAT?

Poza podatkiem dochodowym pozostaje też kwestia VAT-u. W niektórych przypadkach nie trzeba go rozliczać, co dla małych sklepów detalicznych jest dużą korzyścią. Wówczas nawet 23% zarobku zostaje w kieszeni przedsiębiorcy, a nie trzeba go odprowadzać do Urzędu Skarbowego.

Aby prowadzić działalność podmiotowo zwolnioną z podatku VAT należy jednak spełnić kilka wymogów:

  • Przychody roczne nie mogą przekraczać 200 tys. zł.
  • Nie można sprzedawać towarów wyłączonych ze zwolnienia (np. urządzeń elektronicznych czy części samochodowych).
  • Poza sprzedażą w internecie, firma nie może świadczyć usług wyłączonych ze zwolnienia (np. doradczych czy prawniczych).

Jeśli nie spełniasz tych kryteriów, powinieneś rozliczać podatek VAT.

5. Skonfiguruj Płatności Online

Jeśli masz już założoną działalność i wstępnie zbudowany sklep internetowy, możesz przejść do kwestii płatności przy składaniu zamówienia. Konsumenci przyzwyczajeni są do form takich jak BLIK czy szybkie przelewy internetowe. Aby je udostępnić w swoim sklepie należy powiązać odpowiednie systemy płatności online. Pozwalają one błyskawicznie zaksięgować wpłatę, dzięki czemu zamówienie od razu przechodzi do realizacji. Nie jest konieczne weryfikowanie każdej transakcji, ponieważ na konto firmowe wpływa łączna kwota za zamówienia z danego okresu, pomniejszona o wartość prowizji.

Konieczne będzie podpisanie umowy z instytucją finansową oferującą takie rozwiązanie. Każda z nich oferuje inne prowizje, a oferta różni się także pod kątem metod płatności w sklepie (niektóre obsługują płatności na raty).

Najpopularniejsze systemy płatności to:

  • Tpay,
  • Przelewy24,
  • Blue Media,
  • PayU.

6. Połącz Sklep Z Księgowością Online

Kolejnym istotnym krokiem jest integracja sklepu z oprogramowaniem księgowym. Taki program pozwala na prowadzenie pełnej rachunkowości firmy – wystawianie faktur, rozliczenia podatkowe, śledzenie wydatków czy wysyłanie dokumentów sprzedaży online.

Wśród najpopularniejszych aplikacji tego typu można wymienić:

  • Ifirma,
  • Comarch ERP XT,
  • Infakt.

Platformy tego rodzaju mają bardzo ważną zaletę – automatyzują obieg dokumentów. Pobierają dane o transakcjach dokonywanych w sklepie internetowym i przydzielają do każdej z nich odpowiedni paragon lub fakturę. Następnie przekazują je do systemu sklepu lub automatycznie wysyłają do klientów jako załącznik do maila. Dlatego programy do księgowości online odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu rachunkowego zaplecza firmy.

Dla właścicieli sklepów internetowych oznacza to tyle, że każdy klient otrzymuje właściwy dokument, a księgowość jest w dużej części zautomatyzowana. Brak konieczności ręcznego wprowadzania danych ogranicza ryzyko powstawania błędów i redukuje czas potrzebny na wykonywanie rutynowych zadań.

Połączenie z programem księgowym może być realizowane na różne sposoby, w zależności od używanych narzędzi. Najczęściej stosowaną metodą jest wykorzystanie specjalnych kluczy integracji lub aplikacji, które umożliwiają przesyłanie danych między systemami.

7. Dodaj Usługi Kurierów Dla Sklepu Internetowego

Usługi kurierskie to nieodzowny element działalności sklepów internetowych. To dzięki nim produkty docierają do klientów, często w ciągu 24 godzin. To właśnie szybka dostawa jest jednym z argumentów, dla których ludzie wybierają dany sklep.

Dlatego Twój sklep ecommerce musi mieć zintegrowany system nadawania przesyłek.

Usługi kurierskie dla sklepów internetowych obejmują dostęp do platformy nadawczej, odbiór przesyłek ze sklepu, transport i dostawę na adres klienta lub do punktu odbioru.

System do nadawania przesyłek może być powiązany ze sklepem, co pozwala na automatyczne generowanie listów przewozowych.

W Polsce najpopularniejszymi przewoźnikami oferującymi takie rozwiązania są:

  • InPost,
  • DPD,
  • DHL.

8. Stwórz Regulamin i Politykę Prywatności

Regulamin sklepu internetowego jest niezbędny, aby określić zasady, na jakich odbywa się sprzedaż, dostawa towarów, reklamacja czy prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Natomiast polityka prywatności informuje klientów o tym, jakie dane osobowe są zbierane od nich przez sklep internetowy, w jaki sposób są wykorzystywane i chronione.

Oba dokumenty, regulamin i polityka prywatności, powinny być dostępne na stronie internetowej sklepu, łatwo dostępne dla klientów, a także zrozumiałe i klarowne. Dzięki nim potencjalni klienci mogą być pewni, że dokonują zakupów w bezpiecznym miejscu, a ich dane osobowe są wykorzystywane zgodnie z prawem.

9. Dodaj Produkty do Sklepu

Po zrealizowaniu poprzednich etapów nadchodzi upragniony moment, aby dodawać produkty do sklepu. Mogą to być:

  • produkty fizyczne (np. ubranie, elektronika, książki),
  • produkty cyfrowe (np. ebook, plik pdf, nagranie audio),
  • usługi elektroniczne (np. hosting, kurs internetowy czy licencja na oprogramowanie).

Opisy produktów powinny dokładnie przedstawiać specyfikę, zalety i korzyści wynikających z użytkowania. Dodatkowo, na karcie produktu powinny się znaleźć wysokiej jakości zdjęcia. 

Ważne są także kategorie produktów. Pozwalają one klientom łatwo znaleźć to, czego szukają.

Wiele osób zastanawia się też, ile powinno być produktów w sklepie internetowym. Jeśli oferujesz produkty z wielu kategorii, dostępne w wielu sklepach warto mieć szeroką ofertę. Natomiast jeśli specjalizujesz się w wybranej niszy lub produkty są wytworem Twojej kreatywności, możesz mniejszą liczbę produktów rekompensować nieco wyższą ceną.

10. Zoptymalizuj Sklep dla Wyszukiwarek (SEO)

SEO dla e-commerce(Search Engine Optimization) to zbiór strategii i działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwarek, takich jak Google.

Według raportu Demand Sage “139 SEO Statistics for 2023”, 75% użytkowników internetu nigdy nie przechodzi na drugą stronę wyników wyszukiwania.

Dlatego pozycjonowanie sklepu internetowego daje zwiększa szanse na sprzedaż. Aby tak było, możesz podjąć działania takie jak:

  • tworzenie opisów produktów i kategorii z wykorzystaniem słów kluczowych,
  • budowanie przemyślanej struktury kategorii,
  • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
  • marketing treści, np. poradniki opisujące zastosowanie Twoich produktów.

Co Musisz Wiedzieć, Aby Założyć Sklep Internetowy?

Do uruchomienia sklepu internetowego konieczna jest umiejętność starannego planowania i zrozumienia kluczowych aspektów formalno-prawnych. Należy założyć działalność i dokonać zgłoszeń w odpowiednich urzędach. Przed rozpoczęciem sprzedaży online trzeba też przygotować sklep do działania zgodnie z prawami konsumenta, stworzyć politykę prywatności i regulamin, który nie zawiera niedozwolonych klauzul oraz zagwarantować bezpieczne płatności.

Przede wszystkim, aby zacząć, musisz znaleźć odpowiedni pomysł na biznes, który będzie stanowił podstawę Twojego sklepu. Wybór konkretnej niszy rynkowej oraz modelu biznesowego są kluczowe w pierwszym etapie. Zidentyfikowanie luki na rynku lub zapotrzebowania klientów pozwoli Ci wyróżnić się wśród konkurencji.

Pomysłu na biznes możesz szukać, analizując trendy na rynku e-commerce. Warto zajrzeć do Google Trends czy narzędzi SEO (np. Semstorm, Senuto, Ahrefs), aby sprawdzić potencjał różnych fraz produktowych. Najlepiej wybrać dziedzinę, w której posiadasz już doświadczenie, aby ułatwić sobie wejście na rynek.

Sklep internetowy można prowadzić na wiele sposobów. Dla jednych jest to praca na pełen etat, w której sami obsługują zamówienia lub zatrudniają pracowników, inni korzystają z usług fulfilmentu (czyli pakowania i wysyłki) a jeszcze inni starają się stworzyć biznes pasywny oparty na dropshippingu. Wybór zależy głównie od tego, jak dużo pieniędzy możesz zainwestować na rozruch i ile czasu zamierzasz poświęcać na obsługę sklepu.

Model biznesowy często zależy od kategorii produktów, które zamierzasz sprzedawać. Niektóre sklepy potrzebują kilku lat by się rozwinąć, a inne trafiają na dochodową niszę i szybko skalują sprzedaż. Aby znaleźć swoją niszę warto przeanalizować, które produkty sprzedają się dobrze na zagranicznych rynkach, a być może nie ma jeszcze ich w Polsce lub które kategorie produktów rozwijają się pod kątem ilości sprzedawanych produktów. Pomogą w tym m.in. AMZ Scout dla Amazon czy TradeWatch dla Allegro. Analiza największych platform e-commerce pozwoli ocenić główne tendencje panujące w danej niszy.

Warto również uwzględnić czas wejścia na rynek z nowym sklepem internetowym. Wdrożenie jest możliwe nawet w kilka tygodni, zakładając, że korzystamy z gotowych rozwiązań – platformy sklepu, motywu graficznego czy szablonów maili. Jeśli planujesz wszystko dostosować we własnym zakresie, stworzenie sklepu internetowego może zająć nawet kilka miesięcy.

Gotowe rozwiązania często pozwalają także na oszczędności. W dalszej części tego artykułu szczegółowe koszty tworzenia sklepu. W tym momencie warto wspomnieć, że każdy dodatkowy element na stronie i projektowanie indywidualnego wyglądu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na początku dobrze jest sporządzić biznes plan, który będzie zawierał wszystkie koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego. Możesz w nim zawrzeć także cele rozwojowe.

Jasno określona wizja pomoże Ci w realizacji kolejnych kroków milowych. Dlatego warto sprecyzować etapy rozwijania sklepu internetowego i trzymać się wybranej strategii. Aby wyznaczyć główne kierunki działania trzeba przyjrzeć się możliwościom i zagrożeniom na rynku e-commerce. Pomocna będzie w tym celu analiza SWAT, dzięki której lepiej poznasz nowe otoczenie biznesowe i zdefiniujesz szanse na zdobywanie coraz większej części rynku.

Warto również poświęcić czas na analizę konkurencji, aby lepiej zrozumieć rynek i strategie działania konkurencyjnych firm. Niektóre z nich uzyskują coraz większą sprzedaż dzięki dużej ilości dostępnych produktów. Inne z kolei stawiają na charakterystyczną, rozpoznawalną markę. Aby wybrać swoją drogę warto przyglądać się zachowaniom czołowych graczy i szukać nowych rozwiązań, które pozwolą Ci odnosić sukcesy.

Kiedy już masz zdefiniowany pomysł na sklep internetowy i wiesz, w jakim kierunku chcesz go rozwijać, pozostaje wybrać odpowiednią nazwę. Powinna być ona prosta i związana z główną kategorią produktów, które zamierzasz sprzedawać. Warto upewnić się, czy podobną nazwą nie operuje już konkurencja albo czy nie jest zastrzeżona znakiem handlowym.

Jak Działa Własny Sklep Internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga skupienia na wielu rzeczach naraz, aby zapewnić klientom łatwy proces zakupowy.

Kluczowym etapem jest wybranie odpowiedniej platformy e-commerce. Oprogramowanie sklepu internetowego należy zintegrować z systemami płatności i usługami kurierskimi. 

Kolejnym ważnym aspektem jest zatowarowanie i wysyłka. Wiele sklepów internetowych prowadzi własne magazyny, dzięki czemu może wysyłać zamówienia w ciągu kilku godzin. Popularny jest także tzw. dropshipping, czyli model współpracy z hurtowniami, które wysyłają produkty bezpośrednio do Twoich klientów.

Założenie sklepu internetowego wiąże się też z kwestiami prawnymi. Jako sprzedawca musisz respektować prawa konsumenta, które określają zasady reklamacji oraz zwrotu towaru.

Kiedy sklep jest już gotowy do działania, należy też pomyśleć o działaniach promocyjnych i prowadzeniu analityki. Dzięki temu możesz dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, gdy adres sklepu nie jest jeszcze rozpoznawalny oraz odpowiednio dopasować ofertę.

Jak Znaleźć Pomysł Na Sklep Internetowy?

Często najlepsze pomysły na biznes powstają dzięki pasji. Być może twoje zainteresowania i wcześniejsze doświadczenia zawodowe zainspirują Cię do stworzenia sklepu internetowego.

Po drugie, zastanów się nad swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie lub masz unikalne umiejętności, mogą one pomóc Ci w stworzeniu sklepu internetowego, który wyróżni się na tle konkurencji.

Warto skorzystać z analiz takich jak Google Trends czy popularność produktów w wyszukiwarkach. Znając potencjał różnych grup produktów, możesz stworzyć właściwą ofertę.

Jednak nie brakuje sklepów internetowych, które odnoszą sukcesy dzięki kreatywnym pomysłom, wykorzystaniu nowych technologii czy popularności twórcy w mediach społecznościowych.

Można wśród nich wymienić:

  • sklep.poradnikogrodniczy.pl – sklep, którego działalność jest wspierana bogate przez treści blogowe.
  • handmaderki.pl – unikalne produkty robione ręcznie dla entuzjastów rękodzieła.
  • drukomat.pl – klient tworzy indywidualny produkt, firma wykonuje usługę drukarską i wysyła gotowe wydruki.
  • Busem Przez Świat – znani blogerzy i youtuberzy podróżniczy, którzy sprzedają autorskie produkty.

Jeśli wybierzesz już pomysł na sklep internetowy, pora zastanowić się nad jego nazwą. Warto postawić na krótkie, łatwe do zapamiętania formy. Można to zrobić poprzez łączenie wyrazów związanych z Twoją dziedziną, dodanie przedrostka lub po prostu skorzystanie z generatora nazw, np. www.panabee.com.

Przy wymyślaniu nowej nazwy należy zweryfikować, czy będzie dostępna domena o takim adresie, nazwa nie jest wykorzystywana przez inny sklep lub nie jest zastrzeżona jako znak towarowy.

Jakie Są Zalety Prowadzenia Własnego Sklepu Internetowego?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego niesie ze sobą wiele zalet. To dzięki nim ten model biznesowy niezmiennie zyskuje popularność.

Oto kilka kluczowych korzyści związanych z działalnością w e-commerce:

  1. Dynamiczny rozwój branży. Rynek e-commerce cały czas rośnie, co potwierdza raport Izby Gospodarki Elektronicznej “Dekada polskiego e-commerce 2013-2023”. Daje to potencjał do ciągłego zwiększania zysków.
  2. Wygoda. Przy dobrze poukładanych procesach, możesz zarządzać swoim sklepem z dowolnego miejsca na świecie lub stworzyć z niego biznes pasywny.
  3. Mniejsze ryzyko. Jak podaje RedCart w jednym z artykułów, założenie sklepu internetowego wiąże się z niższymi kosztami niż tradycyjny sklep.
  4. Szybkość i elastyczność: Sklep internetowy pozwala na szybkie dostosowywanie się do zmian na rynku.
  5. Skalowanie. Dzięki wykorzystaniu różnych platform reklamowych takich jak Google Ads, Google Merchant Center lub Meta Ads, możesz podnosić sprzedaż i poszerzać ofertę.
  6. Dane o kupujących. Dzięki technologii cookies można analizować zachowania, preferencje i historię zakupów klientów. Ich zbieranie i raportowanie umożliwia m.in. Google Analytics.
  7. Brak ograniczenia zasięgu. Prowadząc biznes w sieci możesz dotrzeć do klientów z całego kraju, albo nawet z zagranicy.
  8. Niski próg wejścia na zagraniczne rynki. Sklep internetowy może działać w wielu krajach. W przypadku wielu rynków nie musisz martwić się żadnymi opłatami celnymi, a globalna działalność firm kurierskich pozwala na względnie tanią wysyłkę za granicę. Wejście na zagraniczne rynki nie musi się wiązać z dużymi inwestycjami.

Jak Promować Sklep Internetowy?

Promocja sklepu internetowego to zestaw różnych działań marketingowych mających na celu zwiększenie widoczności, ruchu i sprzedaży. Można to realizować na wiele sposobów, a wśród najczęściej wykorzystywanych można wymienić m.in.:

  • SEO: Poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania organicznego.
  • PPC (Pay-Per-Click): Płatne reklamy online, gdzie płacisz tylko za kliknięcie w reklamę (np. Google Ads, Meta Ads)
  • Social Media: Wykorzystywanie platform takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, do promocji sklepu i interakcji z klientami.
  • Newsletter: wiadomości e-mail zawierające np. oferty promocyjne i nowości.
  • Influencerzy: Współpraca z influencerami lub osobami znanymi w swojej dziedzinie, aby promować produkty lub usługi.
  • Treści wideo: materiały na YouTube lub TikTok związane z produktami, recenzjami lub poradami.

Do tego można dodać także reklamy display, marketing afiliacyjny, oferty na stronach porównawczych organizację webinariów, konkursów i wiele innych metod.

Często kreatywne podejście pozwala osiągać świetne rezultaty.

Jak Prowadzić Sklep Internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością koordynacji wielu procesów i zadań. Związane są one z zarządzaniem platformą sklepową, obsługą klienta, wysyłką towarów, marketingiem czy finansami.

Najczęstszymi obowiązkami przy prowadzeniu sklepu internetowego są:

  • zarządzanie produktami,
  • kontakt z klientem,
  • prowadzenie kampanii reklamowych,
  • zarządzanie zamówieniami,
  • kontrolowanie stanów magazynowych i zamówienia w hurtowniach,
  • prowadzenie księgowości i fakturowanie,
  • analizy sprzedaży i aktywności konkurencji.

Ile Kosztuje Założenie Sklepu Internetowego?

Szacunkowe koszty mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak branża, rozmiar sklepu, zakres funkcji. Najłatwiej będzie podzielić je na te związane z założeniem, prowadzeniem i promocją sklepu internetowego.

Koszty założenia sklepu internetowego:

  • Projekt i postawienie strony sklepu – średnio od 5 tys. zł (dla gotowych rozwiązań opartych o WooCommerce) do 25 tys. zł lub więcej (dla indywidualnych, złożonych projektów).
  • Operatorzy płatności – opłata aktywacyjna od 0 do 200 zł.

Koszty prowadzenia sklepu internetowego:

  • Oprogramowanie sklepu – od 0 zł (open source), od 50-100 zł/mies. (gotowe platformy).
  • Domena i hosting – od ok. 300 zł rocznie.
  • Dodatkowe oprogramowanie (do księgowości, zarządzania magazynem, fakturowania) – od ok. 40-100 zł/mies.
  • Księgowość – od 200 zł/mies.
  • Magazyn – od 0 zł (dropshipping), umowa z firmą logistyczną zależy m.in. od ilości towarów i zamówień.
  • Prowizja za sprzedaż na zewnętrznych platformach e-commerce – np. Allegro 4-17% przychodu.
  • Prowizja dla operatora płatności – ok. 1-2% przychodu.

Jakie są koszty promocji sklepu internetowego?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wydatki te zależą w dużej mierze od skali działalności.

Według badań firmy Gartner z maja 2023 roku, budżety marketingowe firm z sektora handlu detalicznego wynosiły średnio ok. 10% przychodu.

Czy Można Założyć Własny Sklep Internetowy Bez Pieniędzy?

W niektórych przypadkach można założyć sklep internetowy bez kapitału. Konieczne będzie wybranie odpowiedniego modelu biznesowego. Może on obejmować np. dropshipping, sprzedaż na zewnętrznych platformach i korzystanie z rozwiązań typu open source.

Tworzenie sklepu online w bez pieniędzy będzie wymagało dużej wiedzy, aby wykonać samodzielnie niektóre czynności. Nie będzie to również od razu bardzo dochodowy biznes, ponieważ będzie się on opierał na wysokich kosztach sprzedaży i prowizjach, które obniżą marżę.

Czy Do Otwarcia Sklepu Internetowego Potrzebna Jest Działalność Gospodarcza?

W niektórych przypadkach nie jest konieczne zakładanie firmy, ponieważ można prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną. Jest ona objęta limitem przychodu, po którego przekroczeniu należy założyć działalność gospodarczą w ciągu 30 dni.

Być może to dobra opcja dla osób, które chcą dopiero spróbować swoich sił w e-commerce.

Pamiętaj jednak, że prowadząc działalność nierejestrowaną, również obowiązują Cię przepisy dotyczące m.in. praw konsumenta czy podatku dochodowego.

Jakie Są Przykłady Sklepów Internetowych?

Chcesz wiedzieć jakie są najlepsze branże i sklepy w e-commerce? Według badania Gemius “2022 E-commerce w Polsce” w zeszłym roku konsumenci zamówili przez internet najwięcej produktów z kategorii takich jak:

  • odzież, dodatki, akcesoria – 79%.
  • obuwie – 66%,
  • kosmetyki,perfumy – 65%,
  • książki, płyty, filmy – 57%,
  • produkty farmaceutyczne – 55%,
  • sprzęt RTV AGD – 52%.

Sklep Internetowy Z Odzieżą i Obuwiem

Największą popularnością cieszą się sklepy internetowe z branży modowej. Przykładami są:

  • shein.com,
  • zalando.pl,
  • eobuwie.com,
  • answear.com.

Sklep Internetowy z Kosmetykami i Farmaceutykami

Kolejną popularną kategorią są drogerie i sklepy internetowe z kosmetykami i perfumami. Można wśród nich wymienić:

  • notino.pl,
  • rossmann.pl,
  • hebe.pl,
  • gemini.pl.

Sklep Internetowy z Książkami, Muzyką i Filmami

Polacy kupują również dużo produktów związanych z kulturą i multimediami. W tej kategorii na prowadzeniu są:

  • empik.com,
  • taniaksiazka.pl,
  • lubimyczytac.pl,
  • swiatksiazki.pl.

Sklep Internetowy z Elektroniką

Dużą popularnością cieszą się także sklepy internetowe z segmentu RTV i AGD. Liderami są:

  • mediaexpert.pl,
  • apple.com,
  • euro.com.pl,
  • morele.net.

Jak Zamknąć Sklep Internetowy?

Przyczyn do zamknięcia sklepu może być przynajmniej kilka. Najczęstszą z nich jest brak wystarczających zysków przy wysokim poziomie kosztów. Czasami mogą pojawiać się także problemy związane ze zmianami prawnymi czy opłatami celnymi. Przykładem takiego zjawiska był np. Brexit, przez który wiele firm wycofało się ze sprzedaży do Wielkiej Brytanii.

Sklepu internetowego nie warto prowadzić, mając ograniczony kapitał w mocno konkurencyjnej branży. Środki prędzej czy później się wyczerpią, a ponoszenie wysokich kosztów związanych z zatowarowanie może być zbyt ryzykowne.

Jak zamknąć sklep zgodnie z prawem?

Zakończenie działalności w e-commerce wiąże się z pewnymi aspektami prawnymi, o których trzeba pamiętać.

Przede wszystkim musisz respektować prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i rękojmi, nawet po zamknięciu sklepu.

W takim przypadku warto poinformować obecnych klientów, że sklep kończy działalność, zapewniając ich, że nadal respektowane będą prawa konsumentów.

Jeśli nie możesz dłużej prowadzić sklepu internetowego, możesz pomyśleć o jego sprzedaży. Być może znajdzie się inwestor, który zobaczy w nim potencjał rozwoju. A może konkurencja będzie chciała przejąć Twój biznes, aby umocnić swoją pozycję na rynku.

Published On: 23 września, 2023 / Categories: Marketing /

Udostępnij

About the Author: Wojciech Matuła

Jestem doświadczonym ekspertem SEO i marketingu afiliacyjnego, współpracującym z największymi markami ecommerce w Polsce i za granicą. Moje usługi skupiają się na szybkim wzroście, generowaniu konwertującego ruchu organicznego, leadów i sprzedaży, wzmacniając jednocześnie markę moich klientów w wynikach organicznych. Na moim blogu dzielę się praktycznymi poradami na temat SEO i marketingu afiliacyjnego oraz recenzuję najnowsze oprogramowanie marketingowe. Piszę również o tym jak zarabiać przez Internet. Jestem certyfikowanym specjalistą z zakresu reklam w Google. Na codzień poszerzam swoją wiedzę z zakresu komunikacji, marketingu i psychologii konsumenta. Jako absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z kierunkami „Zarządzanie” oraz „Marketing i Komunikacja Rynkowa”, posiadam solidne akademickie podstawy, które uzupełniam ciągłym kształceniem się poprzez kursy i szkolenia od uznanych ekspertów w dziedzinie SEO i marketingu cyfrowego. Marketingiem online zajmuję się od 2009 roku.